Reklama

Wrocławianie w Zagrzebiu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Europejskie Spotkanie Młodych Zagrzebiu organizowane przez braci z Taizé przeszło już do historii. Pozostały niezapomniane wrażenia, a przede wszystkim pamięć o szczególnej gościnności mieszkańców miasta i okolic.
Wszystko zaczęło się na długo przed wyjazdem z Wrocławia. Już w październiku rozpoczęły się duchowe przygotowania do wyjazdu. W sześciu punktach zgłoszeniowych w całym Wrocławiu i jeszcze w kilku poza miastem przygotowywało się 600 osób, po to by ESM przeżyć bardzo głęboko. Sam wyjazd był zwieńczeniem przygotowań i każdy z nas miał nadzieję na wielką przygodę i jestem pewien, że nie zawiódł się nikt.
Zagrzeb przywitał nas bardzo mgliście i wbrew naszym przypuszczeniom bardzo niską temperaturą. Cóż to jednak znaczy wobec tak wielkiej rzeszy młodych, których zobaczyliśmy już pierwszego dnia spotkania na modlitwach w halach Velesajam w centrum wystawowym w Zagrzebiu. Wtedy dopiero zrobiło się „gorąco”. Piękny śpiew, chwila ciszy i rozważania br. Aloisa - przeora Taizé, a to wszystko wśród wielu tysięcy młodych z całej Europy. To było wielkie przeżycie. Właśnie na to czekaliśmy. Br. Alois powiedział do nas, abyśmy podejmowali z ufnością i odwagą swoją własną przyszłość, przyszłość społeczeństw i Kościoła. Odpowiedź, jak to zrobić, mogliśmy znaleźć w liście z Kalkuty, który został napisany przez br. Aloisa specjalnie z okazji ESM w Zagrzebiu. Mogliśmy znaleźć w nim wezwanie, aby „wybrać miłość, wybrać nadzieję”.
Spotkanie oficjalnie rozpoczęło się właśnie tą modlitwą. Wcześniej jednak zostaliśmy podzieleni na mniejsze grupki i udaliśmy się do poszczególnych parafii w Zagrzebiu i w całym regionie. Tam mieliśmy okazję spotkać się z lokalnymi wspólnotami, a co dla nas było najważniejsze, zostaliśmy zakwaterowani u chorwackich rodzin. Gościnność Chorwatów przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Całe rodziny otwarły dla nas domy i serca, a do tego karmili nas tak, by Ci, którzy pozostali we Wrocławiu, nie poznali nas po przyjeździe. O gościnności przekonywaliśmy się codziennie przez cały czas trwania spotkania.
ESM mają swoją stałą formułę i plan dnia. Codziennie w godzinach porannych spotykaliśmy się na modlitwie w parafiach zamieszkania. Modlitwę prowadziła sama młodzież pod przewodnictwem organizatorów. Tuż po modlitwie spotykaliśmy się w małych międzynarodowych grupkach, aby dyskutować na zadane tematy. W tym roku zastanawialiśmy się, jak okazywać szacunek innym i jak pogłębiać swoją więź z Bogiem, jak łamać bariery obojętności oraz jak zmienia nas modlitwa. Dyskusje często trwały bardzo długo i na pewno były bardzo owocne.
Około południa udawaliśmy się do centrum Zagrzebia na posiłek oraz na pierwszą modlitwę pod przewodnictwem jednego z braci z Taizé. Rozważane wtedy były kolejne fragmenty Listu z Kalkuty. Popołudnia były przeznaczone na spotkania tematyczne. Dużym powodzeniem cieszyło się zwiedzanie Zagrzebia z przewodnikiem, koncerty, ale również wykłady i konferencje. Wieczorem, po kolacji spotykaliśmy się na głównej modlitwie pod przewodnictwem br. Aloisa. Na wieczornych modlitwach gościliśmy wiele osobistości ze świata polityki (m.in.: premiera Chorwacji), Kościoła (m.in.: kard. Josefa Bozanicia - arcybiskupa Zagrzebia) oraz wyznawców innych religii niechrześcijańskich.
Listy do uczestników spotkania przesłali: papież Benedykt XVI, patryjarcha Bartłomiej z Konstantynopola, patryjarcha Aleksy z Moskwy, jak również sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Kofi Annan.
Podczas ESM młodych jeden dzień jest przeznaczony na spotkania narodowe. W tym roku gościliśmy na nim biskupa archidiecezji wrocławskiej Andrzeja Siemieniewskiego. Ksiądz Biskup przez trzy godziny odpowiadał na pytania młodych Polaków (zebrało się ich ok. 6 tys.), a na koniec spotkania poprowadził modlitwę Nieszporami. Podczas tego spotkania Polacy otrzymali od braci z Taizé upominek - ikonę Dobrego Przyjaciela, przedstawiającą Jezusa Chrystusa, który trzyma rękę na ramieniu przyjaciela, idąc z nim, towarzysząc mu. Ikona pochodzi z Egiptu z VI w. Bracia dali też przesłanie, by ikona ta pielgrzymowała po całej Polsce wszędzie tam gdzie są ludzie - po parafiach, szpitalach, domach dla opuszczonych.
Podobne ikony zostały przekazane wszystkim narodom uczestniczącym w ESM w Zagrzebiu. Kontemplacja tej ikony ma pomagać każdemu w przeżywaniu swojej Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię w codziennym życiu.
Wielkim doświadczeniem jest przeżywanie nocy sylwestrowej. O godz. 23 w parafiach zebraliśmy się na wspólnej modlitwie o pokój. Tuż przed północą modlitwy zakończyły się i zaczęło się pełne radości powitanie Nowego Roku. Życzenia trwały bardzo długo, a można je było usłyszeć w wielu europejskich językach. Po życzeniach przyszedł czas na zabawę - Święto Narodów. Każda z grup narodowych wystawiała przygotowany wcześniej program artystyczny charakteryzujący i przybliżający w pewien sposób kulturę danego kraju. Oczywiście wiele jest w tych występach humoru i wielkiej zabawy dla wszystkich uczestników. W programach Polaków jest tradycyjny polonez i trzeba przyznać, że taniec robi zawsze bardzo duże wrażenie. Dobór repertuaru zależy tylko i wyłącznie od inwencji młodych ludzi, a że młodzi mają wielką fantazję, zabawa zawsze jest przednia.
Ostatni dzień ESM jest przeznaczony przede wszystkim dla goszczących nas rodzin. Przez tych kilka dni nie było wiele okazji, aby wspólnie porozmawiać i wymienić się doświadczeniami. Rano 1 stycznia wspólnie udaliśmy się na Mszę św., a później na obiad. Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Tak jest również z ESM. Żal było żegnać się z dopiero co poznanymi ludźmi. Na pewno jednak te wrażenia, które zebraliśmy w tych kilka dni będziemy długo wspominać. Należy powiedzieć za przeorem wspólnoty z Taizé: Hvala Zagrebe na vasem gostoprimstvu - Dziękujemy, Zagrzebiu, za Waszą gościnność.

Europejskie Spotkanie Młodych

jest tylko jednym z etapów Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię. Spotkanie, które odbywało się od 28 grudnia do 1 stycznia w Zagrzebiu, było zorganizowane po raz 29. Podobne trzy spotkania odbywały się w Polsce: w 1989 r. i 1996 r. we Wrocławiu, a ostatnio w 1999 r. w Warszawie.
Polacy co roku stanowią jedną z największych grup narodowościowych, w tym roku przybyło ich na spotkanie ponad 8 tys. z czego ok. 1,5 tys. uczestniczyło w spotkaniu w tzw. „grupie pracy”. Na miejsce kolejnego spotkania wyznaczono Genewę w Szwajcarii.
Wspólnota z Taizé nie ogranicza się jedynie do Europy. Coraz częściej bracia organizują spotkania w innych częściach świata - w październiku zeszłego roku odbyło się I Azjatyckie Spotkanie Młodych w Kalkucie (Indie), w tym roku w październiku planowane jest Międzynarodowe Spotkanie w Cochabambie w Boliwii.
Przez cały rok istnieje również możliwość wyjazdu na tygodniowe rekolekcje do samego Taizé. Tam również można przeżyć niezapomniane chwile w międzynarodowym towarzystwie, wymieniając myśli i doświadczenia (szczegóły na oficjalnej stronie Wspólnoty z Taizé: www.taize.fr).
Modlitwy kanonami Taizé odbywają się również w wielu polskich miastach, w tym we Wrocławiu. W każdą pierwszą środę miesiąca organizowane jest spotkanie w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny na Piasku. Msza św. o godz. 18.30, a o godz. 19 wspólna modlitwa. Pod koniec kwietnia w parafii pw. św Maksymiliana Marii Kolbego odbędzie się również ogólnopolskie spotkanie, na które przyjadą z Taizé „polscy” bracia - Marek i Wojciech.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54

[ TEMATY ]

religia

Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie, w którym wprowadził standardy równego traktowania w podległym mu urzędzie. Jak napisała w czwartek "Gazeta Wyborcza", "Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce zakazuje krzyży w urzędzie, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach". Sam Trzaskowski oświadczył, że nikt nie zamierza prowadzić w Warszawie walki z jakąkolwiek religią, ale Polska jest państwem świeckim, Warszawa zaś jest tego państwa stolicą.

CZYTAJ DALEJ

Jubileuszowy Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

2024-05-17 12:28

[ TEMATY ]

parafia św. Jana Chrzciciela

Złotnik

Zjazd Szkół im. Jana Pawła II

Karolina Krasowska

W Polsce jest bardzo dużo szkół pod patronatem Papieża Polaka, w naszej diecezji jest ich ok. 40

W Polsce jest bardzo dużo szkół pod patronatem Papieża Polaka, w naszej diecezji jest ich ok. 40

10 szkół na jubileusz. W Złotniku trwa 10. Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

- W Polsce jest bardzo dużo szkół pod patronatem Papieża Polaka, w naszej diecezji jest ich ok. 40. W dniu dzisiejszym, w naszej uroczystości bierze dokładnie 10 szkół, które przybyły na jubileuszowy zjazd – mówi Agnieszka Rydel, dyrektor szkoły w Złotniku.

CZYTAJ DALEJ

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

[ TEMATY ]

konstytucja

wolność religijna

prezydent Warszawy

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Stołeczne urzędy bez symboli religijnych

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję