Reklama

W rocznicę odejścia Jana Pawła II

Centrum Duszpasterstwa Młodzieży zaprasza

Już za tydzień 2 kwietnia. Przed rokiem, jednocząc się z Ojcem Świętym, w kilkudziesięciotysięcznych marszach zdążaliśmy do „miejsc papieskich”, w atmosferze modlitwy i wspólnoty. Nawiążemy do tego w 1. rocznicę śmierci Papieża Polaka, przechodząc trasą przywołującą na myśl obecność Jana Pawła II w naszym mieście i „kwietniowe dni”: od Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego do Placu Zamkowego. Tydzień później - Światowy Dzień Młodzieży, tym razem w wersji diecezjalnej. Rozpoczniemy tradycyjnie nabożeństwem Drogi Krzyżowej na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Będziemy chcieli rozmawiać także o tym, co dalej z pokoleniem JP2.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rocznica Śmierci Jana Pawła II

Marsz Modlitwy i Pamięci
W niedzielę, 2 kwietnia br., chcemy być razem i pokazać, że pamiętamy - wspólnotę dającą poczucie nadziei, tego, który nas gromadził i że świadomi jesteśmy, że ciągle przed nami zadania, które nam postawił. Po południu zbierzemy się przed gmachem głównym KUL-u. Z tym lubelskim miejscem najsilniej związany był Karol Wojtyła, jako wykładowca etyki w latach 1954-78. Naszym znakiem będzie tego dnia biała wstążka. Schodzących się przywita śpiew Barki w wykonaniu uczniów szkół podstawowych. W drogę ok. godz. 18.00 wyprawi nas rektor KUL-u ks. prof. Stanisław Wilk. W marszu wezmą udział władze miasta i senaty uczelni wyższych, członkowie duszpasterstw, młodzież. Pójdziemy trasą przez Al. Racławickie i Krakowskie Przedmieście do Placu Litewskiego, Placu Łokietka i kościoła Świętego Ducha, stamtąd Lubartowską i Kowalską na Plac Zamkowy. Przystaniemy na Placu Litewskim (tu 2 kwietnia ubiegłego roku po raz pierwszy spotkaliśmy się na modlitwie za Jana Pawła II, zebrani spontanicznie, informując się wzajemnie sms-ami o modlitwie, o obecności). Zatrzymamy się na chwilę także przy kościele Ducha Świętego, skąd w „dniach kwietniowych” wyruszały marsze - na Majdanek, na Czuby, pod KUL, o czym przypomina mała płytka w chodniku. Spod kościoła ruszymy dalej, na Plac Zamkowy. Tu Mszy św. przewodniczyć będzie abp Józef Życiński, a nasze spotkanie zakończy apel o 21.37. Prosimy o zabranie ze sobą świecy.

XXI Światowy Dzień Młodzieży

„Twoje słowo jest lampą dla moich kroków
i światłem na mojej ścieżce”
W piątek, 7 kwietnia, już po raz kolejny zbierzemy się w szczególnym miejscu - na lubelskiej Golgocie, by uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Rozpocznie się ono o godz. 19.00. W sobotę o 11.00 spotkamy się w KUL-u, by pytać, co dalej z Pokoleniem JP2? Jak patrzymy na to pokolenie - na siebie - po roku? Dokąd doszliśmy? Dokąd zamierzamy dojść? Tego dnia także będziemy chcieli pokazać młodych, którzy swoim działaniem świadczą, co to znaczy dzielić się sobą z innymi, w nowej formule konkursu „Ogrody pełne dobra”. W Niedzielę Palmową wrócimy do tematu pokolenia JP2 podczas spotkań - katechez w grupach, rozmawiać będziemy także o orędziu Benedykta XVI do młodych. Spotkania odbędą się w różnych punktach w centrum miasta. O 11.30 na Placu Litewskim odbędzie się Koncert Ewangelizacyjny i poświęcenie palm, stamtąd przejdziemy na Plac Archikatedralny, gdzie w duchowej łączności z Benedyktem XVI przeżywać będziemy Eucharystię pod przewodnictwem abp. Józefa Życińskiego. Msza św., w czasie której modlić się będziemy za młodych całego świata, a także w intencji beatyfikacji Jana Pawła II, rozpocznie się o godz. 13.00.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

2025-03-10 11:27

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Grażyna Kołek

Eugeniusz Kazimirowski, obraz Jezusa Miłosiernego (1934 r.). Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie

Eugeniusz Kazimirowski, obraz Jezusa Miłosiernego (1934 r.).
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie

Rozważania do Ewangelii J 5, 17-30.

Środa, 2 kwietnia. Wielki Post
CZYTAJ DALEJ

Służba Więzienna: R. Cyba po badaniach sądowo-psychiatrycznych trafił do placówki leczniczej

2025-04-01 10:07

[ TEMATY ]

więzienie

więzień

Adobe Stock

Służba Więzienna poinformowała we wtorek PAP, że skazany za zabójstwo działacza PiS Marka Rosiaka Ryszard Cyba nie może odbywać kary w zakładzie karnym. Po badaniu sądowo-psychiatrycznym mężczyzna 18 marca został przewieziony do placówki leczniczej.

"Skazany przebywał w Zakładzie Karnym w Czarnem w oddziale szpitalnym dla przewlekle chorych. Podczas odbywania kary był pod stałą opieka medyczną i psychologiczną. Po konsultacji psychiatrycznej dyrektor jednostki poinformował Sąd Okręgowy o stanie zdrowia skazanego" - poinformowała we wtorek rzeczniczka Służby Więziennej ppłk Arleta Pęconek.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Bergoglio po śmierci Jana Pawła II: był spójny i nigdy nie zwodził

2025-04-02 08:39

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Vatican News

Kard. Jorge Bergoglio, przyszły Papież Franciszek

Kard. Jorge Bergoglio, przyszły Papież Franciszek

W zbiorze homilii obecnego Papieża z czasów, gdy był arcybiskupem Buenos Aires, zachowała się ta, którą wygłosił podczas Mszy św. w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 4 kwietnia 2005 r., a więc dwa dni po śmierci Jana Pawła II. Mówił wówczas o niezwyklej spójności, która cechowała Papieża Polaka i której wzorem jest sam Chrystus.

Publikujemy polskie tłumaczenie fragmentów homilii, wygłoszonej przez ówczesnego metropolitę Buenos Aires kard. Jorge Bergoglia 4 kwietnia 2005 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję