Reklama

Media nie są wszystkowiedzące

Niedziela lubelska 38/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Bugała: - Księże dyrektorze, czy niedziela środków masowego przekazu jest w naszej diecezji przeżywana w jakiś szczególny sposób?

Ks. Jerzy Rasiak: - Jeśli chodzi o Wrocław, to zadania są podzielone, bo z jednej strony Radio Rodzina, a z drugiej strony telewizja z programem W kręgu wiary, na pewno dadzą wyraz tematyce tej niedzieli. Zwykle przygotowywaliśmy wystawę, która ukazywała różne strony życia archidiecezji. Teraz, ze względu na to, że już angażujemy siły w przygotowanie obchodów 10. rocznicy Kongresu Eucharystycznego, te inicjatywy będą miały nieco inny charakter. Chcemy natomiast wykorzystać dobry układ, który mamy z kinem „Helios”, z „Koroną” i podzielić się zrealizowanymi w Ośrodku materiałami.

- Dobrze, że Ksiądz wspomniał o Ośrodku, bo nie wszyscy chyba wiedzą, że jesteśmy jedyną diecezją w Polsce, w której taka palcówka działa. Czym zajmuje się Ośrodek Audiowizualny?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Przede wszystkim dokumentujemy, i to jest nasze zadanie priorytetowe. Ale obszar gromadzenia materiałów wykracza poza archidiecezję, czego przykładem najlepszym są bogate i bezcenne dokumenty o Janie Pawle II. Większe wydarzenia dokumentowaliśmy bardzo starannie: fotograficznie i filmowo, i teraz bywa tak, że stacje telewizyjne zwracają się do nas po unikatowe materiały, zwłaszcza te dotyczące pontyfikatu Papieża. Staramy się również na bieżąco dawać możliwość katechetom - udostępniamy naszą filmotekę, ale także zbieramy ich pomysły i realizacje tych pomysłów. To są najróżniejsze prezentacje własnych myśli, bardzo cenne. Ciągle dokumentujemy, archiwizujemy, wysyłamy nasze filmy na różne konkursy. Nową inicjatywą jest strona internetowa, „Człowiek w bieli”, poświęcona Janowi Pawłowi II. Może niedziela środków masowego przekazu to dobry pretekst, aby zaapelować o pomoc w tworzeniu tej strony. Nie chodzi o pomoc techniczną, ale o wiadomości, o dodawanie własnych myśli, o refleksje. Chodzi o aktywną współpracę. Ta strona, w swym zamyśle, miała być stroną interaktywną - na tym najbardziej nam zależy. Zresztą - tu może zdradzę moje największe marzenie - ale chciałbym, aby w archidiecezji była telewizja interaktywna, która da możliwość pokazania bogactwa nie tylko zasobów Ośrodka Audiowizualnego, ale przede wszystkim, na bieżąco, tego, co potrafią zrobić młodzi, twórczy ludzi. Środowisko młodych dziennikarzy, młodych, zdolnych katechetów jest naprawdę niedoceniane, ale tak twórcze i obdarowane takim potencjałem, że trzeba stworzyć miejsce, w którym ci ludzie będą mogli mówić swoim językiem, a jednocześnie - co się w żaden sposób nie wyklucza - językiem Ewangelii.

- Ksiądz myśli niezwykle odważnie, chce korzystać z nowoczesnych narzędzi, czy to wyprzedzanie epoki?

- Tego nie wiem, ale wiem, że takie działania są jakby rzucaniem liny w przyszłość i myśleniem: niech ona tam się już zaczepi, idąc do przodu będziemy mogli się jej złapać. Kiedy w 1980 r. myślałem o rozpoczęciu pracy dokumentującej życie Kościoła w Polsce, też nie brakowało sceptyków, zwłaszcza że to były zupełnie inne czasy. Bieganie z „tą machiną”, jak o kamerze mówił mi czasem kard. Wojtyła, było wystawianiem się na czujną uwagę różnych służb i kłopoty. Jednak dziś zarejestrowane wtedy wydarzenia okazują się być bezcennymi dla historii. I podobnie myślę tutaj, choć celowość podejmowanych działań jest już inna. Jestem pewien, że katecheza dzisiaj, ta w szkołach i katechetyczne myślenie w ogóle, że duszpasterstwo dzisiaj musi nauczyć się korzystać z multimediów. Jeśli teraz nie zainwestujemy w otwieranie katechetom takich możliwości, to stracimy coś cennego. Przed nowoczesnymi środkami, narzędziami nie da się uciec, je można i trzeba zaprząc do pracy na rzecz budowania dobra. Tego momentu nie wolno nam przespać.

Reklama

- Na jakim etapie jest więc realizacja projektu o telewizji?

- Na razie na szukaniu miejsca, w którym moglibyśmy to robić i pieniędzy. Bo chętnych nie brakuje, ale z pieniędzmi jak zwykle jest najtrudniej. Jednak nie zrażam się, myślę, że cel jest słuszny i znajdzie się sposób, aby móc go zrealizować. Bardzo chciałbym, bo narzekanie na młodych nie zmienia młodych. Trzeba zaakceptować, że oni mówią innym językiem i tego języka się nauczyć. Nowoczesne narzędzia są takim pomostem w budowaniu porozumienia. Zresztą, co tu tłumaczyć. Kiedy spotykamy się z obcokrajowcem i nie rozumiemy tego, co do nas mówi, to nie dochodzimy do wniosku, że jego język jest zły. Chcemy się dogadać i zaczynamy się uczyć jego mowy, lub on naszej. Tu sytuacja jest dogodniejsza. Młodzi, kiedy widzą, że nam na nich zależy, robią krok do przodu - wychodzą naprzeciw. Telewizja interaktywna, o której myślę, może spełnić taką rolę. W niedzielę środków masowego przekazu do modlitwy za dziennikarzy chciałbym dołączyć modlitwę za tę inicjatywę.

- A jakie powinny być media katolickie dzisiaj?

- Że głębokie - wiemy, że ukierunkowane na pokazywanie dobra - wiemy. Ale przede wszystkim nie mogą być przemądrzałe. To brzmi może zbyt krytycznie, ale to dobrze, bo krytyki zawsze najbardziej się boimy, boją się jej media. Trzeba pamiętać, że media to nie narrator wszystkowiedzący - to zraża, to oddziela od odbiorcy, to przekaz treści zamienia w nakaz treści. A tak być nie powinno. Nieomylny jest trudny do przyjęcia. Trzeba stawiać pytania i nie bać się wyznania, że nie znamy odpowiedzi. Wspólne szukanie jednoczy. Ta postawa jest jedną z wielu cech, ale ważną. Trzeba też dać ludziom mówić i pozyskiwać tych, którzy chcą coś robić, nawet jeśli robić po swojemu. Trzeba też zacząć mówić językiem współczesnym, rezygnując z języka wykładu, trzeba zaprząc piękne, ludzkie poczucie humoru.

- Mistrz?

- Jan Paweł II, choć nie był dziennikarzem, był człowiekiem mediów i pięknie łączył te wszystkie cechy. I elastyczność języka, i humor, i odważną samokrytykę, i wyznanie, że szukamy Chrystusa, idziemy w Jego kierunku, że On widzi nas zawsze, my nie zawsze, ale chcemy szukać.

- Bardzo dziękuję za rozmowę.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Nowy Adam ma płeć? - rozmowa z kard. Grzegorzem Rysiem

2024-06-14 10:22

[ TEMATY ]

kobiecość

męskość

Kard. Grzegorz Ryś

ideały

Episkopat News/ flickr.com

Kościół jest celem krytyki ze strony ruchów społecznych, aktywistów genderowych i polityków, bo postawiono mu zarzut bycia okrutnym patriarchatem - systemem męskiej dominacji opartej na przemocy wobec ludzi słabszych i odmiennych. Kto jest tu wzorem dla mężczyzn? Czy Maryja ma komplementarny męski ideał czy on wymaga dziś odkrycia? Rozmawia to tym Małgorzata Bilska z kard. Grzegorzem Rysiem, metropolitą łódzkim oraz historykiem Kościoła.

Małgorzata Bilska: Coraz głośniej debatuje się publicznie o zagubieniu mężczyzn. Jest ono owocem programowej krytyki patriarchatu (system męskiej władzy) i zachowań mężczyzn (typ „macho”, dominator stosujący przemoc) przez ruch gender. Od dekad ma on wspólny cel - obalić patriarchat bez rozlewu krwi, metodą soft power; zastąpić go płynnie pozornie neutralną, de facto neopogańską „kulturą kobiecą”... Stolica Apostolska od Soboru Watykańskiego II uznaje równość płci za „znak czasu”. Potępia dyskryminację kobiet, panowanie mężczyzn interpretuje jako skutek grzechu w raju. Nie idzie jednak za tym refleksja nad katolickim wzorcem męskości, nad ideałem z Ewangelii! Kto jest komplementarny do Maryi? Jaka jest męska natura? Kobieta jest przecież od lat opisywana od A do Z! Chcąc sprawdzić stan świadomości, spytałam o to kilkunastu katolików (kilku świeckich, kilku księży, kilku biskupów). No i wiem, że nic nie wiem... Świeccy w większości wskazali na Jezusa, księża na Józefa. Jak jest?

CZYTAJ DALEJ

Włochy: papież spotkał się z prezydentem Ukrainy

2024-06-14 18:59

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Wołodymyr Zełenski

PAP/GIUSEPPE LAMI

W Borgo Eniazia w południowych Włoszech w ramach otwartej sesji szczytu G7 doszło do spotkania Ojca Świętego z prezydentem Ukrainy. Było to trzecie spotkanie Franciszka z Wołodymyrem Zełenskim, którego papież wcześniej przyjął w Watykanie 8 lutego 2020 r. i 13 maja 2023 r.

W swoim wpisie na komunikatorze X (dawny Twitter) prezydent Ukrainy napisał: "Spotkałem się z papieżem Franciszkiem i podziękowałem Jego Świątobliwości za modlitwy o pokój na Ukrainie, duchową bliskość z naszym narodem i pomoc humanitarną dla Ukraińców. Poinformowałem Papieża o konsekwencjach rosyjskiej agresji, terroru powietrznego i trudnej sytuacji energetycznej. Omówiliśmy Formułę Pokoju, rolę Stolicy Apostolskiej w ustanowieniu sprawiedliwego i trwałego pokoju oraz oczekiwania wobec Globalnego Szczytu Pokoju. Podziękowałem Stolicy Apostolskiej za udział w Szczycie i podkreśliłem jej wysiłki mające na celu przybliżenie pokoju, w szczególności powrót ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję" - czytamy we wpisie Wołodymyra Zełenskiego.

CZYTAJ DALEJ

ME 2024 - rozpędzona kadra Probierza kontra osłabiona potęga z Holandii

2024-06-15 13:03

[ TEMATY ]

Euro 2024

PAP/Leszek Szymański

Reprezentacja Polski po ośmiu kolejnych meczach bez porażki, na razie bez Roberta Lewandowskiego, kontra osłabiona licznymi absencjami, ale wciąż mocna kadrowo Holandia. Biało-czerwoni w niedzielę o godz. 15 w Hamburgu rozpoczną swój piąty udział w mistrzostwach Europy.

"Ten mecz może nie jest kluczowy, ale bardzo ważny. Wiemy, że Holandia posiada dobrych zawodników, nawet światowej klasy. Ale nie boimy się ich. Wychodzimy na boisko, żeby wykonać swoją robotę" – zapowiedział napastnik reprezentacji Polski Krzysztof Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję