Reklama

Niedziela Częstochowska

Pamiętają z wdzięcznością

O tym, że miłość i pamięć trwają wiecznie, jest przekonana rodzina ks. Grzegorza Ułamka, zmarłego tragicznie 15 lat temu, oraz ci, którzy pamiętają duszpasterza środowisk twórczych w Częstochowie.

[ TEMATY ]

archidiecezja częstochowska

Beata Pieczykura/Niedziela

Wspomnienia wracają m.in. w rocznicę śmierci. Jak przeżywają ten dzień i jak zapamiętali ks. Grzegorza Ułamka rodzice Zenona i Wiesław i siostra Magdalena Pietrulewicz? Mówią „Niedzieli”, że był otwarty na Boga i ludzi, pełen pomysłów i dobrej energii. Silny, zaradny, pracowity, w pracy dokładny i solidny, komunikatywny, pomocny w gospodarstwie, potrafił też gotować, można było na niego liczyć – taki jego obraz pozostał w sercach rodziny.

Dla rodziców i ludzi

Reklama

Rodzice pokazują książki, które napisał, „Z tej strony słońca”, „Pięć okien”, „Stojąc na palcach”, „Suplement wielkopostny” , „Dla nas i całego świata”, „Różaniec nasz współczesny”. Wspominają początek jego służby przy ołtarzu jako ministrant, a potem wymarzone kapłaństwo, w okresie formacji w seminarium wyjazdy na oazę, a także to, że chodził na jagody. Pani Zenona wraca pamięcią do czasów, kiedy czekała na rozwiązanie, i tuż przed urodzeniem syna śniło jej się, że urodził się i zaraz szybko biegł, aż znikł. Po śmierci ten sen wydał się jej symboliczny i powiedziała: – Szybko żył, szybko załatwiał różne sprawy. Pan Wiesław dodaje, że przed ostatnim wyjazdem do Włoch żegnał się i wracał, i tak kilka razy, zostawił też samochód i klucze. – Dziś już mogę oglądać zdjęcia syna i pójść na cmentarz – opowiada pani Zenona. – Było bardzo trudno, ale trzeba się modlić i pogodzić. Nie ma innej opcji, trzeba wierzyć, że kiedyś się spotkamy i to nas trzyma. Trzeba dalej żyć, ale wciąż się myśli.

Poznawanie świata

Siostra ks. Grzegorza zapamiętała wyjazdy m.in. do Włoch, liczne po Polsce, a w sposób szczególnie na Białoruś, by odwiedzać polskie parafie. – Był ciekawym człowiekiem, a dla mnie ostrym bratem – powiedziała. – Był starszy, więc musiałam uznać, że wie lepiej. Byliśmy podobni w upodobaniach kulturowych, oboje lubiliśmy teatr. Przyciągał osoby ciekawe, kreatywne, które chciały coś zrobić, nawet takie, które wydawałoby się, że nie są blisko Kościoła. Miał dar komunikacji z ludźmi, z każdym potrafił rozmawiać w taki sposób, by go do siebie przekonać i coś razem stworzyć.

Reklama

Rodzina ks. Grzegorza oraz przyjaciele i znajomi modlili się w intencji zmarłego podczas Mszy św. 5 lipca w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie oraz 12 lipca w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny we Wręczycy Wielkiej.

Życie, posługa i pasja

Ks. Grzegorz Ułamek urodził się 26 marca 1973 r. w Pankach. Mieszkał w parafii św. Józefa we Wręczycy Wielkiej. Już jako uczeń szkoły średniej był zaangażowany w działalność ewangelizacyjną i kulturalną, m.in. w ramach Ruchu Światło-Życie oraz w edycjach Festiwalu Piosenki Religijnej Exodus. W latach w latach 1993-99 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Jako kleryk prowadził w seminarium koło literackie i wieczory z poezją. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk abp. Stanisława Nowaka w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie 22 maja 1999 r. Pracował jako wikariusz w parafiach: św. Marii Magdaleny w Radomsku, św. Andrzeja Świerada i Benedykta Pustelników w Częstochowie, św. Józefa w Częstochowie. W Radomsku stworzył Teatr Garncarza i duszpasterstwo akademickie „Na Progu”. W 2002 r. został mianowany duszpasterzem środowisk twórczych archidiecezji częstochowskiej. Inicjował i współorganizował imprezy kulturalne, m.in. Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie, Zaduszki Artystyczne. Studiował dziennikarstwo na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Przygotowywał rozprawę doktorską z zakresu socjologii na KUL.

Pracował w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie. Lubił wędrować po górach, jeździć na nartach i rowerze, nurkować. Zginął tragicznie 7 lipca 2005 r. we Włoszech. Miał zaledwie 32 lata.

2020-07-20 10:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tak. Pomagam!

2020-09-25 09:30

[ TEMATY ]

Caritas

zbiórka żywności

archidiecezja częstochowska

Caritas

Dziś i jutro (25-26 września) odbywa się Ogólnopolska Zbiórka Żywności „Tak. Pomagam!”.

Tradycyjnie już uczestniczy w niej Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. W wybranych sklepach do specjalnych koszy można składać m.in. artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwych w przechowywaniu, takich jak: mąka, cukier, ryż, płatki, olej, słodycze oraz środki higieny i utrzymania czystości.

Na terenie Częstochowy odbywa się w sklepach sieci: Biedronka (ul. Pułaskiego, ul. Jadwigi, ul. Okulickiego, al. Jana Pawła II, ul. Warszawska); Kaufland (ul. Okulickiego); Lidl (ul. Ambulatoryjna); Społem (ul. Jagiellońska, al. Wolności, ul. Obrońców Westerplatte), a także w Zawadach, Aleksandrii, Wieluniu i Wręczycy.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł o. Kazimierz Przydatek SJ, opiekun polskich pielgrzymów

2020-09-28 19:13

[ TEMATY ]

śmierć

jezuici

©MaverickRose – stock.adobe.com

W Rzymie zmarł ojciec Kazimierz Przydatek, wieloletni duszpasterz Polaków w Rzymie i współpracownik Radia Watykańskiego, jezuita. Był związany z rozgłośnią papieską od 1967 do 1981 roku. Od 1970 roku przez cztery lata prowadził cykl pogadanek teologiczno-ascetycznych w rubryce Kurs wiedzy religijnej. Podejmował m.in. tematy: sakramentów, Pisma Świętego, stworzenia, istoty Boga, duszy ludzkiej, grzechu, cierpienia i odkupienia.

O. Kazimierz urodził się w 1933 r. Był synem kpt. Adama Przydatka rozstrzelanego przez Sowietów 16 kwietnia 1940 r. w Katyniu. Wraz z mamą, babcią oraz rodzeństwem został wywieziony na Syberię, gdzie cała rodzina żyła w skrajnie trudnych warunkach. Mama zmarła z wycieńczenia w 1944 r. Do Polski wrócił w 1947 roku. W 1950 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Został wyświecony na kapłana w kościele św. Andrzeja Boboli w Warszawie w 1960 r. przez bp. Zygmunta Choromańskiego. Po dwóch latach pracy z młodzieżą zakonną wyjechał na leczenie i dalsze studia do Rzymu, gdzie uzyskał doktorat z teologii.

W 1974 r. został powołany na sekretarza Roku Świętego 1975, po czym, z nominacji Pawła VI był członkiem Konsulty Duszpasterskiej przy Watykanie i przez kolejne 10 lat zajmował się polskimi pielgrzymami przyjeżdżającymi do Rzymu. Był pierwszym dyrektorem Ośrodka „Corda Cordi” i Domu Pielgrzyma przy via Pfeiffer 13 w Rzymie. W tym okresie niemal codziennie spotykał Jana Pawła II i organizował jego spotkania z polskimi pielgrzymami. Był świadkiem zamachu na papieża 13 maja 1981 roku i natychmiast zorganizował na Placu św. Piotra modlitewne czuwania w intencji Jana Pawła II, ustawiając na pustym tronie papieskim obraz Matki Bożej Częstochowskiej wykonany z nasion – dar pielgrzymów z Wielkopolski, na którym widniały litery: SOS.

Od 1986 roku był rektorem kościoła św. Andrzeja na Kwirynale, gdzie spoczywa ciało św. Stanisława Kostki, patrona Polski. Równolegle przez kilkadziesiąt lat był kapelanem w jednym z rzymskich szpitali. Następnie mieszkał i pracował w przy kościele del Gesù w Rzymie. Potem przeniósł się do Neapolu, gdzie był duszpasterzem i spowiednikiem w jezuickim kościele Il Gesù nuovo. Ostatnie lata swojego życia spędził w infirmerii Towarzystwa Jezusowego przy rezydencji św. Piotra Kanizego w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Podejmij #WyzwanieRóżańcowe

2020-09-29 22:40

ks. Łukasz Romańczuk

Lubisz wyzwania, które wymagają dużego wysiłku? To spróbuj takiego, które może umocnić twojego ducha!

#WyzwanieRóżańcowe to inicjatywa Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Wrocławskiej, wrocławskiej wspólnoty stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, PWT we Wrocławiu, Gościa Wrocławskiego, ks. Jakub Bartczak, Obserwatorium Społecznego, Nowego Życia, Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i Niedzieli Wrocławskiej.

Nakręcili oni spot, w którym zachęcają do modlitwy różańcowej, ale nie tylko.

- Celem naszego wyzwania modlitewnego jest zaproszenie do modlitwy różańcowej, uczczenie setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II - mówi ks. Bartosz Mitkiewicz, duszpasterz Wspólnoty Wrocławskiej Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Nie jest to jedyne zadanie tych, co włączają się w akcje.

- Ważne, aby zrobić selfie z różańcem w dłoni i opublikować na portalach społecznościowych takich jak: Facebook, Instagram, Snapchat, oznaczenie hasztagiem #WyzwanieRóżańcowe oraz zaproszenie innych do modlitwy - dodaje.

Pomysłodawcami wyzwania są studenci z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Wyzwanie jest wakacyjnym pomysłem studentów, którzy wtedy przeżywali internetowe rekolekcji wspólnoty - mówi ks. Bartosz.

- Różne wyzwania można odnaleźć w sieci, które mają odniesienie do pomocy innym ludziom. Nasza inicjatywa różańcowa ma być taką drobną pomocą duchową oraz okazją do świadectwa. Dlaczego jako Niedziela Wrocławska włączyliśmy się w akcję? Z dwóch względów. Po pierwsze media katolickie powinny promować pozytywne rzeczy, a po drugie jest to pewnego rodzaju przykład ewangelizacji, którymi nasze media powinny się zajmować, zwłaszcza, że jest coraz więcej treści, które nic nie wnoszą do życia ludzi, a tu mamy konkretne zadanie - mówi ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję