Reklama

Wspólnota zwołana przez Chrystusa

Kościół to wspólnota ludzi zwołanych przez Chrystusa. On nas gromadzi abyśmy wspólnie dążyli ku Niemu i oddawali Mu chwałę. Budynek świątyni jest znakiem zamieszkania Boga wśród nas, miejscem szczególnym, gdzie możemy do Niego wołać i Go czcić.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 48/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę, 4 listopada br. o godz. 17 jedna z najmłodszych wspólnot parafialnych naszej diecezji, parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Szczebrzeszynie, świętowała poświęcenie odrestaurowanego tabernakulum i ołtarza głównego. Aktu tego dokonał bp Wacław Depo, przy udziale kanclerza Kurii ks. prał. Adama Firosza, ekonoma diecezji ks. prał. Józefa Flisa, dziekana Dekanatu Szczebrzeszyn ks. kan. Andrzeja Pikuli, innych kapłanów, władz samorządowych, wielu gości i parafian.
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Szczebrzeszynie (do 1917 r. pod wezwaniem Świętej Trójcy) został wybudowany w stylu manierystycznym z fundacji Tomasza Zamojskiego i jego żony Katarzyny z Ostrogskich. Uroczysta konsekracja odbyła się w 1638 r. Opiekę nad świątynią sprawowali ojcowie franciszkanie. Po opuszczeniu, w roku 1783, klasztoru przez franciszkanów, w budynkach urządzono koszary, a w roku 1812 - szpital. Opiekę nad szpitalem i kościołem powierzono siostrom szarytkom. W roku 1883 kościół zamieniono na cerkiew prawosławną i umieszczono w nim prawosławne mniszki tzw. krzyżanki. W 1917 r. kościół rekoncyliowano pw. św. Katarzyny i zwrócono katolikom. W latach: 1940-44 pełnił funkcję cerkwi, po wojnie ponownie stał się kościołem katolickim. Do 20 czerwca 1982 r. to kościół rektoralny, później, tzn. do 20 czerwca br. - filialny parafii św. Mikołaja w Szczebrzeszynie.
Kościół murowany, w stylu renesansu lubelskiego, przy prezbiterium zakrystia, na frontonie wysoka wieża z kruchtą w przyziemiu. W drewnianym ołtarzu głównym jest obraz Matki Bożej Bonifraterskiej, 6 ołtarzy bocznych: po prawej stronie: Chrystusa w cierniowej koronie, św. Walentego, Matki Bożej Bolesnej; po lewej: św. Katarzyny, Matki Bożej Różańcowej (I poł. w. XVIII), Przemienienia Pańskiego. Na chórze muzycznym znajdują się organy wykonane w roku 1956 przez firmę Biernackiego w Krakowie (12 głosów). W oknach witraże, wykonane przez Zakłady Szklarskie w Krakowie.
Dnia 20 czerwca br. bp Wacław Depo erygował nową parafię w Szczebrzeszynie ustanawiając kościół św. Katarzyny parafialnym. Wraz z organizowaniem życia duszpasterskiego podjęto kontynuację renowacji ołtarza głównego oraz gruntowne prace przy remoncie ściany prezbiterium.
Podczas uroczystości poświęcenia Pasterz diecezji wskazał, że miejsce to ma prowadzić do spotkania z Chrystusem żywym i prawdziwym, którego nie wolno sprowadzać tylko do wymiaru ludzkiego. On, Odkupiciel człowieka jednoczy w swoim Kościele wszystkich wierzących, a ta świątynia jest tego dowodem.
Radość tej uroczystości pomnożyła się przez udzieloną i ogłoszoną zgodę Księdza Biskupa na całodzienne Wystawienie Najświętszego Sakramentu w naszym kościele. W ten sposób Jezus Chrystus jeszcze bardziej okazuje się pełen łaski i prawdy, a w adorujących Go, mamy nadzieję, będzie budował obyczaje, rozwijał cnoty, umacniał słabych i cierpiących. W Chrystusie Eucharystycznym pokładamy ufność, że Jego obecność pobudzi i ożywi miłość wzajemną, doda sił do pełnienia dobrych dzieł w tej nowej wspólnocie i w całym Kościele.
Piękno odnowionego ołtarza głównego, tabernakulum, remont ściany, urządzenie prezbiterium oraz wiele innych dzieł nie byłoby możliwe bez miłości do tej świątyni, bez wiary i wielkiego zaangażowania parafian i innych życzliwych ludzi. Za to wszystko z serca dziękujemy, Bóg zapłać!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

[ TEMATY ]

badania

religijność

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Za odejściem ludzi z Kościoła - przynajmniej według deklaracji badanych - nie stoi głównie pandemia czy afery pedofilskie, ale brak potrzeby, obojętność i strata zainteresowania. W drugiej kolejności za spadek praktyk religijnych Polaków odpowiada (wg badań z 2022 roku) ogólna krytyka Kościoła jako instytucji: jego zaangażowanie w politykę, hipokryzja, nieaktualny przekaz, a także krytyka jego przedstawicieli, księży i biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37

[ TEMATY ]

błogosławiony

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Gwidon urodził się w drugiej połowie XII wieku we francuskim mieście Montpellier w zamożnej rodzinie. Przed rokiem 1190 zaczął służyć ubogim i potrzebującym, zakładając dla nich dom, szpital na obrzeżach Montpellier. Od samego początku to dzieło powierzył Duchowi Świętemu. W krótkim czasie znalazł wielu naśladowców, którzy zainspirowali się jego przykładem i zapragnęli służyć ubogim i potrzebującym. I w ten sposób narodziła się wspólnota, której członkami byli mężczyźni i kobiety, ludzie świeccy i duchowni.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję