Reklama

Jan Paweł II

Bp Milewski: Wpatrujmy się w świętość Jana Pawła II!

W bazylice katedralnej płockiej odbyła się inauguracja roku akademickiego, z udziałem przedstawicieli uczelni wyższych z Płocka i diecezji. Eucharystii z ich udziałem przewodniczył bp Mirosław Milewski. W XIX Dniu Papieskim poprosił, aby ludzie nauki „wpatrywali się w świętość Jana Pawła II”. We wspólnej modlitwie uczestniczyli też stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

nowaewangelizacja.com.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Mirosław Milewski zaznaczył, że w XIX Dniu Papieskim pt. „Wstańcie, chodźmy!” wierni modlą się przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II: „Chcemy być bliżej Boga tak jak on, wpatrując się w jego świętość” – podkreślił biskup.

Kazanie podczas Mszy św. wygłosił ks. kan. dr Marek Wilczewski, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej. Powiedział, że dzień 13 października łączy w sobie kilka ważnych wydarzeń. Są to: 102. rocznica Objawień Matki Bożej Fatimskiej, XIX Dzień Papieski, wybory parlamentarne, połowa Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, ogłoszonego przez papieża Franciszka, inauguracja roku akademickiego uczelni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Te wydarzenia o różnym charakterze powinna łączyć wdzięczność za wszelkie doświadczane dobro. Każde z tych wydarzeń przypomina o tym, że „zostaliśmy w jakiś sposób obdarowani”. Niosą ze sobą konkretne dobro - coś pozytywnego, co ma realny wpływ na życie ludzkie. Kaznodzieja zaznaczył również, że inauguracja roku akademickiego, to okazja, aby obudzić w sercach uczucie wdzięczności w sercach tych, którzy uczą, jak i w sercach tych, którzy „się uczą”: „Za możliwość wychowania kolejnych pokoleń mądrych ludzi i dobrych specjalistów. Za szansę na zdobycie wykształcenia, wymarzonego zawodu. Za ludzi, których poznajemy w murach naszych uczelni. Za możliwości, jakie te uczelnie przed nami otwierają” - wymienił wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.

„Wiele rzeczy, spraw, wydarzeń, które dzieją się wokół nas, traktujemy jako coś oczywistego. Uważamy, że to normalne, że nam się należy, że tak powinno być. A przecież - tak naprawdę - nieustannie otrzymujemy i korzystamy z wielorakich darów, za którymi zawsze stoi Bóg i drugi człowiek. I za każdy z tych darów warto być wdzięcznym” – zaakcentował ks. Marek Wilczewski.

W diecezjalnej inauguracji roku akademickiego w Płocku uczestniczyli m.in. rektorzy, pracownicy naukowi i studenci uczelni wyższych z diecezji płockiej, wraz z pocztami sztandarowymi. Obecni byli też stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Po Eucharystii jej uczestnicy, w XIX Dniu Papieskim, przeszli pod pomnik św. Jana Pawła II przy katedrze, gdzie bp Mirosław Milewski poprowadził modlitwę się za wstawiennictwem świętego Papieża. Delegacje uczelni i władz samorządowych złożyły kwiaty pod pomnikiem. Na zakończenie zaśpiewano „Barkę”.

2019-10-13 18:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jana Pawła II Dekalog dla Polaków

Niedziela Ogólnopolska 20/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Adam Bujak/Biały Kruk

Jan Paweł II pozdrawia i błogosławi wiernych podczas mszy św. na lotnisku białostockiego aeroklubu, 5 czerwca 1991 r.

Jan Paweł II  pozdrawia i błogosławi wiernych podczas mszy św. na lotnisku białostockiego aeroklubu, 5 czerwca 1991 r.

Czy nauczanie Jana Pawła II sprzed 30 lat o Dekalogu jest aktualne dziś, kiedy Polska jest już tak bardzo inna?

Podczas Mszy św. beatyfikacyjnej matki Bolesławy Lament 5 czerwca 1991 r. w Białymstoku Jan Paweł II nazwał Dekalog „niezastąpioną niczym syntezą zbawczej mądrości”. Każde z przykazań domaga się na nowo gruntownego przemyślenia, zwłaszcza w tym momencie dziejowym, w którym znalazło się po 1989 r. polskie społeczeństwo – podkreślił papież.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: Europa zjednoczona mogłaby dokonać zmiany

2025-09-24 07:07

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

O konieczności porzucenia broni i zbliżenia się do stołu dialogu mówił we wtorek 23 września Leon XIV do dziennikarzy przed wieczornym powrotem z Castel Gandolfo do Watykanu. Podkreślił rolę Europy w kwestii pokoju: „Gdyby Europa była rzeczywiście zjednoczona, wierzę, że mogłaby dokonać zmiany”.

Dziennikarze w Castel Gandolfo zapytali Papieża o wczorajszą decyzję władz Francji o uznaniu Państwa Palestyńskiego i czy powinny to zrobić również Stany Zjednoczone. Papież odparł, że sądzi, iż USA uczynią to jako ostatnie. Przypomniał też, że Stolica Apostolska uznała rozwiązanie dwupaństwowe już wiele lat temu, mając na uwadze, iż trzeba szukać sposobu, aby szanować wszystkie narody.
CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: świeccy nie są gośćmi w Kościele, są u siebie

2025-09-27 17:55

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Fot. Archidiecezja Gnieźnieńska/ B. Kruszyk

Wierni świeccy nie są gośćmi w Kościele, są u siebie, dlatego są wezwani do aktywnego i odpowiedzialnego zatroszczenia się o swój dom - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas inauguracji kolejnego roku w Prymasowskim Studium Teologiczno-Pastoralnym w Gnieźnie, w którym przygotowanie do przyjęcia posług rozpoczynają m.in. przyszli katechiści, akolici i lektorzy.

Wierni świeccy nie są gośćmi w Kościele, są u siebie, dlatego są wezwani do aktywnego i odpowiedzialnego zatroszczenia się o swój dom - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas inauguracji kolejnego roku w Prymasowskim Studium Teologiczno-Pastoralnym w Gnieźnie, w którym przygotowanie do przyjęcia posług rozpoczynają m.in. przyszli katechiści, akolici i lektorzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję