Reklama

Caritas niesie miłość

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ludzie bezdomni są takimi samymi ludźmi jak my, kiedyś mieli marzenia, rodziny, kochające dzieci. W pewnym momencie jednak nastąpiły zawirowania w ich uporządkowanym życiu. Niejednokrotnie w ciągu jednego dnia stracili wszystko co posiadali. Powody takiej sytuacji były zapewne różne - utrata pracy i niemożność spłacenia kredytu zaciągniętego na mieszkanie, bankructwo firmy, choroba psychiczna, alkoholizm… W epoce niebywałego rozwoju techniki i nowoczesnych technologii wciąż jesteśmy świadkami różnego rodzaju cierpień, z powodu choroby, braku pieniędzy, czy innych życiowych klęsk.
Niesienie pomocy wymaga właściwego zorganizowania. Aby dobrze wykorzystać ten pozytywny potencjał drzemiący w ludziach, trzeba często ich dobrym chęciom nadać właściwy kierunek. Tu rysuje się wielka rola Caritas, która działalność charytatywną traktuje jako swoją misję.

Problem bezdomności

Reklama

Niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że z roku na rok wzrasta liczba bezdomnych. Wszystkie placówki są pełne, a przecież jeszcze zima nie nadeszła. Ci, którzy trafili bądź jeszcze trafią do noclegowni, domów dla bezdomnych i innych placówek prowadzonych przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej mogą czuć się szczęśliwcami. Nie wiemy i chyba nigdy się nie dowiemy, ile osób każdego roku dochodzi do dna ubóstwa, bo trudno nazwać to życiem. Każdego roku na wigilii organizowanej przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej gromadzi się około 250 samotnych i bezdomnych mieszkańców naszej diecezji. Jednak liczba ta nie oddaje w pełni realiów okrutnej rzeczywistości. Zjawisko bezdomności przeraża i z każdym rokiem zatacza coraz szersze kręgi. Do 1991 r. w Dąbrowie Górniczej było tylko jedno schronisko dla 36 osób i to wystarczało. Teraz łącznie noclegownie i domy dla bezdomnych są w stanie pomieścić blisko 200 osób.
Tymczasem zima tuż, tuż. Dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób są zagrożeni i pragną skorzystać z pomocy Caritas podajemy dane placówek, nad którymi pieczę sprawuje Caritas sosnowiecka z jej dyrektorem ks. kan. Stefanem Wyporskim:
Dom dla Bezdomnych Caritas, Dąbrowa Górnicza-Ząbkowice, al. Zwycięstwa 6, kierownik: Bogumierz Biesiadecki, tel. (0-32) 268-92-69; Dom dla Bezdomnych Caritas, Będzin-Łagisza, ul. Energetyczna 10, kierownik: Tomasz Kmita, tel. (0-32) 267-19-46. Dom zapewnia podopiecznym wyżywienie (trzy posiłki dziennie) oraz dysponuje bogatym zapleczem mieszkalnym, m.in. 4-osobowymi pokojami, sanitariatami oraz świetlicą terapeutyczną, w której prowadzone są kursy i terapie. Otwarty jest 24 godziny na dobę, pomoc świadczy, w zależności od pory roku, 35-45-osobowej grupie bezdomnych. Funkcjonuje od 1994 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Noclegownie Caritas

Noclegownia pod patronatem Caritas, Dąbrowa Górnicza, ul. Komuny Paryskiej 3a, kierownik: Krzysztof Sobczyk, tel. (0-32) 268-89-82. Placówka czynna jest codziennie od godz. 19 do 7. Zimą, w przypadku szczególnych mrozów, otwarta jest cały dzień, wtedy też dzięki wsparciu Agencji Rynku Rolnego przekazuje bezdomnym pomoc żywnościową. Noclegownia, posiadająca umowę z Urzędem Miasta Dąbrowa Górnicza, dysponuje 22 łóżkami udostępnianymi wyłącznie trzeźwym mężczyznom.
Noclegownia „Spokojna noc” pod patronatem Urzędu Miejskiego i Caritas, Sosnowiec, ul. Kaliska 25, kierownik: Sławomir Kozieł, tel. (0-32) 266-22-26. Noclegownia czynna jest cały tydzień w godz. 19-7 (zimą od 16, w przypadku dużych mrozów czynna całą dobę), posiada około 60 miejsc noclegowych, oferuje swoim podopiecznym wyżywienie, odzież, środki czystości, ręczniki oraz leki. Bezdomni znajdujący się na terenie placówki mogą korzystać z łazienek, kuchni z jadalnią oraz pralni, a nawet skorzystać z boiska do siatkówki plażowej. W okresie zimowym uruchamiana jest także świetlica, w której znajdują się biblioteka oraz telewizor, gdzie istnieje możliwość napicia się ciepłej kawy czy herbaty. Na miejscu bezdomni mogą uzyskać poradę socjalną oraz skorzystać z oferty Punktu Aktywizacji Bezrobotnych.

Caritas - bezrobotnym i chorym

Punkt Aktywizacji Bezrobotnych, Sosnowiec, ul. Kaliska 25, koordynator lokalny: Agata Jaros, akompaniatorzy: Małgorzata Leśniewska, Barbara Prusinowska-Opalska, tel. (0-32) 293-50-30/34, strona internetowa: www.wnp.org.pl, pab_sosnowiec@wnp.org.pl Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć. Punkt otwarty jest codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, jego oferta skierowana jest do osób bezrobotnych, a także bezdomnych lub zagrożonych bezdomnością. W PAB-ie osoba potrzebująca ma możliwość regularnych spotkań z akompaniatorem, omówienia swoich problemów i dobrania adekwatnej do potrzeb metody wsparcia i działania. Osoba bezrobotna może skorzystać z doradztwa zawodowego, szkoleń zawodowych, oraz z różnych form wsparcia psychologicznego (terapeuta od uzależnień, psycholog, psychiatra). Ponadto każdy uczestnik ma możliwość skorzystania z kursu komputerowego oraz bezpośredniego użytkowania komputera czy urządzeń biurowych i teleinformatycznych (telefon, fax, kserokopiarka, skaner, internet). Punkt działa od 1 września 2005, oprócz dwóch akompaniatorów wspomagany jest przez 4 wolontariuszy. Projekt realizowany jest w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.
Stacja Opieki Caritas i wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, 41-200 Sosnowiec, ul. Korczaka 5, kierownik: Halina Stolarczyk, tel. (0-32) 293-44-29 (zmiana od 1 grudnia 2006). Placówka prowadzi usługi w zakresie: długoterminowej opieki (obsługi pielęgnacyjnej) osób starszych, rehabilitacji, prowadzi gabinet profilaktyki zdrowia (na miejscu istnieje możliwość uzyskania bezpłatnej porady lekarskiej, zmierzenia poziomu cukru i ciśnienia krwi) oraz punkt odpłatnego wypożyczania sprzętu medycznego. Stacja czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.

Caritas - „dzieciom ulicy”

Centrum Młodzieżowe „Tlen” w Wojkowicach pod patronatem Caritas Diecezji Sosnowieckiej, ul. Sobieskiego 125, 42-580 Wojkowice, koordynator: Łukasz Zych, otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 12-20. Adres internetowy: www.cmtlen.org, adres e-mail koordynatora: zych.luk@gmail.com Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć. Centrum Młodzieżowe „Tlen” kieruje swoją działalność głównie do dzieci i młodzieży zamieszkującej teren i okolice Wojkowic. Szczególną opieką obejmuje grupę tzw. dzieci ulicy, prowadząc dla nich świetlice socjoterapeutyczną. Ponadto w Centrum funkcjonuje Młodzieżowe Centrum Edukacyjne, posiadające bogaty zbiór filmów, foliogramów i programów edukacyjnych, udostępnianych zarówno szkołom, jak i mieszkańcom miasta. W ramach działalności kulturalno-edukacyjnej prowadzonej przez Centrum odbywają się także cotygodniowe projekcje filmowe (Dyskusyjny Klub Filmowy).
„Dziedziniec Miłości” przy sosnowieckiej katedrze, Sosnowiec, ul. Kościelna 6, kierownik: Halina Łojas. Placówka obejmuje swoją opieką dzieci i młodzież, do których kieruje różne formy pomocy i edukacji pozaszkolnej, m.in. pomoc przy odrabianiu lekcji, zajęcia z logopedą czy psychologiem. W miarę możliwości placówka zapewnia podopiecznym i ich rodzinom pomoc żywnościową.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: I żyli długo i szczęśliwie. Rodzice i ich dziesięcioro dzieci

2025-01-27 06:06

[ TEMATY ]

świadectwo

Centrum Życia i Rodziny

W tym roku, 14 stycznia, obchodziliśmy 25. rocznicę naszego małżeństwa. Srebrne Gody kojarzą się z połową drogi, jest to więc dobra okazja do refleksji nad naszym małżeństwem, jak również nad tym, co zrobić, by ono nie tylko trwało, ale było coraz bardziej szczęśliwe i owocne.

Myślę, że niemal wszystkie małżeństwa zaczynają z takimi marzeniami – abyśmy byli szczęśliwi i wydali jak najlepsze owoce w postaci powiększonej rodziny, dobrych relacji z innymi, sukcesów osobistych, pewnej stabilności materialnej. My, będąc w połowie naszej drogi, możemy chyba powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze do realizacji tych marzeń. Sporo owoców widać już teraz i z całą pewnością możemy powiedzieć, że kochamy się dzisiaj bardziej niż na początku małżeństwa.
CZYTAJ DALEJ

Prof. Jerzy Bralczyk: język też ma swoje ograniczenia

2025-01-27 11:37

[ TEMATY ]

Uniwersytet Jana Długosza

Prof. Jerzy Bralczyk

Wiktoria Jarymowicz/mat.prasowy/UJD

Prof. Jerzy Bralczyk

Prof. Jerzy Bralczyk

Wykład zatytułowany „O granicach języka” wygłosił w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie znany i ceniony w całej Polsce językoznawca i niestrudzony popularyzator poprawnej polszczyzny prof. dr hab. Jerzy Bralczyk.

- To było pierwsze spotkanie i od razu z cenionym naukowcem profesorem Jerzym Bralczykiem, którym inaugurujemy nowy cykl wykładów pod hasłem „Wykłady u Długosza” – wyjaśnia JM Rektor UJD prof. dr hab. Janusz Kapuśniak. – Inicjatywa doskonale wpisuje się w misję Uczelni, która stawia sobie za zadanie krzewienie wiedzy i umiejętności z różnych dyscyplin nauki. Warto więc śledzić uczelniane media, bo wkrótce pojawią się informacje o kolejnych ciekawych wykładach z tej serii. Do końca roku planujemy kilka takich spotkań. Profesora Bralczyka, w auli powitał istny tłum ludzi, co dowodzi ogromnego zainteresowania jakim cieszy się naukowiec. Na tej podstawie można z całym przekonaniem powiedzieć na przekór twierdzeniom sceptyków, iż poprawna polszczyzna i komunikowanie się jest ważne dla bardzo wielu osób. Do uczelnianego audytorium przybyli m.in. duchowni, parlamentarzyści, samorządowcy, władze i przedstawiciele różnych instytucji – słowem przyjaciele Uniwersytetu.
CZYTAJ DALEJ

II Międzynarodowy Kongres „Odkryj małżeństwo”

2025-01-28 10:11

[ TEMATY ]

małżeństwo

Gniezno

kongres

Misterogrande

mat. prasowy

Rozpoczęły się zapisy na drugi Międzynarodowy Kongres Projektu Misterogrande. Wydarzenie to jest ważnym punktem na mapie Polski dla wszystkich, którzy interesują się sakramentem małżeństwa.

Fundacja Misterogrande wraz z Wydziałem Duszpasterskim Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie organizuje drugi Międzynarodowy Kongres „Odkryj małżeństwo”, który odbędzie się w dniach 1-3 maja 2025 w Gnieźnie. Kongres rozpocznie Msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski, który objął wydarzenie Patronatem Honorowym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję