Reklama

Jak wakacje - to z KSM!

Nie masz pomysłu na wakacje, przeraża Cię myśl, że dwa miesiące wolnego spędzisz we Wrocławiu?! Jeśli jesteś gimnazjalistą lub licealistą - ta oferta jest właśnie dla Ciebie. W Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży diecezji wrocławskiej znajdziesz osoby, z którymi porozmawiasz o sobie, ludziach, świecie i o Bogu, a poza tym z pewnością dobrze spędzisz czas!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla kogo jest KSM?

Reklama

W naszej diecezji Stowarzyszenie ukierunkowane jest zwłaszcza na młodzież licealną, choć może do niego należeć każdy, począwszy od gimnazjum aż do 30. roku życia. Licealiści nie bez powodu są solą w oku duszpasterzy. Z ich doświadczenia wynika bowiem, że to grupa najsłabiej otoczona opieką Kościoła, a bierzmowanie, które samo w sobie jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, w praktyce staje się niejednokrotnie początkiem pożegnania młodego człowieka z Kościołem. Dlaczego tak się dzieje? Niestety, po gimnazjum często powstaje niebezpieczna duchowa pustka, w której młody człowiek pozostaje bez wsparcia. Owszem, kolejne lata - studia na wyższych uczelniach - dają możliwość zaangażowania się w dość prężnie działające duszpasterstwa akademickie. Ale wcześniej trzeba przejść przez wzburzone morze młodzieńczych buntów i uniesień. A to nie jest łatwe bez pomocy. Propozycja KSM-u diecezji wrocławskiej ma być odpowiedzią na tę pustkę. Stąd do Stowarzyszenia należą przede wszystkim gimnazjaliści, którzy z reguły pozostają w nim aż do matury. Ale i to nie jest łatwe. Według ks. Arkadiusza Kriżoka - diecezjalnego asystenta KSM-u diecezji wrocławskiej - wśród młodych osób istnieje ogromna rotacja. Z jego obliczeń wynika, że na przestrzeni ostatniego roku tylko przez parafię katedralną przewinęło się ok. 250 osób, choć na cotygodniowe spotkania przychodziło ok. 30 osób. Kim są ci młodzi ludzie? - Do Stowarzyszenia trafiłem przez parafię św. Agnieszki na Maśnicach - mówi Michał Kot, szef biura KSM-u diecezji wrocławskiej. - Powodowała mną zwykła ciekawość i chęć zaangażowania się w działalność parafii. Obecność na niedzielnej Eucharystii mi nie wystarczała. Poszukiwałem czegoś dla młodych i taką ciekawą ofertę znalazłem w KSM-ie.
Obecnie w diecezji wrocławskiej bardziej lub mniej prężnie działa kilkadziesiąt oddziałów Stowarzyszenia. Zrzeszona w nich młodzież uczestniczy w rozbudowanym programie formacyjnym obejmującym 7-letni cykl. W jego trakcie młodzi kształtują się duchowo, ale tak, aby umieli przekładać swoją formację na działanie. Przykładem diecezjalnej praktyki są cieszące się dużą popularnością comiesięczne Dni Orłów, które integrują KSM-owiczów z całej diecezji.

Majówka na dobry początek

Od kilku już lat sezon wakacyjny wrocławski KSM zaczyna majówką w jednej z pięknie położonych parafii naszej diecezji. W tym roku ok. 100-osobowa grupa pojechała do Wińska do ks. Czesława Krochmala. Wizyta rozpoczęła się Eucharystią, która stanowi zawsze centrum każdego spotkania, a po niej odbyły się rozgrywki sportowe. Siatkówka, kosz, piłka nożna - do wyboru było kilka dyscyplin i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Pobyt w Wińsku zakończył się wspólnym ogniskiem i przejażdżką bryczką. W poprzednich latach młodzież bawiła się m.in. w Górze Śląskiej, Jugowicach i we wrocławskim ogrodzie Sióstr de Notre Dame.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobaczyć Europę

Tradycyjnie też na początek wakacji KSM naszej diecezji organizuje kilkudniowe wycieczki zagraniczne. Podróże po Europie cieszą się ogromnym wzięciem, a wolnych miejsc nie ma już na kilka miesięcy przed wyjazdem! W poprzednich latach ok. 50-osobowa grupa wraz z opiekunami zwiedziła m.in. Rzym, podróżowała także szlakiem cudów eucharystycznych po słonecznej Italii. W tym roku młodzi zawitali do Hiszpanii, zahaczając przy okazji o Ars we Francji, gdzie w związku z zakończeniem Roku Kapłańskiego dziękowali za kapłanów zaangażowanych w pracę na rzecz KSM-u i prosili o liczne powołania kapłańskie. Później mieszkając niedaleko Barcelony zwiedzili miasto, byli też m.in. w sanktuarium maryjnym w Montserrat.

Henryków - formacja przez wolontariat

Reklama

Po tak atrakcyjnym otwarciu wakacji trudno ich nie zakończyć w sposób równie ciekawy i pożyteczny. Pod koniec sierpnia tego roku w Henrykowie młodzi ludzie przez trzy dni będą uczestniczyć w dniach skupienia, które podsumują dwumiesięczny wypoczynek i pozwolą lepiej rozpocząć nowy rok szkolny. Pierwszy dzień zjazdu będzie typowym czasem skupienia i formacji duchowej, czyli spowiedzi, adoracji, modlitwy i konferencji, drugi tzw. dzień wolontariatu przeznaczony jest na tzw. formację ludzką, a trzeci to wspólne dziękczynienie. Każdy uczestnik zobowiązany jest wziąć ze sobą jedynie śpiwór i… dużo uśmiechu. Organizatorzy zadbali bowiem, by wyżywienie i nocleg były za darmo. Wszyscy otrzymają też gratis okolicznościową koszulkę, czapkę oraz smycz z identyfikatorem. I co ważne, w spotkaniu mogą brać udział nie tylko KSM-owicze (szczegóły - patrz program w ramce).
Dodatkowo 28 sierpnia, podczas drugiego dnia zjazdu odbędzie się I Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Wrocławskiej, w której KSM-owicze jako wolontariusze pomogą niepełnosprawnym pątnikom. - Chcemy w ten sposób symbolicznie oddać to, co zabieramy w ciągu roku - mówi Michał Kot. - Już teraz bardzo jestem ciekaw, czego się tam nauczę. Na pewno będzie to okazja, aby zaobserwować z bliska problemy osób niepełnosprawnych, pobyć i porozmawiać z nimi, a przede wszystkim im pomóc. - Ogromnie się cieszę, że nasza młodzież będzie miała okazję się sprawdzić - mówi ks. Arkadiusz. - Ale kontakt z niepełnosprawnymi nie jest dla niej nowością - dodaje. - Od kilku lat raz w miesiącu jeździmy z parafii katedralnej do Wierzbic, podobnie robią też inne oddziały KSM-u.
Wcześniej jednak, nim młodzież trafi do Henrykowa, będzie mogła uczestniczyć w „złazisku po górach”. Jak zapewniają moi rozmówcy, kilka dni w Tatrach na górskim i modlitewnym zarazem szlaku potrafi zmienić każdego! W ten sposób osoby z zarządu diecezjalnego, łącząc formację z wypoczynkiem, nabierają sił i przygotowują się do kolejnego roku.

Szkoła językowa, rekolekcje w Śnieżnicy i miasteczko modlitewne w Zabawie

Reklama

W każde wakacje KSM diecezji wrocławskiej obok własnych inicjatyw włącza się w prowadzone przez poszczególne diecezje akcje ogólnopolskie. Jedną z nich jest funkcjonująca od wielu już lat przez lipiec i sierpień szkoła języków obcych eMKa. To propozycja skierowana do dzieci i młodzieży mająca charakter kolonii i obozów językowych organizowanych w atrakcyjnych miejscowościach, m.in. w Białym Dunajcu, w Berezce koło Soliny czy w Krakowie. Dużą atrakcją szkoły, obok nauki języka, jest możliwość zdobycia praktycznych umiejętności, np. tańca, dobrego wychowania i etykiety, nauki jazdy na koniach, pływania kajakiem, etc. I co ważne, na każdym z obozów obecny jest zawsze ksiądz, są Msze św., możliwość spowiedzi czy zwykłej rozmowy. Więcej informacji o konkretnych turnusach można znaleźć pod adresem: www.emka.ksm.org.pl
Chętni mogą też wziąć udział w ogólnopolskich dniach formacyjnych na Śnieżnicy w Beskidzie Wyspowym. W ośrodku prowadzonym przez KSM dla kleryków i młodzieży świeckiej przez kilka wakacyjnych tygodni organizowane są szczególne KSM-owe rekolekcje. To profesjonalne szkolenie z pełnym zapleczem merytorycznym i atrakcyjnym odpoczynkiem. - W tym roku z naszego koła KSM-u w Seminarium uczestniczyć w nich będzie pięciu kleryków - mówi ks. Arkadiusz. W Śnieżnicy można też wziąć udział w warsztatach dziennikarskich uczących konkretnych umiejętności związanych z tym zawodem. Zajęcia poprowadzi szefowa „Wzrastania” Jolanta Niewińska. W ośrodku w Beskidzie Wyspowym odbędą się również dla wszystkich członków KSM-u i jego sympatyków rekolekcje formacji apostolskiej, a w połowie sierpnia szkolenia liderskie, których celem będzie zapoznanie młodzieży z tematyką zarządzania, public relations i marketingiem. Więcej szczegółów na: www.ksm.org.pl
Z KSM-em wolny czas można spędzić nie tylko w górach. Od trzech lat w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie organizowane jest na wzór spotkań w Taizé miasteczko modlitewne. Od 25 lipca do 2 sierpnia, można przyjechać, rozbić swój namiot i wziąć udział w całodniowych i całonocnych czuwaniach, śpiewach, modlitwach i konferencjach. Finał imprezy 2 sierpnia w rocznicę urodzin Błogosławionej.
Zapraszamy!
Michał Kot: - Jeśli Bóg jest w Twoim sercu tematem, nieważne czy odległym czy bliskim, ale masz pragnienie głębszego poznania Jego osoby, to warto wejść w wakacyjne, i nie tylko, dzieła naszego KSM-u! Zapraszamy każdego z Was serdecznie!

Program zjazdu formacyjnego młodzieży KSM
Henryków
27-29 sierpnia 2010 r.

„Przez modlitwę i pracę - służyć Bogu i drugiemu człowiekowi!”

PIĄTEK 27 sierpnia - Dzień Skupienia - formacja duchowa - przez modlitwę
12.00 - 14.00 przyjazd, zakwaterowanie
15.00 Koronka ku czci Bożego Miłosierdzia
15.30 Spotkanie z Rektorem Seminarium
16.00 Zwiedzanie klasztoru
18.15 Nieszpory
18.30 Kolacja
19.30 Konferencja. Modlitwa i jej znaczenie w przyjaźni z Chrystusem.
20.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu - okazja do spowiedzi i osobistej modlitwy
21.30 Kompleta i zakończenie adoracji
23.00 Cisza nocna

SOBOTA - 28 sierpnia - Dzień Wolontariatu - formacja ludzka - przez pracę
6.00 Jutrznia i Msza św.
7.00 Śniadanie
8.00 -18.00 Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych (program pielgrzymki na stronie KSM-u)
18.30 Nieszpory
19.30 Ognisko - kolacja
Kompleta
23.00 Cisza nocna

NIEDZIELA - 29 sierpnia - Dzień Pański - dziękczynienie
8.00 Jutrznia i Msza św.
9.00 Śniadanie
10.00 -11.00 Kawa czy herbata... w KSM-ie
11.15 Modlitwa Anioł Pański.
Błogosławieństwo
Rozesłanie
12.00 Zakończenie Zjazdu Formacyjnego

Zgłoszenia można kierować do szefa zjazdu MICHAŁA BRZEZICKIEGO - tel. 506 331 490, brzezicki89@gmail.com lub do BIURA KSM, tel. 71 722 02 93, ksm@archidiecezja.wroc.pl

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Pasolini: zamiast sztucznych inteligencji Chrystus proponuje nam kochającą inteligencję Krzyża

2025-04-18 20:14

[ TEMATY ]

Watykan

krzyż

sztuczna inteligencja

o. Roberto Pasolini

Vatican Media

O. Roberto Pasolini

O. Roberto Pasolini

„W naszych czasach bogatych w nowe sztuczne, obliczeniowe, przewidywalne inteligencje tajemnica męki i śmierci Chrystusa proponuje nam inny rodzaj inteligencji: inteligencję Krzyża, która nie kalkuluje, ale kocha; która nie optymalizuje, lecz daje siebie” - powiedział kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Roberto Pasolini OFM Cap w bazylice św. Piotra w Watykanie w czasie Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Przewodniczył jej w imieniu papieża Franciszka kard. Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii do spraw Kościołów Wschodnich.

Wielki Piątek 2025
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego godzina dziewiąta jest godziną piętnastą?

Niedziela lubelska 16/2011

Triduum Paschalne przywołuje na myśl historię naszego zbawienia, a tym samym zmusza do wejścia w istotę chrześcijaństwa. Przeżywanie tych najważniejszych wydarzeń zaczyna się w Wielki Czwartek przywołaniem Ostatniej Wieczerzy, a kończy w Wielkanocny Poranek, kiedy zgłębiamy radosną prawdę o zmartwychwstaniu Chrystusa i umacniamy nadzieję naszego zmartwychwstania. Wszystko osadzone jest w przestrzeni i czasie. A sam moment śmierci Pana Jezusa w Wielki Piątek podany jest z detaliczną dokładnością. Z opisu ewangelicznego wiemy, że śmierć naszego Zbawiciela nastąpiła ok. godz. dziewiątej (Mt 27, 46; Mk 15, 34; Łk 23, 44). Jednak zastanawiający jest fakt, że ten ważny moment w zbawieniu świata identyfikujemy jako godzinę piętnastą. Uważamy, że to jest godzina Miłosierdzia Bożego i w tym czasie odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego. Dlaczego zatem godzina dziewiąta w Jerozolimie jest godziną piętnastą w Polsce? Podbudowani elementarną wiedzą o czasie i doświadczeniami z podróży wiemy, że czas zmienia się wraz z długością geograficzną. Na świecie są ustalone strefy, trzymające się reguły, że co 15 długości geograficznej czas zmienia się o 1 godzinę. Od tej reguły są odstępstwa, burzące idealny układ strefowy. Niemniej, faktem jest, że Polska i Jerozolima leżą w różnych strefach czasowych. Jednak jest to tylko jedna godzina różnicy. Jeśli np. w Jerozolimie jest godzina dziewiąta, to wtedy w Polsce jest godzina ósma. Zatem różnica czasu wynikająca z położenia w różnych strefach czasowych nie rozwiązuje problemu zawartego w tytułowym pytaniu, a raczej go pogłębia. Jednak rozwiązanie problemu nie jest trudne. Potrzeba tylko uświadomienia niektórych faktów związanych z pomiarem czasu. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że pomiar czasu wiąże się zarówno z ruchem obrotowym, jak i ruchem obiegowym Ziemi. I od tego nie jesteśmy uwolnieni teraz, gdy w nauce i technice funkcjonuje już pojęcie czasu atomowego, co umożliwia jego precyzyjny pomiar. Żadnej precyzji nie mogło być dwa tysiące lat temu. Wtedy nawet nie zdawano sobie sprawy z ruchów Ziemi, bo jak wiadomo heliocentryczny system budowy świata udokumentowany przez Mikołaja Kopernika powstał ok. 1500 lat później. Jednak brak teoretycznego uzasadnienia nie zmniejsza skutków odczuwania tych ruchów przez człowieka. Nasze życie zawsze było związane ze wschodem i zachodem słońca oraz z porami roku. A to są najbardziej odczuwane skutki ruchów Ziemi, miejsca naszej planety we wszechświecie, kształtu orbity Ziemi w ruchu obiegowym i ustawienia osi ziemskiej do orbity obiegu. To wszystko składa się na prawidłowości, które możemy zaobserwować. Z tych prawidłowości dla naszych wyjaśnień ważne jest to, że czas obrotu Ziemi trwa dobę, która dzieli się na dzień i noc. Ale dzień i noc na ogół nie są sobie równe. Nie wchodząc w astronomiczne zawiłości precyzji pomiaru czasu możemy przyjąć, że jedynie na równiku zawsze dzień równy jest nocy. Im dalej na północ lub południe od równika, dystans między długością dnia a długością nocy się zwiększa - w zimie na korzyść dłuższej nocy, a w lecie dłuższego dnia. W okolicy równika zatem można względnie dokładnie posługiwać się czasem słonecznym, dzieląc czas od wschodu do zachodu słońca na 12 jednostek zwanych godzinami. Wprawdzie okolice Jerozolimy nie leżą w strefie równikowej, ale różnica między długością między dniem a nocą nie jest tak duża jak u nas. W czasach życia Chrystusa liczono dni jako czas od wschodu do zachodu słońca. Część czasu od wschodu do zachodu słońca stanowiła jedną godzinę. Potwierdzenie tego znajdujemy w Ewangelii św. Jana „Czyż dzień nie liczy dwunastu godzin?” (J. 11, 9). I to jest rozwiązaniem tytułowego problemu. Godzina wschodu to była godzina zerowa. Tymczasem teraz godzina zerowa to północ, początek doby. Stąd współcześnie zachodzi potrzeba uwspółcześnienia godziny śmierci Chrystusa o sześć godzin w stosunku do opisu biblijnego. I wszystko się zgadza: godzina dziewiąta według ówczesnego pomiaru czasu w Jerozolimie to godzina piętnasta dziś. Rozważanie o czasie pomoże też w zrozumieniu przypowieści o robotnikach w winnicy (Mt 20, 1-17), a zwłaszcza wyjaśni dlaczego, ci, którzy przyszli o jedenastej, pracowali tylko jedną godzinę. O godzinie dwunastej zachodziło słońce i zapadała noc, a w nocy upływ czasu był inaczej mierzony. Tu wykorzystywano pianie koguta, czego też nie pomija dobrze wszystkim znany biblijny opis.
CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Jad Waszem: powstanie w getcie warszawskim stało się przykładem, inspiracją i symbolem

2025-04-19 07:50

[ TEMATY ]

Getto Warszawskie

commons.wikimedia.org

Żydzi wyciągnięci z bunkra

Żydzi wyciągnięci z bunkra

Powstańcy getta warszawskiego nie mieli złudzeń, widzieli, co ich czeka, ale jednak zdecydowali się na walkę, która stała się przykładem, inspiracją i symbolem - napisał jerozolimski Instytut Jad Waszem. W sobotę obchodzona jest 82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

"Kiedy Niemcy wkroczyli do getta, zostali zaatakowani przez bojowników. Powstańcy, mimo minimalnych zapasów, przez blisko miesiąc stawiali opór jednej z najpotężniejszych wówczas armii świata, która miała przytłaczającą przewagę liczebną i sprzętową" - przypomniała w mediach społecznościowych izraelska instytucja.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję