Reklama

Polska

Abp Wacław Depo: Potrzeba nam ufnej modlitwy za przygotowujących się do kapłaństwa

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

abp Wacław Depo

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Wacław Depo: – Czasy w jakich żyjemy i te które przyjdą, będą czasami wyzywającymi nas do konfrontacji a nie tylko do świadectwa – tego możemy być pewni

Apelem Jasnogórskim rozpoczeła się ( 16 kwietnia) IV Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę. Do Matki Bożej przyjeżdżają z ponad 63 seminariów osoby, które już odpowiedziały na powołanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cieszę się, że mogłem jeszcze jako rektor WSD w Radomiu, w 1999 roku być współtwórcą zamysłu tej drogi pielgrzymowania na Jasną Górę. Trzecia z kolei pielgrzymka miała trochę inne oblicze ze względu na katastrofę smoleńską, ale wspólnoty seminaryjne i tak przybywały w tamtym czasie na Jasną Górę. Ta czwarta pielgrzymka uczy nas odpowiedzialności za to pokolenie, które dzisiaj się przygotowuje do kapłaństwa, i za to, które przyjdzie po nas dlatego, że jest to sprawa nie tylko demografii, ale samej odważnej decyzji żeby się określić po stronie Chrystusa i chcieć być Jego kapłanem na dobre i złe czasy to wtedy rozumiemy, że trzeba nam ufnej modlitwy i tutaj przez pośrednictwo naszej Matki i Królowej, taką modlitwę zanosimy.

Ta pielgrzymka ma przede wszystkim charakter dziękczynny za powołania. Papież emeryt Benedykt XVI w orędziu na 50. Światowy Dzień Modlitw o Powołania mówił, że odkrywamy powołania wtedy, kiedy odczuwamy naszą jedność z Chrystusem, a ta formacja do naszego powołania właściwie powinna zaczynać się od najmłodszych lat.

Każdemu z nas, nie tylko kapłanowi, ale każdemu chrześcijaninowi powinna towarzyszyć świadomość, że Bóg nas uprzedza swoją łaską, a łaska to nie jest cos, co jest nam dane, czy dodawane, ale to sam Bóg, który wychodzi nam naprzeciw. Dlatego chciałbym tutaj zaznaczyć, że powołania swój początek mają w Wieczerniku, czyli Chrystus woła po imieniu i do Niego należy inicjatywa, tak jak to podkreślają ewangeliści, że On wybrał tych, których sam chciał z tego grona 72 uczniów, którzy chodzili za nim, którzy byli bardzo blisko, On wybrał owych 12 –stu. Ktoś powie niestety, i z tej spośród Dwunastu nie wszyscy Mu się udali, ale wszyscy mieli łaskę i to trzeba powiedzieć, że niektórzy się sprzeniewierzyli tej łasce i dlatego odeszli w taki nieraz dramatyczny sposób. Dlatego tutaj ważne jest to, co Benedykt XVI podkreślał, że te powołania są znakiem nadziei, ale opartej na wierze, czyli nie wolno podchodzić do powołania do Sakramentu kapłaństwa nie zdobywa się ciągle na nowo łaski wiary i kiedy się jej nie pogłębia, bo wtedy będzie się urzędnikiem, będzie się najemnikiem, a nie będzie się duszpasterzem świadkiem Jezusa. Dlatego to świadectwo jest zawsze zależne i związane z głęboką wiarą i z modlitwa, a także udziałem w Sakramentach wiary Kościoła.

Reklama

Ta pielgrzymka będzie miała szczególny charakter również ze względu na gości, którzy będą głosić konferencje, i którzy będą zwracać się ze Słowem Bożym do przyszłych kapłanów.

Bardzo się cieszę, że w tegorocznej pielgrzymce będzie nam przewodził kardynał Mauro Piacenza, który jest prefektem Kongregacji ds. Duchowieństwa, któremu podlegamy i jako kapłani, biskupi, jak również seminarzyści. Tutaj mogę powiedzieć, a nawet zdradzić taką małą tajemnicę, że od dwóch dni jednym ze współpracowników kardynała Piacenzy, jest kapłan z naszej diecezji ks. prałat Ryszard Selejdak, który do tej pory przez już przeszło 20 lat pracował w Kongregacji Wychowania Katolickiego. Drugim gościem, który będzie reprezentował Stolicę Apostolską będzie abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Będzie obecny także kard. Kazimierz Nycz, oraz kaznodzieja Domu Papieskiego, który w środę wygłosi konferencję w archikatedrze częstochowskiej, kapucyn o. Raniero Cantalamessa, który już od lat jest bardzo uznanym i potrzebnym nam w wyjaśnianiu tajemnicy powołania i wierności powołaniu.

Reklama

Metropolita częstochowski będzie gospodarzem miejsca pielgrzymki i w imieniu alumnów będzie wygłaszał Akt Zawierzenia.

Bardzo się cieszę, że taką puentą i zakończeniem jest Akt Zawierzenia, który będę mógł wypowiedzieć bardzo osobiście i to jest jeden z elementów tego miejsca, jakim jest Częstochowa i Jasna Góra, że te akty eucharystyczne i naszych spotkań międzyludzkich kończymy takim zawierzeniem przez Jej wstawiennictwo, która jest tą pierwszą Pośredniczką u boku jedynego Pośrednika.

Księże Arcybiskupie na koniec prosimy skierować słowo do alumnów, do przyszłych kapłanów. Jak mówił na antenie Radia FIAT ks. dr Andrzej Przybylski, ta pielgrzymka to pochylenie się nad formacja kapłanów w dzisiejszym świecie. Co zrobić żeby wychować dobrych, mądrych i gorliwych kapłanów?

Może nie jestem już oryginalny w tej wypowiedzi, ale będę się odwoływał zarówno do słów Benedykta XVI, który mnie zainspirował w moim przyjściu tutaj do Częstochowy, że będę prosił o dary Ducha Świętego a zwłaszcza odwagę pokory i odwagę wiary, i wtedy rozumiemy, że świadectwo wypływa z tych dwóch darów Ducha Świętego. Żebyśmy mieli kleryków i alumnów właśnie tak wrażliwych na światło Ducha Świętego, żeby te dary zdobywali, żeby później one owocowały w ich codziennej posłudze, a to, że czasy, które przeżywamy i które przyjdą, będą czasami wyzywającymi nas do konfrontacji a nie tylko do świadectwa – tego możemy być pewni, bo taka jest historia Kościoła. Kiedy czytamy Dzieje Apostolskie widzimy, że wszyscy apostołowie łącznie ze św. Pawłem, który dołączył do grona wybranych to są świadkowie męczennicy, i tylko św. Jan zakończył swoje życie w sposób naturalny, ale też został wygnany na wyspę Patmos, żeby Słowo Boże się nie rozszerzało przez jego posługę i świadectwo, a dzisiaj takich świadków Ewangelii i takich świadków łaski nam potrzeba jak nigdy dotąd.

Dziękuję za rozmowę

2013-04-17 08:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przy Szałasowym Ołtarzu

Zgodnie z tradycją, w trzecią niedzielę września, o godz. 12 spotkali się na Hali Turbacz przy Szałasowym Ołtarzu turyści, miłośnicy gór, przedstawiciele „Środowiska” z lat młodzieńczych ks. Karola Wojtyły oraz Fundacji Szlaki Papieskie. To w tym miejscu, 17 września 1953 r. nocował w szałasie wraz z grupą młodych fizyków i studentów (razem 12 osób) ks. Karol Wojtyła. Wędrowali oni z Suchej Beskidzkiej do Krynicy przez Turbacz i Prehybę. Tak wspomina nocną wyprawę na Turbacz jeden z jej uczestników, prof. Jerzy Janik: „Wyszliśmy wreszcie na halę przy tzw. Czole Turbacza. Stał tam wielki szałas pełen siana. Na wycieczkach Wujek odprawiał dla nas Mszę św. Tam, pod Turbaczem, powiedział: „- Wiecie co, w Kościele próbują wprowadzić elementy nowej liturgii. Jednym z tych elementów jest pozycja kapłana odprawiającego Mszę św., ma on mianowicie stać twarzą do wiernych. Zróbmy tak... W drzwiach szałasu umocowaliśmy deskę, dla wzmocnienia konstrukcji wsunęliśmy kopkę siana. Wujek stanął wewnątrz szałasu, twarzą do nas, przy desce, która stała się ołtarzem, a my na zewnątrz szałasu. »In nomine Patris» - zaczął po łacinie, bo na zmianę języka trzeba było poczekać jeszcze parę lat. I tak pod szczytem Gorców trwała Najświętsza Ofiara na chwałę Stwórcy otaczającej nas przyrody. W czasie Mszy św. pojawili się gospodarze z którejś z podgorczańskich wsi dla zebrania siana. Podeszli do naszego szałasu - kościoła i pobożnie uklękli”.
Była to prawdopodobnie pierwsza Msza św. odprawiana na polskiej ziemi twarzą do ludu, i to niemal 10 lat przed Soborem Watykańskim II. Dziś, w tym miejscu stoi Szałasowy Ołtarz, jako świadectwo i pamiątka tamtych wydarzeń. Ufundowali go i wybudowali górale z Zakopanego i Klikuszowej w 2003 r., odtwarzając fragment ściany dawnego szałasu w tym samym miejscu, gdzie stał, na polanie Jana i Franciszka Zapotocznych. Tuż obok szałasu postawiono głaz z pamiątkową tablicą wyjaśniającą wyjątkowy charakter tego miejsca.
W tegorocznej Mszy św. przy Szałasowym Ołtarzu, która kończy sezon letnich wędrówek Szlakami Papieskimi, wzięło udział ponad 300 osób. Przybyli pieszo i na rowerach. Byli strażacy ze sztandarem, pięknie śpiewała i grała kapela z Ludźmierza. Mszę św. o kanonizację Jana Pawła II oraz o to, by nauczanie papieskie weszło trwale w nasze życie, celebrowali ks. Stefan Misiniec z Kalwarii Zebrzydowskiej, ks. Józef Obłój z diecezji rzeszowskiej i ks. Jan Abrahamowicz ze Wzgórz Krzesławickich. W homilii ks. Misiniec przypomniał, że „oprócz podziwiania przyrody na szlakach górskich jest zawsze możliwość rozważania spraw głębszych. O tym wiele razy mówił Jan Paweł II, że w górach jest bliżej Boga, że w górach inaczej modli się człowiek”. Na zakończenie Mszy św. zebrani uczcili relikwie krzyża, który trzymał w ręku Ojciec Święty podczas swej ostatniej Drogi Krzyżowej, w Wielki Piątek 2005 r. Pielgrzymują w parafiach diecezji przemyskiej.

CZYTAJ DALEJ

Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego od 10 do 18 maja

2024-05-06 13:27

[ TEMATY ]

św. Stanisław Papczyński

Wikipedia

Św. o. Stanisław Papczyński

Św. o. Stanisław Papczyński

10 maja 2024 roku w sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii rozpocznie się Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego.

Swoje intencje do tej nowenny można dołączyć na stronie: papczynski.pl.

CZYTAJ DALEJ

Jako jedna wielka polska rodzina. Ulicami Wilna przeszła wielotysięczna Parada Polskości

2024-05-06 13:11

[ TEMATY ]

Wilno

Litwa

fot.M.Paszkowska/l24.lt

W sobotę Wilno rozkwitło biało-czerwonymi sztandarami – ulicami litewskiej stolicy przeszła tradycyjna majowa Parada Polskości. Była to wyjątkowa okazja, aby jak co roku Polacy ze wszystkich zakątków Litwy oraz rodacy z Polski i z dalszych stron mogli spotkać się razem jako jedna wielka polska rodzina.

Polski przemarsz w sercu Wilna stał się już piękną tradycją, organizowaną od dwudziestu lat przez Związek Polaków na Litwie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą i Święta Konstytucji 3 Maja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję