Reklama

Walne Zgromadzenie Delegatów SRK DT

Dar i zadanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Bóg stworzył nas na swój obraz i podobieństwo... Jest w nas wpisana świętość jako zadanie. Każde dobro płynące z serca, z duszy, sprawia, że rośnie nasze człowieczeństwo, wzrasta nasza świętość” - tymi słowami bp Andrzej Suski rozpoczął homilię podczas Mszy św. inaugurującej Walne Zgromadzenie Delegatów Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej 11 marca 2006 r. w kaplicy parafii św. Józefa. Ksiądz Biskup podkreślił, że Bóg dał nam samego Jezusa Chrystusa, który przeszedł ostatnią drogę swojego życia obciążony krzyżem, aby wszyscy, którzy Go odrzucili i szydzili z Niego, mogli odnaleźć się i wrócić na drogę prawdy. „Wpatrujmy się w Jezusa Chrystusa, który niesie krzyż i z tego krzyża czerpie odwagę kroczenia drogą świętości. Droga ta wiedzie przez wierność Miłości, modlitwę, wysokiej miary zwyczajne życie chrześcijańskie, odwagę bycia innym pośród ludzi” - mówił Ksiądz Biskup, który celebrował Mszę św. wspólnie z o. Andrzejem Makowskim CSsR oraz z asystentem diecezjalnym Stowarzyszenia, asystentami rejonowymi i asystentami kół parafialnych.
Na zakończenie części uroczystej spotkania Biskup Toruński przypomniał, że SRK DT jest pierwszym stowarzyszeniem, które przed 14 laty zostało powołane do istnienia w młodej wówczas diecezji toruńskiej. Jego założenia statutowe korespondują z aktualnym programem duszpasterskim pn. Przywracajmy nadzieję ubogim oraz przesłaniem Ojca Świętego Benedykta XVI do biskupów polskich przebywających w Watykanie z wizytą ad limina Apostolorum pod koniec 2005 r.
Po Mszy św. uczestnicy zgromadzenia spotkali się przy skromnym posiłku, zorganizowanym przez przyparafialne Koło w kaplicy gościnnych Ojców Redemptorystów.
Gośćmi XIV Walnego Zgromadzenia Delegatów SRK DT byli m.in.: posłanka na Sejm RP Anna Sobecka - honorowy członek Stowarzyszenia, wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz oraz sekretarz Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Toruńskiej Waldemar Rozynkowski.
Prezydent Zbigniew Fiderewicz podkreślił misję Stowarzyszenia, której hasło brzmi Rodzina Bogiem silna. „Jest to powinność, która w wymiarze lokalnym wpisuje się także w działania władz miasta Torunia” - podkreślił Prezydent. W lutym br. do Rady Miasta Torunia zostały skierowane ważne dla rodzin zadania, zgromadzone w dokumencie pn. Strategia rozwiązywania problemów społecznych dla miasta Torunia na lata 2006-2013. Głównym przesłaniem dokumentu jest wspieranie rodziny jako najważniejszej komórki społecznej oraz zapewnienie bezpieczeństwa socjalnego mieszkańców przez ich aktywizację i integrację. Doświadczając dotychczas dobrej współpracy z ponad 50 organizacjami społecznymi, Prezydent wyraził przekonanie, że stowarzyszenia kościelne i świeckie znajdą i w tym dokumencie obszary, które pozwolą na działania wspólne z władzami miasta.
Waldemar Rozynkowski poinformował, że w diecezji toruńskiej działa obecnie ponad 130 ruchów katolickich. Podziękował za wszystkie inicjatywy na szczeblu diecezjalnym i podkreślił, że każda grupa społeczna działająca przy parafii, w indywidualny sposób ubogaca swoimi doświadczeniami pozostałe i przez wspólne działania w Radzie Ruchów i Stowarzyszeń może wnieść do Kościoła diecezjalnego jeszcze więcej dobra.
W czasie spotkania plenarnego SRK DT prezes ustępującego Zarządu Diecezjalnego Bogdan Major i asystent diecezjalny Stowarzyszenia ks. prał. Józef Nowakowski, w uznaniu zasług dla SRK DT za ofiarną, aktywną pracę i twórczą działalność, integrującą wspólnotę religijną i społeczność lokalną oraz promującą cele i działanie Stowarzyszenia, wręczyli zasłużonym kołom oraz koleżankom i kolegom dyplomy Stowarzyszenia.
Sprawozdania z pracy Zarządów Oddziałów Rejonowych Grudziądza i Torunia oraz Zarządu Diecezjalnego, przedstawione przez prezesów: Marka Czepka, Marię Major, Bogdana Majora, dały obraz bogatej i różnorodnej działalności Stowarzyszenia w latach 2003-06. Do najbardziej znanych i gromadzących najwięcej odbiorców wydarzeń organizowanych rokrocznie przez Stowarzyszenie należą m.in.: Kongres Wspólnot Katolickich w Grudziądzu, Międzydiecezjalny Festiwal Pieśni i Piosenki Bożonarodzeniowej, organizowany przez Koło przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu, Rodzinny Wieczór Kolęd w Ratuszu Toruńskim, któremu patronuje Koło przy parafii katedralnej św. Janów, koncert pieśni religijnych i patriotycznych pn. Bogu i Ojczyźnie w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu, organizowany przez Zarząd Diecezjalny, Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę, organizowana staraniem Koła przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, otwarte Spotkania Wtorkowe w Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II, organizowane przez Zarząd Rejonowy w Toruniu. Podstawowa działalność Stowarzyszenia odbywa się na terenie parafii, a każde koło ma tutaj swój obszar pracy (prowadzenie świetlic, klubów seniora, działalność charytatywna, organizowanie festynów, zabaw karnawałowych, jubileuszy małżeńskich, pielgrzymek, udział w liturgii i adoracjach parafialnych, redagowanie biuletynów itp.).
Delegaci Walnego Zgromadzenia jednogłośnie udzielili absolutorium ustępującemu Zarządowi Diecezjalnemu SRK DT i wybrali władze na kolejną 3-letnią kadencję w następującym składzie: Wacław Bała - prezes, Hanna Kosińska i Bogdan Major - wiceprezesi, Krzysztof Kisielewski i Maria Olszewska - sekretarze, Mirosława Markowska - skarbnik, Piotr Jaskulski - rzecznik prasowy, Jerzy Matyjek - członek. Nowo wybrani członkowie Zarządu złożyli ślubowanie na sztandar Stowarzyszenia. Obowiązki asystenta kościelnego Zarządu Diecezjalnego Stowarzyszenia nadal będzie pełnił ks. prał. Józef Nowakowski - niezawodny opiekun, moderator i przyjaciel Stowarzyszenia, propagator różnych form duszpasterstwa świeckich, przygotowania rodzin do odpowiedzialności za wychowanie dzieci i młodzieży.
Nieco wcześniej, w styczniu i lutym br., odbyły się Walne Zebrania Delegatów niższych struktur SRK DT, podczas których wybrano zarządy kół parafialnych i Oddziałów Rejonowych Grudziądza i Torunia. W najbliższej, 3-letniej kadencji władze Zarządu Oddziału Rejonowego w Grudziądzu będą reprezentować: Marek Czepek - prezes, Piotr Jaskulski i Jadwiga Konieczna - wiceprezesi, Krzysztof Kosiński - sekretarz, Elżbieta Pawska - skarbnik, Marcin Grabowski i Zofia Stempska - członkowie. Funkcję asystenta kościelnego w rejonie grudziądzkim będzie pełnił jego wieloletni opiekun ks. Marek Borzyszkowski.
Do władz Zarządu Oddziału Rejonowego w Toruniu weszli: Małgorzata Dykier - prezes, Maria Major i Jerzy Matyjek - wiceprezesi, Wiesława Olkiewicz i Robert Foss - sekretarze, Gerard Kuzimski - skarbnik, Ewa Galewska - członek. Asystencję kościelną przyjął ks. Ryszard Domin, któremu życzono owocnej współpracy z toruńskim Zarządem Rejonowym Stowarzyszenia. Słowami podziękowania obdarowano dotychczasowego asystenta rejonu toruńskiego ks. kan. Leona Ulatowskiego.
Walne Zgromadzenie Delegatów ze wszystkich kół parafialnych reprezentowało ok. 450 członków Stowarzyszenia. Po ożywionej dyskusji, która wykazała, że można żywić uzasadnioną nadzieję na rozwój i jeszcze większy dynamizm działania struktur Stowarzyszenia, przyjęto uchwałę programową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 14, 22-25.

Czwartek, 23 maja. Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

CZYTAJ DALEJ

Papież pobłogosławił pierwszemu laureatowi Nagrody św. Jana Pawła II

2024-05-22 15:46

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Nagroda św. Jana Pawła II

Centrum Pokoju i Sprawiedliwości

PAP/EPA/Alessandro Di Meo

Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji laureata Nagrody św. Jana Pawła II, ks. Leonarda Olobo kierującego Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności papieża Polaka oraz jego wpływu na życie Kościoła i świata.

W porannej audiencji uczestniczyła też ambasador Hanna Suchocka, należąca do 13-osobowej międzynarodowej kapituły przyznającej to prestiżowe wyróżnienie oraz ks. Paweł Ptasznik, przewodniczący Rady Administracyjnej Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Katedra gnieźnieńska: konserwacja i renowacja konfesji św. Wojciecha

2024-05-22 18:49

[ TEMATY ]

relikwie

św. Wojciech

Artur Stelmasiak

W katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęły się prace związane z konserwacją i restauracją jednego z najcenniejszych zabytków - konfesji św. Wojciecha, relikwiarza oraz klęczących postaci podtrzymujących relikwiarz. Publikujemy komunikat Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

W katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęły się prace związane z konserwacją i restauracją jednego z najcenniejszych zabytków - konfesji św. Wojciecha, relikwiarza oraz klęczących postaci podtrzymujących relikwiarz. Projekt zostanie zrealizowany dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wkładowi własnemu archidiecezji. Przewiduje się, że prace potrwają do końca października br. Nie przeszkodzą one w sprawowaniu liturgii i zwiedzaniu Bazyliki Prymasowskiej. Konserwacja i restauracja konfesji i relikwiarza św. Wojciecha wpisuje się w przygotowania do ważnych przyszłorocznych wydarzeń: Roku Świętego 2025, 1000. rocznicy pierwszych koronacji królewskich w katedrze gnieźnieńskiej, 1025. rocznicy powstania metropolii gnieźnieńskiej. W czasie prowadzonych prac pielgrzymi przybywający do grobu Patrona Polski będą mogli modlić się również przy jego relikwiach. W kaplicy św. Stanisława, w nawie południowej archikatedry, został wystawiony relikwiarz św. Wojciecha - trumienka, która współcześnie m.in. używana jest w procesjach w czasie uroczystości świętowojciechowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję