Bp Kamiński mówił, że czas pandemii jest wielką tajemnicą, którą należy przeżywać w duchu wiary i pokory. - Możliwe, że te Eucharystie, które przeżywamy w wielkim osamotnieniu i wyciszeniu oraz czas przeżyty na adoracji Eucharystycznej staną się zaczynem odnowy naszej obecności i posługi w życiu naszej diecezji, parafii, wspólnot życia konsekrowanego i domach formacyjnych - zauważył bp Kamiński.
Wskazywał, że zaczyna w nas dojrzewać zaduma i refleksja na temat tego, co w życiu jest najważniejsze. - Może w tym czasie przyjdzie lepiej nam zrozumieć jak potrzebne jest stawanie przy ołtarzu i sprawowanie Najświętszej Ofiary; jak cennymi darami dysponujemy, kiedy jesteśmy szafarzami innych sakramentów, szczególnie sakramentu miłosierdzia (pokuty i pojednania - przyp. red.); jakże szczególnego znaczenia nabiera głoszenie Słowa Bożego i praw potrzebnych człowiekowi do zbawienia - podkreślił ordynariusz warszawsko-praski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Podążajmy za Jezusem, począwszy od groty betlejemskiej, poprzez miejsce Jego chrztu w wodach Jordanu, aby przysiąść na Górze Błogosławieństw i zadumać się nad nimi. Towarzysząc Jezusowi, doświadczymy Jego mocy, kiedy czyni cuda, umacnia, przebacza, pociesza. Wstąpmy z Nim do Wieczernika, tam doświadczymy katechezy i pokornej służby, a potem przeżyjemy ponownie wyjątkowe dla każdego kapłana wydarzenia: narodziny kapłaństwa i Eucharystii - mówił w homilii duchowny.
Reklama
- Nie pozostawmy Go samego, kiedy będzie cierpiał i konał na krzyżu - apelował bp Kamiński. - On jest zawsze z nami - wskazywał ordynariusz warszawsko-praski, przypominając, że po cierpieniu i ukrzyżowaniu Chrystusa nastąpiło zmartwychwstanie i wniebowstąpienie Jezusa.
Bp Kamiński zwrócił uwagę, że w życiu każdego kapłana przychodzą trudne chwile. - Czasami słabniemy w powołaniu, a nawet upadamy. Pragnę zapewnić o mojej modlitwie, o którą sam proszę. Jednocześnie z szacunkiem i wdzięcznością patrzę na tych, którzy mimo życiowych przeciwności, w cichości i prawości serca, wiernie i oddanie realizują swoją kapłańską misję - podkreślił hierarcha.
Msza Krzyżma w Wielki Czwartek kończy okres 40-dniowego Wielkiego Postu. Podczas liturgii biskup święci oleje (chorych i krzyżmo), które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich i namaszczenia chorych.