Reklama

Maryja Jasnogórska obecna od początku

Niedziela łódzka 34/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok 2006 jest dla parafii Matki Bożej Jasnogórskiej jubileuszowym, 25. rokiem istnienia. Po wielu latach starań i walki o kościół na nowym osiedlu Łódź Widzew, 1 stycznia 1981 r. została erygowana parafia Matki Bożej Jasnogórskiej. Szczytem obchodów jubileuszowych będzie uroczysta Msza św.
26 sierpnia o godz. 12.00, podczas której abp Władysław Ziółek w towarzystwie biskupów pomocniczych ozdobi obraz Patronki parafii koronami poświęconymi przez Ojca Świętego Jana Pawła II 13 czerwca 1987 r. w Łodzi. Na łamach Niedzieli Łódzkiej przedstawiliśmy już zarys historii powstania parafii jubilatki i jej charakterystykę (NŁ nr16, 16 kwietnia 2006 r.). Obecnie, korzystając z udostępnionych przez proboszcza ks. kan. Grzegorza Jędraszka kronik parafialnych, pragniemy w koniecznym skrócie opowiedzieć, w jaki niezwykły sposób Pani z Jasnej Góry była od początku obecna w dziejach widzewskiego Kościoła.
Trudno było sobie wyobrazić, aby starania o powstanie parafii, źle widziane lub ledwie tolerowane przez władze państwowe, mogły się rozpocząć inaczej, jak tylko z osobami, do których ma się zaufanie - zanotowali kronikarze. Na nowym osiedlu ludzie mało się znali. Odpowiednie osoby zebrała Matka Boża Częstochowska, która pielgrzymowała w kopii swego Obrazu Jasnogórskiego po osiedlu w rodzinach w końcu 1978 r. Były to osoby w różnym wieku, pracujący i emeryci, ojcowie i matki, których łączyło jedno: nabożeństwo do Matki Bożej. W czasie tego nawiedzenia aktu oddania się Najświętszej Maryi Pannie dokonali wraz z rodzinami m.in. Antoni Salm i Antoni Janicki. To oni po paru latach, gdy z rodzinami zamieszkali na osiedlu Widzew-Wschód, rozpoczęli zbiórkę podpisów pod wnioskiem o zezwolenie na budowę kościoła.
Kronika parafialna informuje następnie, że mieszkańcy osiedla w czerwcu 1979 r. zamówili na Jasnej Górze Mszę św. przed Cudownym Obrazem w intencji powstania parafii. 16 września 1979 r. odprawił ją proboszcz ks. Antoni Stajuda w ramach jednodniowej pielgrzymki mieszkańców osiedla, w której wzięło udział ponad 150 osób.
Dalej sprawy potoczyły się lawinowo; w przeddzień uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej, przypadającej 26 sierpnia 1979 r., mieszkańcy umieścili na drzewie, na skraju osiedlowego lasku, specjalnie wykonany na tę okazję obraz Pani Jasnogórskiej (ok. 40 na 50 cm). Przed nim w soboty wieczorem zaczęły się wspólnie modlić małe grupki ludzi.
Na początku października 1980 r. proboszcz ks. Antoni Stajuda zaproponował, aby rozpocząć nową pielgrzymkę Najświętszej Maryi Panny w kopii Jej Obrazu Jasnogórskiego po domach, w intencji uproszenia budowy kościoła i opieki Matki Bożej nad osiedlem. Obraz wraz z księgą Ewangelii przechodził bezpośrednio od rodziny do rodziny i przebywał tam jeden dzień. Wędrówka obrazu rozpoczęła się w poniedziałek, 13 października, w rodzinie państwa Marianny i Stanisława Tomasików. Opiekę organizacyjną nad peregrynacją powierzono Wojciechowi Skupińskiemu. Wędrówka Maryi zakończyła się wiosną 1981 r.
11 listopada 1980 r. w katedrze łódzkiej, na wieczornej Mszy św. w rocznicę odzyskania niepodległości, w intencji związku zawodowego „Solidarność”, bp Józef Rozwadowski ogłosił radosną wiadomość o uzyskaniu zgody prezydenta miasta na budowę kościoła. W niedzielę wiadomość tę podano w parafiach św. Kazimierza i św. Anny. Po uzyskaniu pisemnego zezwolenia, Biskup Ordynariusz przystąpił do założenia parafii oraz mianowania proboszcza i wikariuszy. Granice nowej parafii określił dekret Księdza Biskupa z 18 grudnia 1980 r. (wszedł w życie 1 stycznia 1981 r.). W jego treści zwarte było zdanie:
„Eryguję nową parafię pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Łodzi, a jej administrację powierzam kapłanom diecezjalnym. Parafia nie posiada jeszcze własnej świątyni. Powstanie ona jako wspólne dzieło wiernych i skierowanych tam duszpasterzy”. Pierwszym proboszczem nowej parafii został ks. Zdzisław Wujak.
Zapisane w Kronice parafialnej wspomnienia Księdza Proboszcza mówią o wyborze imienia przyszłego kościoła:
„Byłem z bp. Kulikiem ok. 2 godziny na osiedlu Łódź Widzew - Wschód. Wybraliśmy najstosowniejszy plac pod budowę. (...) Oto, myślałem jeszcze w kurii, jakim imieniem będzie nazwana ta świątynia? Czy Łódź ma kościół pw. Matki Bożej Jasnogórskiej Pani? Nie ma. A więc myślę sobie, jeżeli Ksiądz Biskup wyraził zgodę, to, «Ty, Najlepsza Pani, Matko i Królowo nasza, będziesz nam pomocą i chwałą z Twoim Synem Jezusem Bogiem Człowiekiem w ramionach». Bp Kulik proponuje: Zmierzmy ten plac na duże kroki, ile ma metrów długości i szerokości. Ja udałem się w kierunku lasku licząc. Dochodzę i oczom nie wierzę. Na sośnie umieszczona jest kapliczka z pięknym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Zrozumiałem. Przedtem o tym nie wiedziałem, bo tutaj po raz pierwszy moja stanęła stopa. «Tak, Matuchno!». Zdjąłem czapkę. «Tak to Twoja wola. Dziękuję Ci. Tobie zawierzam. Ty mi pomożesz. Postawię Dom dla Ciebie i Twojego Syna i dla Twojego widzewskiego żywego Kościoła...». Później dowiedziałem się także, że cały Widzew był w pielgrzymce na Jasnej Górze z prośbą o kościół dla siebie”.
Inną okolicznością przemawiającą za tym tytułem kościoła był zbliżający się jubileusz 600-lecia Matki Bożej na Jasnej Górze. 3 maja 1981 r. 500 osób udało się do Częstochowy, aby poświęcić obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, namalowany przez Mieczysława Saara. Obraz został ustawiony na wałach Jasnej Góry i był widoczny z daleka. Poświęcenia wizerunku dokonał metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski, który przewodniczył uroczystościom na Jasnej Górze. Gdy obraz wracał do parafii, przy wjeździe do osiedla, wokół bramy z napisem: „Witaj Królowo” zebrały się rzesze ludzi. Rozpoczęła się procesja przez osiedle na plac kościelny do ołtarza. Obraz nieśli kolejno: księża, ojcowie, matki, młodzież i komitet budowy. Uroczystościom przewodniczył bp Władysław Ziółek. Z Jasnej Góry przywieziono także kamień węgielny ofiarowany pod nowy kościół przez przeora o. Konstancjusza Kunza. Po zakończeniu nabożeństwa majowego, ludzie nie mogli się rozstać z Matką Bożą. Modlitwy trwały do godz. 22.00. Obraz był pięknie oświetlony. Po Apelu Jasnogórskim został przeniesiony do zakrystii.
W 1987 r. podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II obraz Matki Bożej Jasnogórskiej znalazł się w zakrystii polowej na lotnisku Lublinek.
13 czerwca 1987 r. Papież Jan Paweł II poświęcił tabernakulum do kościoła i korony na dla Matki Bożej i Dzieciątka, przygotowane z drogocennych przedmiotów złożonych przez parafian jako wota za doznane łaski.
- Jubileusz 25. rocznicy erygowania parafii Matki Bożej Jasnogórskiej jest dobrym czasem, aby raz jeszcze podziękować Bogu Najwyższemu i Matce Najświętszej za doznane łaski - podkreśla proboszcz parafii ks. kan. Grzegorz Jędraszek. W ramach przygotowania do uroczystości rekolekcje w parafii prowadzi w dniach 17-26 sierpnia paulin z Jasnej Góry o. Anzelm Frączek. Podczas Mszy św. koronacyjnej abp Władysław Ziółek dokona odnowienia Ślubów Jasnogórskich dla archidiecezji łódzkiej. Będzie to więc uroczysta chwila nie tylko dla mieszkańców parafii jubilatki, ale dla całej społeczności Kościoła łódzkiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polichna. Rekolekcje - czas Bożej miłości

2025-04-06 06:56

Małgorzata Kowalik

W dn. 30 marca – 1 kwietnia w parafii św. Jana Marii Vianneya w Polichnie odbyły się rekolekcje wielkopostne. Czas wchodzenia w tajemnice Bożej miłości parafianie przeżyli pod kierunkiem o. Ryszarda Koczwary z Niepokalanowa.

Chcąc przygotować wiernych do głębokiego przeżycia Wielkiego Tygodnia, rekolekcjonista umacniał ich w cnotach teologalnych, eksponując, że fundamentem duchowości chrześcijańskiej jest wiara, a w jej skład wchodzi poznanie, doświadczenie emocjonalno-wartościujące i moralne działanie. Ukazując wartość Wielkiego Tygodnia, mobilizował do rozwoju wiary, mężnego jej wyznawania w każdych okolicznościach życia. – Trzeba pokazać, że jestem katolikiem, chrześcijaninem i nie wstydzę ani nie boję się wiary – powiedział. Przypomniał, że progresja wiary i wytrwałość w niej, bez względu na różnorodność doświadczeń życia, pozostaje nadrzędnym obowiązkiem chrześcijan, rodziców wobec dzieci i Kościoła wobec wiernych. Pytał więc: - „Co zrobiliśmy z dzieciństwem dzieci, czy mają one jeszcze dzieciństwo? Czy te, które wyjechały za granicę z braku miłości do ziemi, będą miały do kogo/czego wracać?”. Rekolekcjonista uwypuklił, że centrum wiary chrześcijańskiej stanowi Jezus Chrystus. Podkreślił, że „Jezus - centrum, kierownik i wyznacznik mojego życia, może uzdrowić mnie i moich najbliższych”.
CZYTAJ DALEJ

Ataki na katolików w Europie i Ameryce Łacińskiej są coraz bardziej powszechne i tolerowane

2025-04-05 21:10

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

Adobe Stock

Ataki na katolików w Europie i Ameryce Łacińskiej są coraz bardziej powszechne i tolerowane - wynika z dwóch ważnych raportów.

Według danych z 2024 r. Raport Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie (OIDAC), w 2023 r. w 35 krajach europejskich odnotowano 2 444 przestępstwa z nienawiści wymierzone w chrześcijan. Prawie połowa tych ataków miała miejsce we Francji, a liczba przestępstw przeciwko chrześcijanom znacznie wzrosła również w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Ataki wahały się od nękania i gróźb po przemoc fizyczną.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:07

[ TEMATY ]

sanktuarium Otyń

Wielkopostne czuwanie kobiet

Karolina Krasowska

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję