Reklama

Niedziela Częstochowska

Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie: Małżeństwo to łaska i rzeczywistość sakramentalna, która trwa

„Małżeństwo i rodzina na synodalnej ścieżce papieża Franciszka” - to wspólny tytuł cyklu wykładów, który 23 października w auli św. Jana Pawła II w Wyższym Seminarium Duchownym i w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin "NAZARET" w Częstochowie wygłosił ks. prał. Pio Vito Pinto, Dziekan Roty Rzymskiej.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas pobytu w Częstochowie Dziekanowi Roty Rzymskiej towarzyszyli m.in. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, ks. prał Robert Gołębiowski, audytor w Trybunale Roty Rzymskiej, ks. prał. Tomasz Kubiczek, promotor sprawiedliwości w Trybunale Roty Rzymskiej.

W spotkaniach z ks. prał. Pio Vito Pinto wzięli udział m.in. seminarzyści, studenci Wyższego Instytutu Teologicznego, duchowieństwo, pracownicy Sądu i Kurii Metropolitalnej, małżeństwa, rodziny i świeccy współpracownicy Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin "NAZARET".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziekan Roty Rzymskiej przedstawił tematy: „Eklezjologia Papieża Franciszka odnośnie małżeństwa i rodziny”, „Reforma procesu małżeńskiego po 4 latach od jej ogłoszenia”, „Mens Papieża odnośnie do zastosowania (wdrożenia) procesu małżeńskiego oraz skuteczności teologicznej i pastoralnej osoby Biskupa jako Sędziego”, „Nadzwyczajna zbieżność magisterium św. Jana Pawła II z magisterium Papieża Franciszka na korzyść małżeństwa i rodziny w Europie” oraz „Katechumenat małżeński urzeczywistnia się i realizuje w parafii”.

„Kościół jest świadom tego, że w obecnym momencie historii świata gdy rodzina jest przedmiotem ataków, które chciałby ją zniszczyć, dobro społeczeństwa i Kościoła związane jest z zamysłem Bożym dotyczącym małżeństwa i rodziny. Dowodem troski Kościoła są m.in. synody rzymskie dotyczące rodziny i małżeństwa” - mówił na początku spotkania w seminarium abp Wacław Depo.

Ks. prał. Pio Vito Pinto mówiąc m.in. o eklezjologii papieża Franciszka odnośnie do małżeństwa i rodziny podkreślił, że „nie można zrozumieć żadnego papieża i prawa kanonicznego bez mocnej podstawy eklezjologicznej”. – Myśl Soboru Watykańskiego II pokazuje Kościół jako znak sakramentalny. Sobór za św. Augustynem określił Kościół jako „lumen gentium” - światło narodów i jako „totum sacramentum” - cały sakrament. Po Soborze wcześniejsze określenie Kościoła jako „societas perfecta” - doskonała społeczność stało się drugorzędne. Sobór Watykański II to eklezjologia biblijna a nie eklezjologia prawna – mówił ks. prał. Pinto.

Reklama

– Trzeba zauważyć, że wciąż Sobór Watykański II nie jest w całości zrozumiany. Nadal jest nostalgia za wizją Kościoła przed Soborem – dodał ks. prał. Pinto.

Dziekan Roty Rzymskiej wskazał na ciągłość nauczania papieży nt. małżeństwa i rodziny. –Małżeństwo jest instytucją prawa naturalnego, ale dla Kościoła jest również sakramentem. Siłą teologii papieża Franciszka są jego poprzednicy, papieże XX stulecia, szczególnie papieże Soboru Watykańskiego II. Również nauczanie papieży w całej ciągłości, od Piusa XI po Franciszka, przypomina, że małżeństwo jest sakramentem stałym. Małżeństwo to łaska, rzeczywistość sakramentalna, która trwa. Małżeństwu potrzebna jest wiara. – podkreślił dziekan Roty Rzymskiej.

– Trzydzieści lat temu istniał pewien automatyzm pomiędzy wiarą a sakramentem. Dzisiaj największy problem to brak wiary. Jeśli człowiek nie ma wiary, to nie ma bazy do zawarcia sakramentu małżeństwa. Jednocześnie sakrament małżeński zawsze trzeba widzieć w odniesieniu do prawa naturalnego. Małżeństwo jest prawem każdego człowieka – przypomniał ks. prał. Pinto i dodał: „ Kruchość duchowa ludzi młodych jest przeszkodą do poznania owoców małżeństwa”.

Dziekan Roty Rzymskiej przypomniał, że istnieje jedność pomiędzy św. Janem Pawłem II a papieżem Franciszkiem. – To papieże kontemplacyjni, którzy mają zaufanie do natury ludzkiej odkupionej przez Chrystusa. Św. Jan Paweł II bardzo mocno przypominał o miłości małżeńskiej. Jego nauczanie i katechezy w tym temacie były i są bardzo ważne i istotne – zaznaczył ks. prał. Pinto.

– Kościół dzisiaj musi wrócić do początków wiary. Musimy zacząć od krzyża. Naszym kluczem jest Chrystus ukrzyżowany – dodał Dziekan Roty Rzymskiej.

Reklama

Ks. prał Pinto wskazał, że „prawo kanoniczne to droga codzienna Kościoła. Nie jesteśmy doskonali i mamy obowiązek mieć rozwiązania prawne”.

– Na kwestię małżeństwa powinniśmy patrzeć oczami Ojców Kościoła. Doktryna nt. małżeństwa z pierwszego tysiąclecia chrześcijaństwa jest bardzo ważna w dzisiejszym patrzeniu na małżeństwo. Kościół trzeciego tysiąclecia zależy od Kościoła pierwszego i drugiego tysiąclecia. Kościół pierwszego tysiąclecia był fundamentalny, natomiast Kościół drugiego tysiąclecia był mocny założycielami życia konsekrowanego, jak m.in. św. Franciszek z Asyżu, św. Dominik i św. Ignacy z Loyoli – kontynuował ks. prał. Pinto.

– Biskup powinien odnaleźć w sobie funkcję jako sędziego. Biskup nie może delegować w całości władzy sądowniczej swojemu wikariuszowi sądowemu, co powiedział wyraźnie św. Jan Paweł II w styczniu 2005 r. Kościół to Chrystus, biskup – sługa sakramentu. Więcej, biskup jako znak sakramentu. Sam papież Franciszek tak widzi swoją misję w Kościele. Papież Franciszek pragnie jak najlepiej pochylić się nad każdym człowiekiem – podkreślił Dziekan Roty Rzymskiej.

Podczas spotkania ks. prał. Pio Vito Pinto zaznaczył również, że „dzisiejsza Europa jest ziemią misyjną”. – Ona dzisiaj potrzebuje małżeństw misyjnych. W Europie potrzebna jest duchowa krucjata w obronie rodziny – podkreślił ks. prał. Pinto.

Na zakończenie spotkania w Częstochowie ks. prał. Pio Vito Pinto weźmie udział w Apelu Jasnogórskim.

2019-10-23 16:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

materiał prasowy

W dniu 19 czerwca 2023 roku, w Domu Pamięci Bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie, odbyło się spotkanie Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań. Spotkaniu przewodniczył Bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Powołań.

Uczestnicy spotkania posumowali najpierw dotychczasowe działania, szczególnie ostatni Tydzień Modlitw o Powołania oraz Pielgrzymkę Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania na Jasną Górę. Omówiono udział duszpasterstwa powołań na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie. Zaplanowano utworzenie specjalnego miejsca do promocji i rozmów o powołaniu w polskiej strefie ŚDM. Przedyskutowano przygotowany przez Krajowego Duszpasterza Powołań Ks. Prof. Marka Tatara projekt utworzenia studiów specjalistycznych z zakresu teologii powołań. Studia te mają służyć pogłębieniu teologicznych, duszpasterskich i psychologicznych aspektów towarzyszenia w odkrywaniu i pójściu za powołaniem oraz przygotowaniu kompetentnej kadry osób wspierających powołania. Zatwierdzono też tematy i wstępny program najbliższych Ogólnopolskich Kongregacji Duszpasterzy i Referentów Powołań, które odbędą się 28 października 2023 roku w Częstochowie i w dniach 9-11 lutego 2024 roku w Warszawie. Członkowie Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, podczas mszy świętej w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, modlili się o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz za wszystkie ośrodki i referaty duszpasterstwa powołań w diecezjach i zakonach. W czasie homilii Bp Andrzej Przybylski przypomniał, że troska o powołania kapłańskie i zakonne wynika z samej natury wiary i Kościoła i jest troską wszystkich wierzących. Wskazał na Maryję, jako tę, która odpowiedziała na największe z powołań, a następnie sama pośpieszyła z dzieleniem się swoim powołaniem z drugimi. Delegat KEP ds. powołań podkreślił również, że duszpasterstwo powołań powinno być stałą częścią każdego rodzaju i formy duszpasterstwa w Kościele. Zawierzając Maryi wszelkie działania powołaniowe w Kościele w Polsce Bp Andrzej wezwała do szczególnej modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne w obecnym czasie, w którym wiele młodych osób podejmuje decyzję o wyborze swojej życiowej drogi.

CZYTAJ DALEJ

148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

2024-04-25 18:17

[ TEMATY ]

zakony

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych, nowelizacja regulacji dotyczących ochrony małoletnich przed przemocą oraz przygotowania do przyszłorocznego Jubileuszu Życia Zakonnego - były głównymi tematami 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które odbyło się w dniach 23-25 kwietnia w Licheniu.

Mszy św. na rozpoczęcie Zebrania Plenarnego przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce. W wygłoszonej homilii wskazał, jak czytamy w komunikacie po zakończonych obradach, „na ideał życia konsekrowanego, jakim jest zdolność do ofiary całopalnej, na wzór Jezusa Chrystusa, który ofiarował się swemu Ojcu całkowicie i bez zastrzeżeń”.

CZYTAJ DALEJ

Czas decyzji wpisany…w Boży zegar – o pielgrzymowaniu maturzystów na Jasną Górę

Młodzi po Franciszkowemu „wstali z kanapy”, sprzed ekranów i znaleźli czas dla Boga, a nauczyciele, katecheci, kapłani, mimo wielu obowiązków, przeżywali go z wychowankami. Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę w roku szkolnym 2023/2024. Dziś przybyła ostatnia grupa diecezjalna – z arch. katowickiej. W sumie w pielgrzymkach z niemalże wszystkich diecezji w Polsce przybyło ok. 40 tys. uczniów. Statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych.

Najliczniej przyjechali maturzyści z diec. płockiej, bo 2,7 tys. osób. „We frekwencyjnej” czołówce znaleźli się też młodzi z arch. lubelskiej, diecezji: rzeszowskiej, sandomierskiej i radomskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję