Reklama

Opasać świat żywym różańcem modlitwy

Pierwsza Grupa Modlitewna Ojca Pio powstała w 1947 r. we Włoszech w San Giovanni Rotondo, następne zaczęły powstawać na terenie Włoch, a później na całym świecie, m.in. w Polsce. Była to odpowiedź na wezwanie papieża Piusa XII, który w obliczu zagrożenia ekspansją ideologii komunistycznej po II wojnie światowej wzywał do ratowania świata.

Niedziela toruńska 48/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Grupy modlitewne miały być „zorganizowanymi szeregami wiernych, którzy podejmą działalność zgodną z Bożymi przykazaniami i będą budować ład społeczny na fundamencie modlitwy” - głosił papież. Grupy modlitewne, które zaczął tworzyć Ojciec Pio, stawały się zaczynem odnowy życia chrześcijańskiego. Modlitwa miała być impulsem do działania na polu społecznym.
Grupy te - jak je określił Ojciec Pio - „są szkołami wiary, ogniskami miłości, w których sam Chrystus przebywa za każdym razem, gdy ich członkowie gromadzą się na modlitwie pod kierownictwem duchowych pasterzy i kierowników”.
Grupa Modlitwy Ojca Pio jest ważnym czynnikiem życia codziennego, pomaga pracować nad sobą, szczególnie przez katechezę i intencje. Jej celem, podobnie jak założeniem Ojca Pio, jest opasanie świata łańcuchem, żywym różańcem modlitwy oraz odnowienie życia chrześcijańskiego (miłości do Boga i do bliźniego).
Codzienne zagłębienie się w czytaniu Pisma Świętego, intencje modlitw, pozwalają włączyć się w życie innych ludzi. Myśli św. Ojca Pio są również wspaniałym materiałem do przemyśleń i codziennym drogowskazem. Życie i niezmierne dobro Świętego z Pietrelciny pokazuje głęboki sens i nadzieję ludzkiego życia, że wszyscy musimy krzewić dobro i przeciwdziałać złu.
Spośród ponad 200 Grup Modlitwy działających w Polsce, pięć zostało utworzonych w naszej diecezji. Powstanie tych grup poprzedzone było kilkudniowymi rekolekcjami w parafiach, które przeprowadzał o. Bolesław Konopka kapucyn z Tenczyna. O. Bolesław przedstawiał istotę, cele i zasady funkcjonowania takich grup, zapoznawał z osobą św. Ojca Pio, jego charyzmatem i działaniem na rzecz ożywienia życia modlitewnego.
Podczas Mszy św. rozpoczynającej rekolekcje w każdej parafii, o. Bolesław przekazywał relikwie Świętego Kapucyna na ręce ks. proboszcza. Zadaniem każdego proboszcza jest strzeżenie tych relikwii i szerzenie nauki św. Ojca Pio.
Zgodnie ze statutem Grupy Modlitwy Ojca Pio z 1949 r., na prośbę księży proboszczów, bp Andrzej Suski wyraził zgodę na ich działanie na terenie diecezji toruńskiej. Moderatorem każdej grupy jest proboszcz danej parafii, natomiast członkowie grup wybierają spośród siebie animatora grupy. Odbywają się comiesięczne Eucharystie i nabożeństwa z ucałowaniem relikwii św. Ojca Pio, czuwania i wspólne modlitwy, podczas których członkowie grup starają się pogłębiać swoje życie duchowe. Modlą się we własnych intencjach oraz w intencjach innych osób, szczególnie proszą o zdrowie. O sile wspólnych modlitw w tego rodzaju grupach, niech świadczy fakt, że ich członkowie modlą się m.in. o zdrowie czy pomyślny przebieg operacji na prośbę osób z różnych miejsc w Polsce.
Członkowie Grup Modlitewnych zagłębiają się także w życie i duchowość Świętego Patrona, starają się wprowadzać jego wskazówki w życie codzienne. Uczestniczą w rekolekcjach dla Grup Modlitewnych (ostatnio w Bydgoszczy). Zgodnie ze wskazaniami św. Ojca Pio, każdy powinien codziennie odmówić dowolną modlitwę w aktualnych intencjach, raz w miesiącu spotkać się w kościele na Mszy św. z innymi członkami grupy i poświęcić czas na modlitwę adoracyjną, przynajmniej raz w tygodniu przeczytać fragment Pisma Świętego i wyciągnąć dla swego życia dobre postanowienia, starać się żyć w łasce uświęcającej, we własnym środowisku praktykować bratnią miłość, w miarę swoich możliwości włączać się w spełnianie dzieł miłosierdzia chrześcijańskiego, prowadzić przykładne życie religijne.
Budujący jest fakt, że do tych grup również w naszej diecezji należą niejednokrotnie całe rodziny i wciąż dołączają kolejne osoby.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: oskarżenia wobec kanadyjskiego kardynała okazały się bezpodstawne

2024-05-21 12:25

[ TEMATY ]

kardynał

sąd

oskarżenie

Kanada

made by © Peter Potrowl/pl.wikipedia.org

Kard. Gérald Lacroix

Kard. Gérald Lacroix

Oskarżenia wysuwane wobec arcybiskupa Quebecu, kardynała Géralda C. Lacroix okazały się bezpodstawne - wynika z komunikatu opublikowanego dzisiaj przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Wynika to z wniosków ze wstępnego dochodzenia kanonicznego w sprawie anonimowego oskarżenia przeciwko arcybiskupowi Québecu.

W watykańskim komunikacie przypomniano, że 8 lutego 2024 r. Ojciec Święty powierzył emerytowanemu sędziemu Sądu Najwyższego prowincji Québec, André Denisowi, misję wyjaśnienia zarzutu postawionego w kontekście pozwu zbiorowego wniesionego przeciwko archidiecezji Québec. Sprawozdanie ze wstępnego dochodzenia kanonicznego przeprowadzonego przez sędziego zostało zakończone 6 maja 2024 r. i przekazane w następnych dniach Ojcu Świętemu.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Nowy krzyż misyjny w Bogatyni poświęcony!

2024-05-21 16:26

arch. parafii

Po akcie profanacji, jaka miała miejsce w nocy z 3 na 4 kwietnia, kiedy nieznany dotąd sprawca ściął krzyż misyjny znajdujący się przy kościele św. Maksymiliana, stanął nowy krzyż misyjny.

Na stronie parafii można było wówczas przeczytać słowa proboszcza ks. Piotra Kutkiewicza: - Z bólem serca zawiadamiam parafian, iż dzisiaj w nocy tj. z 3/4 kwietnia został ścięty piłą Krzyż Misyjny znajdujący się obok wejścia do kościoła. Myślę, że każda profanacja boli. To jest po prostu bolesne, zwyczajnie bolesne. Ale modlimy się także za sprawcę, kimkolwiek on jest, o przemianę serca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję