Czas płynie bardzo szybko i oto już w najbliższy wtorek rozpocznie się sierpień - miesiąc szczególny w naszej historii i dla naszej duchowości. Przypomina walkę naszych rodaków o wolność, obfituje w wielkie rocznice zrywów narodowych i duchowych zwycięstw. Dlatego też Kościół w Polsce, pragnąc podkreślić doniosłość sierpniowych wydarzeń, już od wielu lat zachęca wiernych do abstynencji i trzeźwości w tym miesiącu. Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, jak wielką plagą naszego społeczeństwa jest alkoholizm, jak wielu ludzi cierpi z powodu uzależnienia od alkoholu i jego nadużywania. Sierpniowe zrywy dokonały się dzięki trzeźwym umysłom i zdrowemu duchowi Polaków, wypływającemu z autentycznej wiary. Czy naszego pokolenia na to nie stać? Tak wiele jest trudnych spraw w naszej Ojczyźnie wymagających szeroko rozumianej trzeźwości spojrzenia i działania. Podejmijmy apel Kościoła i powstrzymajmy się od kupowania, częstowania i spożywania alkoholu w miesiącu uświęconym krwią, męczeństwem i modlitwą rodaków.
Sens sierpniowej abstynencji pomoże zrozumieć przypomnienie ważniejszych wydarzeń historycznych. I tak:
1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie, heroiczny zryw ludności Warszawy przeciw niemieckiemu okupantowi. Powstanie trwało 63 dni i pochłonęło 18 tys. żołnierzy i cywilów. Życie swoje na ołtarzu Ojczyzny złożyli w imię wolności i niepodległości, i choć polegli, a Powstanie upadło - zwyciężyli, bo żyją w naszej pamięci budząc szacunek i patriotyczną dumę. (Przeczytaj: Każdego 1. sierpnia... Grażyny Wojtowicz - s. 2)
2 sierpnia 1945 r. w Poczdamie został podpisany pomiędzy zwycięskimi mocarstwami układ, na którego mocy Polska weszła w sferę wpływów sowieckich, co faktycznie oznaczało wejście w niewolę totalitaryzmu komunistycznego. Polska, jak wielokrotnie w historii, nie miała prawa głosu. Ustalono wtedy również obecny kształt granic Polski.
3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem urodził się Stefan Wyszyński, kardynał, Prymas Polski, duchowy przywódca narodu w czasach zniewolenia komunistycznego, obecnie sługa Boży. Niech dzień urodzin będzie okazją do modlitwy Jego beatyfikację.
4 sierpnia 1944 r. w Powstaniu Warszawskim, w okolicach Placu Teatralnego, zginął jeden z największych polskich poetów Krzysztof Kamil Baczyński.
5 sierpnia 1772 r. Rosja, Prusy i Austria dokonała I rozbioru Polski, która na 123 lata straciła swoją niepodległość. Również tego dnia 1864 r. na stokach warszawskiej Cytadeli został stracony przywódca Powstania styczniowego, sługa Boży Romuald Traugutt.
Pomóż w rozwoju naszego portalu