Reklama

Stypendyści trzymają poziom

Bp Adam Dyczkowski spotkał się ze stypendystami Diecezjalnego Funduszu Stypendialnego. 26 listopada w Sulechowie wręczył 66 młodym ludziom decyzję o przyznaniu stypendium na rok 2007/2008.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z pomocy Diecezjalnego Funduszu Stypendialnego im. bp. Adama Dyczkowskiego już piąty rok korzystają uzdolnieni uczniowie pochodzący z rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej. - Gdyby nie stypendium, byłoby im bardzo ciężko, a to wspaniałe i wyjątkowe dzieci. Uzdolnione plastycznie, językowo, matematycznie - każde ma jakieś talenty - mówi Jadwiga Dulewicz z Caritas diecezjalnej.
Połowa tegorocznych stypendystów to osoby, które kontynuują stypendium. - Żeby stypendium zostało przedłużone, trzeba stale wykazywać się dobrymi wynikami w nauce, można więc powiedzieć, że trzymają poziom, a nawet go podwyższają. Średnia ocen powyżej 4, 7 w I LO w Zielonej Górze to naprawdę świetny wynik - wyjaśnia J. Dulewicz. - Kilkoro stypendystów już rozpoczęło studia. Oni też mogą ubiegać się o stypendium na pierwszy semestr, bo potem mają już szansę na stypendium naukowe z uczelni - dodaje.
Uczniowie otrzymują miesięcznie 200 zł. - Te pieniądze wydają w różny sposób, np. na komputery, pomoce naukowe, odzież, to zależy od indywidualnych potrzeb. Jeżeli ktoś uczy się muzyki, to przeznacza stypendium na szkołę muzyczną - tłumaczy J. Dulewicz.
Caritas diecezjalna nie tylko koordynuje działania Funduszu, ale również dba o to, by stypendyści mogli się spotykać i zdobywać nowe doświadczenia. Np. w ramach Akcji Wakacyjnej uczniowie wyjeżdżali na obozy. - Organizujemy też kwartalne spotkania stypendystów. To weekendowe spotkania formacyjne. Na te spotkania, które są prowadzone w formie warsztatów, zapraszamy ciekawych ludzi, a to sprawia, że młodzież może pogłębić i rozwijać swoje zainteresowania. Z tymi dziećmi pracuje się bardzo dobrze, są otwarte na nasze propozycje. Dzięki tym spotkaniom stypendyści mogą się też lepiej poznać - mówi J. Dulewicz.
Decyzję o tym, komu zostanie przyznane stypendium, podejmuje Diecezjalna Komisja Stypendialna powoływana przez Księdza Biskupa. Robi to na podstawie wniosków, które napływają z komisji dekanalnych. - Większość dekanatów wywiązuje się z tego zadania, ale zdarzają się niestety sytuacje, kiedy z dekanatu nie przychodzi żaden wniosek, a docierają do nas sygnały, że są tam dzieci, które mogłyby uzyskać pomoc i tej pomocy potrzebują - mówi Grzegorz Idziak, wicedyrektor Caritas diecezjalnej.
Głównym źródłem finansowania Funduszu jest ogólnodiecezjalna zbiórka przy kościołach, która odbywa się na początku października. Środki płyną też od firm i prywatnych darczyńców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak zapobiegać samobójstwom? – po debacie u arcybiskupa Galbasa

2025-10-04 15:31

[ TEMATY ]

samobójstwo

Milena Kindziuk

dr Milena Kindziuk

Red

Kiedy przekroczyłam próg Domu Arcybiskupów Warszawskich, czułam, że to nie będzie spotkanie, które można „odbębnić” i wrócić do codzienności. Tytuł – „Nie pozwólmy znikać bez słowa” – brzmiał boleśnie, zwłaszcza w świetle statystyk, o których mówił później abp Adrian Galbas: prawie pięć tysięcy samobójstw w Polsce w ubiegłym roku. Prawie pięć tysięcy ludzkich dramatów. Prawie pięć tysięcy rodzin, w których rany nie zabliźnią się już nigdy. Liczba to przerażająca, ale jeszcze bardziej poruszająca jest cisza, która po nich zostaje. Cisza, w której brzmi echo ich samotności.

Abp Galbas zaczął od Psalmu 23, który znają chyba wszyscy wierzący: „Choćbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną”. Lecz w jego ustach pojawiła się wersja tragiczna: „Jestem w ciemnej dolinie i nikogo nie ma ze mną. Nie ma Cię ze mną, Boże. Nie ma cię ze mną, bracie”. Te słowa zapadły w pamięć. Widziałam twarze uczestników – nikt nie patrzył w telefon, nikt się nie wiercił. W tym momencie zrobiło się naprawdę ciszej.
CZYTAJ DALEJ

Każdy, kto sobie tego życzy, może przyjąć Komunię św. podczas Eucharystii?

2025-09-27 20:03

[ TEMATY ]

Eucharystia

Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

W 1986 r. Krajowa Konferencja Biskupów Katolickich opracowała wytyczne dotyczące otrzymywania Komunii św., które zostały wydrukowane na tylnej okładce wielu mszalików.

Nieprawda. W 1986 r. Krajowa Konferencja Biskupów Katolickich opracowała wytyczne dotyczące otrzymywania Komunii św., które zostały wydrukowane na tylnej okładce wielu mszalików: „Katolicy w pełni uczestniczą w Eucharystii, kiedy otrzymują Komunię św., wypełniając nakaz Chrystusa o spożywaniu Jego Ciała i piciu Jego Krwi. Osoba przystępująca do Komunii św. nie może być w stanie grzechu ciężkiego, musi powstrzymać się od jedzenia na godzinę przed przystąpieniem do Komunii i dążyć do życia w miłości i zgodzie z bliźnimi. Osoby pozostające w stanie grzechu ciężkiego muszą najpierw pojednać się z Bogiem i z Kościołem w sakramencie pokuty. Częste przystępowanie do sakramentu pokuty jest zalecane dla wszystkich wiernych”.
CZYTAJ DALEJ

ME w kolarstwie - srebrny medal Katarzyny Niewiadomej

2025-10-04 18:33

[ TEMATY ]

sport

G.Garitan, CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Katarzyna Niewiadoma zdobyła srebrny medal kolarskich mistrzostw Europy we Francji w wyścigu ze startu wspólnego. Zwyciężyła po samotnym finiszu Holenderka Demi Vollering, która podtrzymała wspaniałą passę „Pomarańczowych” w tej imprezie.

Do mety w miejscowości Guilherand-Granges (departament Ardeche) Niewiadoma dojechała z inną Holenderką, utytułowaną Anną van der Breggen, która na ostatnich metrach nie podjęła walki o srebro.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję