Jak przypomina szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych tym roku przypada 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską i przy tej okazji przypomina się postać Kazimierza Papée, niezwykłego człowieka, legionisty II Brygady Legionów Polskich, później polskiego dyplomaty, między innymi przedstawiciela Polski w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 1932-1936, potem konsula w wielu krajach zachodnich i wreszcie ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej w latach 1939-1958. "To był człowiek, który swoim talentem dyplomatycznym i przywiązaniem niepodległości służył Polsce jak potrafił najlepiej do swej śmierci w 1979 r." - czytamy w zaproszeniu na uroczystości.
Reklama
Rano złożono kwiaty przy grobie Piusa XI i modlono się przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra. W ten sposób oddano hołd pierwszemu nuncjuszowi Stolicy Apostolskiej w Rzeczpospolitej Achillesowi Rattiemu, który później został wybrany na papieża Piusa XI. Był on wielkim przyjacielem Polaków, nie opuścił Polski w 1920 roku i jako jeden z dwóch dyplomatów nie wyjechał z Warszawy, nawet w chwili, kiedy bolszewicy podchodzi do bram stolicy. Był też postacią niezwykle zasłużoną również dla budowania struktur kościelnych w odrodzonej Polsce. Jego ogromną zasługą było stworzenie m, in. biskupstwa polowego, którego stulecie istnienia obchodzone jest w tym roku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dziś po południu uczestnicy uroczystości będą się modlić przy grobie Kazimierza Papée i jego małżonki, Leonii z Dobrzańskich, siostry sławnego majora “Hubala”, na rzymskim cmentarzu Prima Porta.
Potem pod przewodnictwem kard. Zenona Grocholewskiego w intencji ambasadora Papée i jego małżonki zostanie odprawiona Msza św. w kościele pw. św. Stanisława w Rzymie. Następnie odbędzie się konferencja w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej poświęcona amb. Papée i jego zasługom dla relacji polsko-watykańskich podczas i po II wojnie światowej. Ambasador pomagał m. in. Polakom przerzucanym z okupowanego kraju do wolnego świata. Położył też ogromne zasługi w mówieniu wolnemu światu, co dzieje się w okupowanej przez komunistów Polsce.
Kazimierz Papée urodził się w 1889 we Lwowie. Był żołnierzem Legionów Józefa Piłsudskiego i polskim dyplomatą. Sprawował m. in. funkcje Komisarza Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 1932-1936, ambasadora przy Stolicy Apostolskiej w latach 1939-1958. W 1958 roku amb. Papée przestał być traktowany jako pełnoprawny ambasador, a jego funkcja została określona przez Sekretariat Stanu jako "kierownik ambasady". Jednak, aż do roku 1972, kiedy placówka przestała być formalnie uznawana, Kazimierz Papée był przyjmowany przez kolejnych papieży i jego stanowisko było z uwagą wysłuchiwane. Szczególną sympatią otaczał go Paweł VI. W ostatnim okresie swego życia położył duże zasługi w ochronie polskiego dziedzictwa kulturalnego, zwłaszcza cmentarza na Monte Cassino.
Został odznaczony m.in.: Orderem Odrodzenia Polski (Krzyż Komandorski z Gwiazdą) oraz wysokimi odznaczeniami zagranicznymi, m.in. Czechosłowacji, Danii, Finlandii, Zakonu Kawalerów Maltańskich oraz Stolicy Apostolskiej.