Reklama

Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Powołanie moje to Miłość

Słowa św. Teresy: „Niebem moim będzie czynić dobrze na ziemi” - są hasłem Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzięciątka Jezus. Choć historia klasztorów karmelitańskich sięga wielu wieków, w Polsce Zgromadzenie zostało powołane po I wojnie światowej. Było odpowiedzią na znaki czasów

Niedziela podlaska 37/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Karmel znany jest z wielu świętych, którzy odbierają kult w całym Kościele. Przez kilka stuleci istniały w Polsce tylko kontemplacyjno-klauzurowe klasztory Sióstr Karmelitanek Bosych.

Historia Zgromadzenia

Gdy pierwszym prowincjałem wskrzeszonej po I wojnie światowej Prowincji Polskiej Karmelitów Bosych został o. Anzelm od św. Andrzeja Corsini (Maciej Józef Gądek 1884-969), mógł on urzeczywistnić długo noszone w sercu pragnienie założenia zgromadzenia kontemplacyjno-czynnego. Widział potrzebę zaszczepienia w społeczeństwo polskie karmelitańskiego ducha modlitwy, podobnie jak to miało miejsce w innych krajach. Ojczyzna nasza przeżywała wówczas nie tylko nędzę materialną, ale przede wszystkim kryzys duchowy, moralny. Największe zagrożenie przeżywała polska rodzina, borykająca się z trudnościami ekonomicznymi. Ludzie masowo napływali do większych ośrodków przemysłowych, szukając pracy, mieszkań i szkół. Przed Kościołem, podobnie jak w obecnej rzeczywistości, stanęło wielkie zadanie otoczenia opieką duchową tych najbiedniejszych.
Do o. Anzelma zwrócił się dyrektor Towarzystwa Dobroczynności w Sosnowcu, ks. Franciszek Raczyński, z prośbą o przysłanie sióstr karmelitanek, które podjęłyby pracę charytatywną wśród ubogich Sosnowca. Jego prośbę poparł bp Władysław Krynicki - ówczesny wizytator apostolski klasztorów w Polsce. Odpowiedzią o. Anzelma na to wezwanie było założenie Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Opatrzność Boża więc, jak mawiał o. Anzelm, znalazła drogę i sposób realizacji dzieła Bożego, jakim jest nasze Zgromadzenie.
Na pierwszą przełożoną i Matkę Zgromadzenia wybrał o. Anzelm s. Janinę Kierocińską (1885-1946), tercjarkę karmelitańską, której był wieloletnim kierownikiem duchowym (w Zgromadzeniu - Matka Teresa od św. Józefa).
Pierwsze siostry, po obłóczynach w klasztorze Karmelitanek Bosych w Krakowie - 31 grudnia 1921 r. - udały się do Sosnowca, by objąć pracę w 9 placówkach Towarzystwa Dobroczynności, stąd Dom Macierzysty Zgromadzenia znajduje się w Sosnowcu.
Zgromadzenie liczy ponad 500 sióstr. Ma charakter międzynarodowy: siostry pochodzą z Polski, Czech, Słowacji, Białorusi, Łotwy, Ukrainy, Francji, Burundi, Rwandy i Zairu. Rozwija się w trzech prowincjach: Wrocławskiej, Krakowskiej i Łódzkiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Charyzmat i duchowość Zgromadzenia

Duchowość Karmelitanki Dzieciątka Jezus jest przeżywana w sposób głęboko i tradycyjnie karmelitański, który nakreślili i pozostawili nam Święci Reformatorzy Karmelu, czyli św. Teresa od Jezusa i św. Jan od Krzyża. Ma jednak z zamysłu Bożego i szczególnego daru Ducha Świętego swoje specyficzne charyzmatyczne oblicze. Jest nim charyzmat dziecięctwa Bożego przekazany przez Założyciela o. Anzelma Gądka, który umieścił w nim orędzie „małej drogi” św. Teresy od Dzieciątka Jezus, a ją uczynił szczególną Patronką.
Duch dziecięctwa Bożego jest darem Trójcy Przenajświętszej danym światu w Słowie Wcielonym - Jezusie Chrystusie. Wszyscy, którzy przyjmują światło promieniujące od Chrystusa - Jedynego Syna Ojca, otrzymują moc, by stać się dziećmi Bożymi (por. J1, 12). W szczególny sposób ta Boża moc dotknęła św. Teresę z Lisieux, która prosto i jasno pokazała jak żyć ewangelicznym duchem dziecięctwa. Jej duchowym doświadczeniem zachwycił się o. Anzelm Gądek i ubogacił nim swoją duchowość kształtowaną już w duchu dziecięctwa. Natomiast Zgromadzeniu wyznaczył „małą drogę” jako praktyczny sposób realizacji charyzmatu dziecięctwa Bożego. Wzorujemy więc swoje życie na Najświętszej Osobie Dzieciątka Jezus według praktyki życia Świętej z Lisieux.
Jako Karmelitanki Dzieciątka Jezus świadomie przeżywamy swoje miejsce w Kościele i dla Kościoła, starając się urzeczywistniać swoje powołanie według przykładu życia naszej Patronki, która mówiła: „(…) powołanie moje to Miłość! Tak znalazłam swoje miejsce w Kościele, i to Ty, mój Boże, mi je dałeś. W sercu Kościoła, mej Matki, będę Miłością” (Rękopisy autobiograficzne). Dla realizowania misji Kościoła podejmujemy szczególne upodobnienie do Chrystusa czystego, ubogiego i posłusznego, by ukazywać braciom i światu oblicze świętości Kościoła i zapowiadać nadejście przyszłej epoki - Królestwa niebieskiego. Będąc w Kościele i dla Kościoła staramy się realizować w nim swój specyficzny cel - przez kontemplację i apostolstwo szerzyć w społeczeństwie, szczególnie wśród młodzieży i dzieci, najbardziej potrzebujących i pozbawionych pomocy duchowej, ducha dziecięctwa Bożego w oparciu o duchowość karmelitańską przez działalność kształcącą i wychowawcza. W dzieła swojego apostolatu chcemy wnosić ducha ewangelicznej prostoty, pokory, ufności, radości i miłości - czyli fundamentalne cechy dziecięctwa duchowego. W tym celu staramy się usilnie o to, by być gotowe na wezwanie Kościoła w różnych krajach, a także na terenach misyjnych.
Wszystkie swoje czynności i prace, modlitwy i apostolstwo, słowem całe swoje życie Karmelitanki Dzieciątka Jezus skierowane jest w synowskim stosunku do Ojca na wzór Jezusa. Pragniemy żyć Jego duchem dziecięcego oddania Ojcu, aż do pełnej ofiary z siebie w miłości. Chcąc sprostać temu zadaniu, kontemplujemy Syna Bożego nie tylko w tajemnicy Wcielenia, lecz także w tajemnicy Krzyża, stąd skrwawione Oblicze Jezusa Chrystusa jest zachętą do codziennej ofiary z siebie. Staramy się przeżywać swoje życie z Bogiem tu na ziemi, życie w Bogu i dla Boga w zbawczych ramionach Chrystusa, pod płaszczem Jego Matki, w miłości Ducha Świętego. Z takiego życia wypływa przekonanie, że wszystko jest łaską. W ten sposób potwierdzamy najbardziej podstawową i ewangeliczną prawdę, że Bóg jest naszym Ojcem, a my Jego dziećmi.

Reklama

Cel Zgromadzenia

Ogólnym celem Zgromadzenia jest nade wszystko chwała Boża i uświęcenie swoich członków przez praktykę trzech ślubów zakonnych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oraz przez zachowanie Konstytucji w duchu Reguły Karmelitańskiej.
Celem specjalnym jest miłość bliźnich, czyli służba im i ich uświęcenie szczególnie na małej drodze dziecięctwa duchowego. Staramy się zwłaszcza mieć na uwadze służbę „najmniejszym”, tzn. najuboższym duchowo, moralnie i materialnie zaniedbanym. Przez świadectwo własnego życia, apostolstwo i uczynki miłosierdzia uczymy życia modlitwy i umartwienia w duchu Kościoła i zakonu karmelitańskiego.
Zgodnie z celem i duchem Zgromadzenia możemy:
- utrzymywać domy wychowawcze dla dzieci ubogich, sierot lub opuszczonych przez rodziców
- prowadzić przedszkola
- katechizować w szkole lub poza szkołą
- pomagać w pracy duszpasterskiej jako katechetki, zakrystianki, organistki, kancelistki i opiekunki charytatywne
- prowadzić domy rekolekcyjne
- pracować w krajach misyjnych
- spełniać inne rodzaje apostolstwa według potrzeb Kościoła
Celem Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, za przykładem patronek Zgromadzenia, Matki Teresy i Teresy od Dzieciątka Jezus, jest również modltwa o wzrost powołań kapłańskich oraz misyjnych, wspieranie powołanych modlitwą, pokutą i umartwieniem.

* * *

Przyjmowanie kandydatek do Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Kandydatka zgłaszająca się do Zgromadzenia powinna być katoliczką, wolną od przeszkód kanonicznych i zdolną do wypełniania zadań Zgromadzenia.
Powinna przedstawić świadectwa: chrztu, bierzmowania, stanu cywilnego, zdrowia, moralności, szkolne itd.
Kandydatki są przyjmowane w wieku 16-30 lat. Przy przyjmowaniu niepełnoletnich konieczna jest pisemna zgoda rodziców lub opiekunów.
Kandydatka, która przekroczyła trzydziesty rok życia, wdowa lub ta, która była w innym instytucie życia konsekrowanego, może być przyjęta do Zgromadzenia za zgodą Przełożonej Wyższej i jej Rady.
Podania prosimy kierować pod adresem:
Dom Prowincjalny Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, ul. Złocieniowa 38, 91-358 Łódź, tel.(42) 659-21-77, więcej informacji: skarmel@wp.pl, www.karmelitanki.pl

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Borowa Wieś: znaleziono dziewczynkę w oknie życia

2024-05-05 10:01

[ TEMATY ]

okno życia

Karol Porwich

W oknie życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" w Mikołowie-Borowej Wsi znaleziono dziewczynkę. Do wydarzenia doszło we wtorek 30 kwietnia.

Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny. Lekarze orzekli, że jest zdrowa. Następnie niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znaleziono w oknie życia w Borowej Wsi.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej, w Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej, z okazji święta znalezienia Krzyża świętego. W homilii przypomniał, że właśnie na Krzyżu, w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, najpełniej objawiła się miłość Boga. „To miłość, która rodzi życie” - podkreślił, przypominając, że znakiem tej miłości każdy chrześcijanin został naznaczony w dniu swojego chrztu świętego. „I choć znaku tego nie widać na naszych czołach, to powinien być w naszym sercu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję