Reklama

Niedziela Łódzka

„TU rodziła się Solidarność”

Na Placu Katedralnym im. Jana Pawła II otwarto wystawę „TU rodziła się Solidarność” , którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej. W uroczystym otwarciu wzięli udział m.in. ks. bp Ireneusz Pękalski, ks. prałat Ireneusz Kulesza proboszcz Bazyliki Archikatedralnej, dr Tobiasz Bocheński wojewoda łódzki, Andrzej Słowik i Jerzy Kropiwnicki współtwórcy struktur Solidarności w regionie łódzkim, Waldemar Krenc Przewodniczący Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” oraz liczna rzesza członków i sympatyków Solidarności.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

- „Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia, zwiastunką starożytności” (Cyceron 106 - 43 r. p.n.e. mówca, filozof i polityk rzymski)

- zacytował ks. bp Ireneusz Pękalski – Z tamtych wydarzeń płyną wnioski, wskazania, które są ciągle aktualne. Nam wszystkim potrzebna jest solidarność, solidarność umysłów, serc oraz idei służących dobru naszej ojczyzny.

Wystawa powstała z okazji 40 – lecia Solidarności i składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej.

Reklama

- Ekspozycja jest hołdem złożonym zwyczajnym ludziom Solidarności oraz ich solidarności, która 40 lat temu złączyła ponad 10 milionów Polaków w walce z komunistycznymi władzami kraju o godność i wolność – powiedział dr Dariusz Rogut dyrektor Łódzkiego Oddziału IPN.

Uczestnicy uroczystości zostali obdarowani publikacjami Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawę na Placu Katedralnym można oglądać do 13 sierpnia. Od 28 sierpnia wraz z innymi regionalnym ekspozycjami będzie prezentowana w Warszawie na Placu Piłsudskiego.

2020-07-22 07:51

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

List Arcybiskupa Grzegorza Rysia w sprawie tegorocznego pielgrzymowania na Jasną Górę

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

archidiecezja łódzka

Pielgrzymka łódzka

ks. Paweł Kłys

List Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia

CZYTAJ DALEJ

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

2023-01-02 14:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 31-35.

Wtorek, 24 stycznia 2023. Św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

2023-01-27 07:17

[ TEMATY ]

Holocaust

Mazur/episkopat.pl

Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Jego datę wyznaczono na 27 stycznia, rocznicę zajęcia przez Armię Czerwoną w 1945 roku niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Hasłem tegorocznych obchodów i związanych z nimi programów edukacyjnych w instytucjach Organizacji Narodów Zjednoczonych jest „Dom i przynależność”. Jak wyjaśnia ONZ: „Hasło przewodnie podkreśla człowieczeństwo ofiar i ocalałych z Holokaustu, którym sprawcy odebrali ich domy, a także poczucie przynależności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję