Reklama

7 darów Poznania

Wśród prawie 1600 stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia jest 35 osób z diecezji legnickiej. 26 czerwca przyjechali do Poznania, aby uczestniczyć w czwartym obozie stypendialnym. Przez dwa tygodnie w stolicy Wielkopolski odpoczywali, uczyli się, poznawali historię początków polskiej państwowości, wspólnie obchodzili 50. rocznicę wydarzeń czerwcowych. Obóz zakończył się 9 lipca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obóz stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Jednym z programowych wyznaczników tegorocznego obozu w Poznaniu, który odbywał się pod hasłem „7 Darów Poznania” była 50. rocznica poznańskich wydarzeń Czerwca ´ 56. Stypendyści mieli okazję spotkać ludzi, którzy 50 lat temu upomnieli się o wolność. Prawdziwym przeżyciem było też spotkanie z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim. Okazją do bliższego poznania historii państwowości była wizyta w Gnieźnie - pierwszej stolicy Polski. Młodzież odwiedziła też Pola Lednickie, znane z corocznych spotkań w wigilię Zesłania Ducha Świętego.
Tradycyjnie w program obozu wpisują się różnego typu warsztaty tematyczne. Gimnazjaliści pogłębiali znajomość nauczania Jana Pawła II przez uczestnictwo w tzw. warsztatach „papieskich”. Licealiści zaś uczestniczyli w tematycznych warsztatach, m.in. dziennikarskich, psychologicznych, retorycznych, filozoficznych oraz tanecznych. Na obozie nie zabrakło również zajęć rozwijających aktywność fizyczną w różnych konkurencjach sportowych, od siatkówki zaczynając, na biegach w workach kończąc. Stypendyści będący tegorocznymi maturzystami mieli okazję uczestniczyć w kursie na wychowawców oraz prowadzących warsztaty, by w przyszłości móc wesprzeć to potężne przedsięwzięcie, jakim jest Dzieło Nowego Tysiąclecia. Co roku w organizację obozu jest zaangażowanych ponad 100 wolontariuszy.
Integralną częścią pobytu w stolicy Wielkopolski było poznawanie jej zabytków, oferty kulturalnej, zwiedzanie muzeów oraz ciekawych miejsc i związanych z nimi historii oraz osób. Obóz był też okazją do poznania wyższych szkół działających na terenie miasta z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza na czele.
Wakacyjne obozy stanowią nieodłączną część programu stypendialnego. Obok wypoczynku (dla niektórych jedynego podczas wakacji) są okazją do integracji i lepszego wzajemnego poznania oraz pogłębiania formacji duchowej. Pomagają także w rozwijaniu zainteresowań, zapału twórczego, sprzyjają odkrywaniu talentów.
Na drogę i owocny czas tegorocznego obozu stypendystów z diecezji legnickiej pobłogosławił bp Stefan Regmunt.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwacja współczesnych sobie ludzi doprowadziła Jezusa do tego stwierdzenia...

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 19, 23-30. <- KLIKNIJ

Wtorek, 18 sierpnia. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Bł. siostra Sancja Szymkowiak

[ TEMATY ]

święci

pl.wikipedia.org

Bł. siostra Sancja Szymkowiak

Bł. siostra Sancja Szymkowiak

Bł. siostra Sancja Szymkowiak urodziła się 10 lipca 1910 r. w Możdżanowie k. Ostrowa Wielkopolskiego. Była najmłodszym dzieckiem Augustyna i Marianny z Dachalskich. Na chrzcie otrzymała imiona: Janina Ludwika. W 1919 r. Janina, po trzech latach nauki w szkole elementarnej, zaczęła uczęszczać do gimnazjum, a następnie do liceum humanistycznego w Ostrowie Wielkopolskim.

W 1922 r. przyjęła Pierwszą Komunię św., a rok później sakrament bierzmowania. Bardzo głęboko przeżyła święcenia kapłańskie swojego brata Eryka w 1927 r. Wtedy to miała wyznać od dawna pielęgnowane w swoim sercu pragnienie wstąpienia do zakonu. Rok później zdała egzamin dojrzałości. W 1929 r. rozpoczęła studia z zakresu filologii romańskiej na Uniwersytecie Poznańskim. W tym czasie dojrzewała w niej myśl, że Bóg powołuje ją do życia zakonnego. Widziało to także jej otoczenie, chociaż niektórzy, szczególnie rodzice, nie chcieli się z tą myślą pogodzić.
CZYTAJ DALEJ

U Królowej Podhala

2026-08-18 16:16

Biuro Prasowe AK

– Budujmy naszą teraźniejszość i przyszłość w zgodzie, w życzliwości, w solidarności z potrzebującymi pomocy, nie wykluczając nikogo. Powierzmy Bogu los polskich rodzin i młode pokolenie, by przyjęło dziedzictwo wiary – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas odpustu w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu.

Uroczystość rozpoczęło powitanie kard. Stanisława Dziwisza i przybyłych kapłanów przez dzieci, które w góralskiej gwarze zwróciły się do gości i Matki Bożej Ludźmierskiej. Głos zabrali także parafianie, którzy po góralsku mówili o tradycji Podhala i kulcie Matki Bożej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję