Reklama
W maju 2010 r. opuścili świdnicką uczelnię pierwsi świeccy magistrzy teologii, zgłębiający wiedzę o Bogu i człowieku przy Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy. To oznacza, że swoją pierwszą pięciolatkę (od 2005 r.) świętuje w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy punkt dydaktyczny wrocławskiego PWT dla świeckich, który umożliwia im podjęcie zaocznych studiów magisterskich z teologii.
Absolwenci odchodzą, uczelnia zaś otwiera się na kolejnych studentów. Korzystając z czasu, w którym wielu młodych kończy edukację średnią, informujemy, że trwa nabór na pierwszy rok pięcioletnich studiów dla osób świeckich. Uczelnia jest otwarta również na kandydatów starszych, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę teologiczną lub zaangażować się mocniej w życie Kościoła.
Zajęcia odbywają się w każdą sobotę roku akademickiego (30 sobót w roku plus sesje egzaminacyjne, nie ma zajęć w niedziele). Opłata za 1 semestr wynosi obecnie jedynie 850 zł (gwoli uściślenia: wynosi to średnio ok. 3 razy mniej niż inne studia zaoczne, gdzie za 1 semestr studenci płacą nawet do 3000 zł).
Absolwenci otrzymują dyplom ukończenia studiów wyższych na PWT we Wrocławiu oraz stopień magistra teologii, a także przygotowanie pedagogiczne, umożliwiające im podjęcie pracy katechetycznej w szkole. Warto także pamiętać, że dyplom magisterski jest przepustką do dalszego kształcenia się w wybranych innych kierunkach wiedzy akademickiej. Nasi absolwenci dzięki tytułowi magistra teologii zdobywają dyplomy studiów podyplomowych. W ten sposób teologia jest dla osób świeckich drogą do dawania dobrego świadectwa życia wiarą i zasadami chrześcijańskiej moralności nie tylko w szkolnictwie.
Kandydaci zgłaszają się osobiście w dziekanacie przy pl. Wojska Polskiego 2 w Świdnicy (w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego), od pn. do pt. w godzinach 7-15; w sob. 8-12. Chętni mogą zgłaszać się do 10 października br.
Przyjęcie odbywa się na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej oraz złożenia kompletu wymaganych dokumentów.
Wymagane dokumenty
- podanie o przyjęcie na PWT we Wrocławiu
- metryka chrztu i świadectwo bierzmowania (dla małżonków także świadectwo zawarcia małżeństwa kościelnego)
- świadectwa maturalne i katechizacji z zakresu szkoły średniej
- opinia księdza proboszcza miejsca zamieszania
- zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia z kwalifikacją do podjęcia nauki
- 5 fotografii (w stroju wizytowym)
- osoby zakonne: zezwolenie od władz zakonnych.
Bliższe informacje na temat studiów można uzyskać w dziekanacie pod nr. tel. (74) 856-49-21 w godzinach 7-15.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Okiem rektora
Ks. dr Tadeusz Chlipała, rektor WSD w Świdnicy: „Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej zawsze z wielką otwartością stara się docenić chęć wielu młodszych i starszych świeckich, które chcą wraz z nami zgłębiać wiedzę o Bogu i człowieku. Nasza kadra profesorska z nadzwyczajną gorliwością stara się użyczyć także studentom świeckim maksimum swojego czasu i energii. Także sama obecność świeckich studentów teologii w salach dydaktycznych świdnickiego seminarium bynajmniej nie dezorganizuje życia wspólnoty seminaryjnej, ale jest wręcz okazją do przygotowania naszych alumnów do kroczenia wspólnymi drogami wychowania katolickiego, które będzie wszak wspólnym zadaniem przyszłych księży i katechetów świeckich, a także innych absolwentów naszej uczelni”.
Zakres studiów
W bloku filozoficznym: Wstęp do filozofii, Historia filozofii (starożytna, średniowieczna, nowożytna, współczesna), Metafizyka, Etyka, Logika, Antropologia filozoficzna, Etyka społeczna, Filozofia Boga, Teoria poznania.
W bloku historycznym: Historia Kościoła (powszechnego, w Polsce, na Śląsku).
W bloku biblijnym: Historia i geografia biblijna, Wprowadzenie do Pisma Świętego, Egzegeza Nowego i Starego Testamentu, Teologia słowa Bożego.
W bloku teologicznym: Teologia dogmatyczna, Liturgika, Teologia moralna, Teologia małżeństwa i rodziny, Katolicka Nauka Społeczna, Teologia duchowości, Religiologia, Teologia fundamentalna, Patrologia.
W bloku prawnym: Prawo wyznaniowe, Prawo Kanoniczne.
Lektoraty: Język łaciński, Język angielski.
W bloku katechetycznym: Katechetyka, Katecheza młodzieżowa, Katecheza w szkole, Metodyka katechezy, Metody aktywizujące, Formacja katechetów, Katechetyka fundamentalna, Katechetyka materialna, Katechetyczne aspekty prawa edukacyjnego.
W bloku metodologicznym: Ogólna metodologia nauk, Proseminarium, Seminaria naukowe, Komunikacja społeczna.
W bloku pedagogicznym i psychologii: Pedagogika, Pedagogika specjalna, Dydaktyka, Psychologia ogólna, rozwojowa, małżeństwa i rodziny, osobowości.
Więcej na stronie: