Reklama

W cieniu Ojca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątą rocznicę powrotu do domu Ojca sługi Bożego Jana Pawła II wałbrzyszanie spotkali się po raz szósty na stadionie, aby modlić się pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca i licznie zgromadzonego duchowieństwa. Pierwsza Msza była odprawiona 7 kwietnia 2005 r. Wtedy ok. 30 tys. wałbrzyszan zapełniło stadion, a 10 tys. doszło o godz. 21.37 pod krzyż na górze Chełmiec. Każdego roku Msza na stadionie gromadzi ok.5-6 tys. wiernych z Wałbrzycha i okolic. To już ugruntowana tradycja. Na mapie Polski tylko Wałbrzych w ten sposób modli się i pamięta o Janie Pawle II. W tegorocznej uroczystości dzięki transmisji w Telewizji Trwam oraz w Radiu Maryja mogli wziąć udział Polacy na całym świecie.

Świadek Jezusa

Reklama

- Piotr poczuł się pierwszym świadkiem Jezusa - dzielił się w homilii bp Ignacy Dec, świadczą o tym jego mowy wypowiedziane z wielką mocą. To oznacza, że Apostoł dobrze zapamiętał słowa i przesłanie Jezusa Chrystusa. Świadectwo Piotra przejął Kościół. Zadajmy sobie pytania: jakim świadkiem Chrystusa Zmartwychwstałego był Jan Paweł II i jak przedłużał świadectwo o Zmartwychwstałym? Przypomnijmy sobie słowa z Orędzia Wielkanocnego wypowiedziane w 1980 r. Kościół wciąż na nowo głosi zmartwychwstanie Chrystusa. Kościół z radością powtarza ludziom słowa Apostołów i niewiast wypowiedziane w ten promienny poranek, gdy śmierć została pokonana. Kościół głosi, że żyje Ten, który stał się naszą Paschą, Ten, który umarł na krzyżu, objawia pełnię życia. Niech także ten świat, który dzisiaj, niestety, na różne sposoby zdaje się pragnąć „śmierci Boga”, usłyszy orędzie zmartwychwstania. Wy wszyscy, którzy głosicie „śmierć Boga”, którzy szukacie sposobu, by usunąć Boga z ludzkiego świata, wstrzymajcie się i pomyślcie, czy „śmierć Boga” nie niesie w sobie nieuchronnej „śmierci człowieka”! Chrystus zmartwychwstał, aby człowiek znalazł autentyczne znaczenie istnienia, aby człowiek żył pełnią życia, aby człowiek żył z Boga i w Bogu. Chrystus zmartwychwstał. On jest kamieniem węgielnym. Już raz próbowano odrzucić Go i pokonać, ze strażą i opieczętowanym kamieniem grobowym. Ale kamień ten został odwalony. Chrystus zmartwychwstał. Nie odrzucajcie Go, wy, którzy budujecie ludzki świat. Nie odrzucajcie Go, wy, którzy w jakikolwiek sposób, w jakiejkolwiek dziedzinie budujecie świat dzisiejszy i jutrzejszy, którzy budujecie świat kultury i cywilizacji, świat ekonomii i polityki, świat nauki i informacji. Którzy budujecie świat pokoju lub wojny, którzy budujecie świat ładu lub terroru. Nie odrzucajcie Chrystusa: On jest kamieniem węgielnym! Niech żaden człowiek Go nie odrzuca, bo każdy jest budowniczym swego losu: budowniczym lub niszczycielem swojego istnienia” - wołał za Janem Pawłem II
Pasterz świdnickiego Kościoła. - W tych dniach wspominamy również 70. rocznicę mordu katyńskiego. Tam zginęli prawdziwi świadkowie Chrystusa Zmartwychwstałego. Przypomnijmy sobie również, siostry i bracia, słowa wypowiedziane na Placu św. Piotra przez kard. Ratzingera (dziś Benedykt XVI) podczas uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II:
„Dla nas wszystkich pozostaje niezapomniane, jak w ostatnią Niedzielę Wielkanocną swojego życia, naznaczony cierpieniem, [papież] jeszcze raz ukazał się w oknie Pałacu Apostolskiego i ostatni raz udzielił błogosławieństwa «Urbi et Orbi». Możemy być pewni, że nasz ukochany Papież stoi teraz w oknie domu Ojca, patrzy na nas i nam błogosławi”. Umiłowani, całe życie Papieża Polaka aż do ostatnich chwil było naznaczone świadectwem bezwarunkowej miłości do Chrystusa. Jan Paweł II w sposób wielkoduszny udzielał daru z siebie drugiemu człowiekowi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Fałszywi świadkowie

- Okazuje się, że mamy w Polsce fałszywych świadków Jana Pawła II.
Kościół wielokrotnie wyraził swój sprzeciw wobec wprowadzenia in vitro, ponieważ metoda ta wiąże się z zakamuflowaną aborcją - podkreślał hierarcha. Biskup nawiązał również do wypowiedzi abp. Michalika, który mówił, że Kościół nie może milczeć, jeśli matka dziecka domaga się przed sądami europejskimi prawa do aborcji dziecka i kiedy karze się katolickiego dziennikarza - kapłana za stawanie w obronie życia. Kaznodzieja ze smutkiem mówił, że są ludzie, którzy nie znajdują radości ze zmartwychwstania Chrystusa. Nawiązał również do prowadzonej w Polsce kampanii propagandy sukcesu, manipulacji opinii publicznej. Ze smutkiem konstatował fakt ataków na Kościół i Papieża w temacie pedofilii osób duchownych. - Badania wykazały, że zaledwie niewielki promil, jak ktoś obliczył trzy osoby na dziesięć tysięcy zdrowych, nosi ten grzech. Inny jest świat przedstawiany w mediach, zwłaszcza w tych liberalnych, a inny w rzeczywistości - zauważył bp Ignacy Dec. - Wystarczy porozmawiać z ludźmi, wtedy można zobaczyć świat w prawdziwym świetle. Tymczasem dzisiaj chce się wykluczyć z życia publicznego zdrowy rozsądek, zdrowe myślenie.

Wałbrzyskie świadectwo

- Sprawujemy dzisiejszą Eucharystię w mieście, które tak wiele wycierpiało - zwracał się do zebranych bp Ignacy. - Chciano z życia tego miasta wykluczyć Pana Boga. Chciano wprowadzić ateizm. Wałbrzych zapłacił wielką cenę, zamknięto kopalnie, zlikwidowano tak wiele miejsc pracy… Ale pracuje tu Kościół, niesie nadzieję, mówiąc: „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia”. Dziś ten Wałbrzych pozdrawia całą Polskę i świat. Pokazuje potrzebę zagłębiania się w nauce Jana Pawła II.
Biskupią homilię nagrodzono gromkimi oklaskami. Do zebranych na stadionie harcerzy, młodzieży szkolnej, przedstawicieli władz miejskich z prezydentem miasta Piotrem Kruczkowskim i zastępcą dr. Piotrem Sosińskim, parlamentu z posłanką Anną Zalewską na czele, studentów i ludzi pracy zwrócił się za pomocą łącz satelitarnych o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja.
- Patrzymy na was z podziwem, patrzy na was cała Polska i świat, patrzy na dzielnych i zdolnych wałbrzyszan. - mówił. - Cieszymy się waszym świadectwem trwania w nauce Jana Pawła II, raduje nas fakt, że trwa u was dialog. Dziękujemy za to świadectwo mieszkańcom Wałbrzycha, miasta tak umęczonego. Dziękujemy władzom miasta. Bogu dziękujemy za waszego Biskupa, za homilię tak bardzo „niepoprawną politycznie”, trwamy razem z wami na modlitwie i chcemy również służyć mieszkańcom Wałbrzycha, zapraszam do słuchania Radia Maryja. Serdecznie pozdrawiam - zakończył krótkie przemówienie, które spotkało się z żywą reakcją zebranych na stadionie.

Modlitwa i pamięć

Na długo przed uroczystościami na stadionie miasto wyklejono plakatami i bilbordami zapraszającymi na Mszę 8 kwietnia 2010 r. na godz. 17. Od wielu tygodni w wałbrzyskim ratuszu zbierał się komitet organizacyjny. W organizację włączyło się wiele ludzi i instytucji. Tegoroczne obchody były wyjątkowe pod wieloma względami, trzeba zauważyć coraz lepszą organizację i informację. Nie bez znaczenia jest również fakt pięknej, słonecznej i ciepłej aury, daru niebios. Również to, że uroczystości były transmitowane na cały świat i stanowiły część przygotowań do uroczystości bardzo ważnych dla Wałbrzycha, mianowicie nadania tytułu Patronki Miasta Wałbrzycha Matce Bożej Bolesnej w dniu 3 maja 2010 r.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lilia męczeństwa

2025-04-01 17:21

Niedziela Ogólnopolska 14/2025, str. 22

[ TEMATY ]

patron tygodnia

commons.wikimedia.org

Bł. Pierina Morosini

Bł. Pierina Morosini

Jej życie było heroizmem w codzienności, ukoronowanym męczeńską śmiercią.

Pierina Morosini urodziła się w maleńkim Fiobbio we Włoszech, w wielodzietnej, głęboko wierzącej rodzinie. Dzięki przykładowi rodziców dziewczynka od najmłodszych lat przejawiała wielką pobożność, a gdy ukończyła 6. rok życia, każdy dzień rozpoczynała od Mszy św. Wzorem stała się dla niej św. Maria Goretti, młoda Włoszka, która oddała życie w obronie czystości. Pierina podobnie jak Maria wykazała się heroizmem w obronie swojej godności.
CZYTAJ DALEJ

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

2025-04-03 08:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

profanacja

Archidiecezja Pampeluny

Alfonso Garciandía, kapelan Sanktuarium San Miguel de Aralar w archidiecezji Pampeluny i Tudeli (Hiszpania), potępił profanację trzech krzyży na drodze prowadzącej do sanktuarium. „Dlaczego krzyż przeszkadza niektórym ludziom?” – zapytał.

Do zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę, kiedy dwa z trzech krzyży zostały ścięte „metalowymi narzędziami”.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję