Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła.
Jan Paweł II, 23 X 1978 r.
Te słowa Ojca Świętego Jana Pawła II zainspirowały członków Ruchu Światło-Życie do podjęcia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, zakładającej całkowitą i dobrowolną abstynencję. By wyjść z nałogu człowiek chory na chorobę alkoholową potrzebuje wsparcia innych. Właśnie to jest celem członków Krucjaty (KWC), którzy deklarują swoją abstynencję.
Szczególnym miejscem w Polsce propagującym ideę abstynencji jest Kamesznica k. Żywca, gdzie proboszczem jest ks. Władysław Zązel, góral z Dębna. Wydał on parafialny dekret o weselach bezalkoholowych, na mocy którego wszyscy decydujący się na wesele bezalkoholowe otrzymują pewne przywileje.
Działania ks. Władysława Zązla rozległy się echem po całej Polsce, wkrótce w całym kraju zaczęto organizować wesela bez alkoholu, a w 1995 r. postanowiono organizować ogólnopolskie spotkania małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe. Ta ogólnopolska impreza nosi nazwę „Wesele Wesel”.
Podczas „Wesela Wesel” uczestnicy wymieniają się doświadczeniami życia bez alkoholu. Chcą pokazać innym, że abstynencja jest możliwa i nie należy do rzadkości, a w kraju o tradycjach wesel i zabaw suto zakrapianych można świetnie bawić się bez kropli alkoholu.
To także szczególny czas umocnienia więzi małżeńskich i rodzinnych, wypełniony modlitwą i nauczaniem, ale także wieloma atrakcjami, m.in. wielkim balem weselnym.
Uczestnicy „Wesela Wesel” mówią jasno, że życie bez alkoholu pogłębia religijność, pomaga w wychowaniu młodzieży i w pielęgnowaniu wartości sakramentu małżeństwa, miłości małżeńskiej, zasad moralnych.
Szczegółowy program wrocławskiego spotkania:
Oprac. LS
Pomóż w rozwoju naszego portalu