Reklama

Zimowe rekolekcje w seminarium

Niedziela legnicka 8/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czym jest miłość? Czy potrafię kochać? Czy jestem człowiekiem godnym miłości i szacunku? Co to jest wierność? Czym jest wierność w miłości? Jeżeli nie znasz odpowiedzi na te fundamentalne pytania, to zapytaj któregoś ze 100 młodzieńców - uczestników rekolekcji powołaniowych w legnickim Wyższym Seminarium Duchownym. Oni już to wiedzą. Doświadczyli Miłości.
By poznać miłość, zrezygnowali z trzech dni ferii, z jazdy na sankach, lepienia bałwana i wybrali rekolekcje. 4 lutego przyjechali do Legnicy na ulicę Jana Pawła II nr 1 i dali się zamknąć na kilkadziesiąt godzin, odizolować od trosk światowych. Zrezygnowali ze złudnego luksusu - Internetu, telefonu i gier komputerowych. Pokazali, że są prawdziwie odważni. Pod nieobecność kleryków zajęli ich pokoje, kaplice, refektarz, sale wykładowe. W ciszy i skupieniu oddawali się modlitwie. Na kolanach poświęcali Bogu wszystkie problemy i trudności dorastania. Międzysemestralną przerwę wykorzystali nie na hulanki i swawole, lecz na poszukiwanie Miłości. Dla maturzystów jest to czas ostatecznych wyborów skutkujących w całym dalszym życiu. Centrum każdego dnia była Eucharystia, czyli uczta Miłości, o której piękno zatroszczyli się sami rekolektanci. - „Cieszę się, że mogłem poznać tak piękną modlitwę, jaką jest Liturgia Godzin” - podkreśla Łukasz ze Ścięgien. W czasie rekolekcji modlitwa była przeplatana konferencjami, które prowadzili księża przełożeni z seminarium. Jednak dla młodych ludzi najważniejsze było słowo biskupów w czasie Eucharystii. W pierwszym dniu bp Marek Mendyk podkreślał, czym jest prawdziwa Miłość, że wymaga ona wzajemnego poświęcenia i szacunku. Natomiast bp Stefan Cichy uświadomił rekolektantom jak w ich życiu istotna jest nauka i dążenie do poznania otaczającego ich świata. - „Czas spędzony w seminarium nie był stracony, możliwość spowiedzi pozwoliła mi odkryć głębię tego sakramentu” - mówi Mateusz z Sulikowa. Innym ważnym punktem wspólnego spotkania była praca w grupach. Każdy z uczestników mógł podzielić się swoim świadectwem dotyczącym miłości i wierności. - „Nikt nikomu nie przerywał, nie przeszkadzał, wszyscy słuchali się wzajemnie” - dalej akcentuje Mateusz. Ciekawą pozycją w planie rekolekcji był punkt, za który odpowiedzialni byli klerycy. Młodzi chłopcy z ciekawością czekali na to co przygotują alumni, a przygotowali nabożeństwo w duchu Taizé. - „To było coś pięknego, niesamowite doświadczenie, mnóstwo świec, przygaszone światła i krzyż w centrum” - podkreśla Karol z Wykrot. Wielu z tych, którzy przyjechali do seminarium, pewnie nie zostanie księżmi i szczęśliwie będzie żyło w małżeństwie, lecz pobyt ten dla nich wszystkich był czasem owocnym. Przyniósł odpowiedzi na pytania o Boga, Kościół, życie, miłość, kapłaństwo, małżeństwo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Niedziela wrocławska 13/2010

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami wyjątkowy czas - Wielki Tydzień. Głębokie przeżycie i zrozumienie Wielkiego Tygodnia pozwala odkryć sens życia, odzyskać nadzieję i wiarę. Same Święta Wielkanocne, bez prawdziwego przeżycia poprzedzających je dni, nie staną się dla nas czasem przejścia ze śmierci do życia, nie zrozumiemy wielkiej Miłości Boga do każdego z nas. Wiele rodzin polskich przeżywa Święta Wielkanocne, zubożając ich treść. W Wielkim Tygodniu robi się porządki i zakupy - jest to jeden z koszmarniejszych i najbardziej zaganianych tygodni w roku, często brak czasu i sił nawet na pójście do kościoła w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek. Nie pozwólmy, by tak stało się w naszych rodzinach.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego Kościół wymaga od kapłanów i biskupów życia w celibacie?

2025-04-15 20:55

[ TEMATY ]

Katechizm

celibat

Katechizm Wielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dlaczego celibat? Czy był od zawsze? Dlaczego Kościół wymaga od kapłanów i biskupów życia w celibacie?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Youcat – katechizm Kościoła katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Lourdes: pielgrzymka paryskich licealistów z rekordową liczbą uczestników

2025-04-16 12:59

[ TEMATY ]

Lourdes

Adobe Stock

W Lourdes dobiega końca pielgrzymka paryskich licealistów z rekordową liczbą uczestników. Niespodziewanie, najmocniejszym momentem czterodniowego wydarzenia okazało się czuwanie modlitewne, podczas którego udzielono sakramentu namaszczenia chorych niemal tysiącu młodych pątników. Przystąpili do niego zarówno chorzy, jak i ci, którzy zmagają się z uzależnieniami czy depresją.

W pielgrzymce Frat 2025 uczestniczy 13,5 tys. pątników z regionu paryskiego Ile-de-France. Chętnych było dużo więcej, samych licealistów zgłosiło się ponad 15 tys. W Lourdes zabrakło dla nich miejsc noclegowych, a bazylika św. Piusa X, gdzie odbywają się spotkania i modlitwy może pomieścić jedynie 13,5 tys. wiernych. Dla porównania w poprzedniej pielgrzymce paryskich licealistów brało udział 10 tys. osób.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję