Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Cechą naszej wiary jest podstawowy dar modlitwy

„Cechą naszej wiary jest podstawowy dar modlitwy, która z jednej strony jest uznaniem bliskości i pragnienia Serca Bożego, ale z drugiej strony jest zaproszeniem nas do odpowiedzi” – mówił w homilii 9 lutego abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który przewodniczył Mszy św. w kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny we Wręczycy Wielkiej.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita częstochowski dokonał poświęcenia pierwszych w historii parafii organów piszczałkowych. Uroczystość ta rozpoczęła całoroczne obchody jubileuszu 25. rocznicy konsekracji świątyni, co podkreślił na początku Mszy św. ks. Robert Grohs, proboszcz parafii.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali: ks. prał. Eugeniusz Sikorski, dziekan dekanatu truskolaskiego, ks. prał. Stanisław Gębka, ks. Łukasz Połacik - wicedyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie i wicedyrektor Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej WIT i ks. dr Mariusz Trojanowski – sekretarz Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na Mszy św. zgromadzili się m. in. przedstawiciele komisji archidiecezjalnej, którzy czuwali nad właściwym przebiegiem instalacji organów i ocenili ich budowę, przedstawiciele władz samorządowych oraz ludzie świata kultury, m. in. Janusz Siadlak, założyciel i dyrygent Chóru „Collegium Cantorum”, a przy nowych organach zasiadł Jan Mroczek organista i pedagog, który prowadzi klasę organów oraz zajęcia z improwizacji w Zespole Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie.

„Każda rocznica nie jest tylko zapisem gdzieś w metrykach i w historii, ale to jest pewna siła duchowa. Tę siłę zdobywamy tutaj na kolanach” – mówił na początku uroczystości metropolita częstochowski.

W homilii abp Depo podkreślił, że „czytania mszalne prowadzą nas ku Chrystusowi, który jest przewodnikiem wszystkich pasterzy Jego Kościoła i owiec powierzonych ich trosce”.

- W Ewangelii dzisiejszej daje się zauważyć zarówno Boską, jak i ludzką wrażliwość Jezusa. Dostrzega potrzebę odpoczynku, który należy się zarówno ciału, jak i duchowi, kiedy mówi: „Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco”. Jezus litując się nad ludźmi dostrzega każdego bez wyjątku człowieka, z jego historią życia i widzi nas niejednokrotnie jak zagubione owce nie mające pasterza – mówił abp Depo.

Reklama

- Jezus wychodzi nam naprzeciw i zaspokaja wielki głód prawdy Bożej o człowieku, a jednocześnie głód łaski, która jest przyczyną naszego zbawienia – zaznaczył arcybiskup i dodał: „Cechą naszej wiary jest podstawowy dar modlitwy, która z jednej strony jest uznaniem bliskości i pragnienia Serca Bożego, ale z drugiej strony jest zaproszeniem nas do odpowiedzi”.

- Modlitwa jest darem i spotkaniem dwóch pragnień, Serca Bożego i serca ludzkiego. Trzeba uzgodnić, aby była harmonia pomiędzy tym, czego pragnie dla nas Bóg, a co każdy z nas w swoim sercu wzbudza – kontynuował arcybiskup.

Metropolita częstochowski wskazał, że „ewangelista św. Marek opisując szkołę formacji uczniów Jezusa mówi wprost, że to nie tylko działanie decyduje o wartości życia, ale według Jezusa trzeba nieraz stanąć i zostawać na modlitwie wobec Boga”.

Arcybiskup przywołał również obraz modlitwy Jezusa w Ogrodzie Oliwnym z filmu „Pasja” w reżyserii Mela Gibsona. - Kiedy Jezus modlący się, zostaje w Ogrójcu zaatakowany przez szatana. I szatan pokazuje Mu historyczne przebiegi różnych walk, wojen i mówi: „To w imię Twoje się zabijamy. Czy Ty myślisz, że Twoja Krew ich ocali?”. I pokazuje, można powiedzieć, bezradność Chrystusowej męki i Jego wysiłku, poczynając od Ogrójca i zgadzania się z wolą Ojca aż po Kalwarię. Ale właśnie pytanie, które diabeł stawiał Chrystusowi, jest bardzo ważne: „Kim jest Twój Ojciec?”. I odpowiedź na to pytanie przychodzi w ostatnich scenach filmu, kiedy właśnie Chrystus wywyższony na krzyżu umiera, a Ojciec przyjmuje Jego ofiarę z nieba i w symboliczny sposób łza, która spływa z góry, przechodzi przez ciało Chrystusa, przez Jego Krew, i strąca szatana w przepaść piekła – mówił arcybiskup i dodał: „Tu jest ukazana moc modlitwy. To jest moc, w którą musimy uwierzyć w Duchu Świętym”.

Reklama

Metropolita częstochowski wskazał również na „odwieczny problem Kościoła”, którym jest „istniejące pewne napięcie pomiędzy grupami, które się modlą, a pomiędzy rzeszą i tłumem ludzi, którzy się nie modlą i nie tworzą wspólnoty Kościoła”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

- Trzeba nam się modlić – zaapelował abp Depo.

Przed błogosławieństwem abp Depo nawiązując do wciąż powracających w Polsce haseł rozdziału Kościoła od państwa podkreślił, że niektórzy także chcieliby rozdziału Kościoła od narodu i przywołując słowa kard. Wyszyńskiego podkreślił, że nie wolno rozdzielać narodu i Kościoła. Arcybiskup wskazał także na troskę o rodziny, które są pierwszymi wspólnotami, gdzie pod sercem matek rodzą się także powołania kapłańskie.

Po Mszy św. odbył się koncert organowy, podczas którego Jan Mroczek wykonał utwory: Alexandre Guilmant - Marsz na temat "Podnieście głowy" z Oratorium "Mesjasz", Mieczysław Surzyński - Wariacje na temat "Jezu Chryste, Panie miły", Johannes Brahms - Preludium chorałowe "Herzlich tut mich verlangen" oraz Jan Sebastian Bach - Fuga a-moll BWV 543

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Pierwsze w historii parafii we Wręczycy Wielkiej organy piszczałkowe zostały przywiezione z Norwegii.

Parafię we Wręczycy Wielkiej erygował 15 stycznia 1956 r. drugi ordynariusz diecezji częstochowskiej bp Zdzisław Goliński. Konsekracji świątyni dokonał 4 czerwca 1995 r. abp Stanisław Nowak, pierwszy metropolita częstochowski.

2019-02-09 21:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Walka z Bogiem będzie kresem dla pokoju

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Walka z Bogiem będzie katastrofą i ruiną całego ładu życia społecznego, politycznego i narodowego; będzie zagładą kultury i kresem dla pokoju – te wypowiedziane blisko 60 lat temu słowa bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego przypomniał we wtorek na Jasnej Górze abp Wacław Depo.

Metropolita częstochowski przewodniczył w jasnogórskiej bazylice wieczornej Mszy, będącej częścią uroczystości święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Zwieńczeniem wtorkowych obchodów będzie modlitwa Apelu Jasnogórskiego, z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień Laudato si’ w Polsce

2024-05-15 15:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Laudato si'

Tydzień Laudato Si'

Łukasz Frasunkiewicz

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Przesłanie “Laudato si’” - dzisiaj jeszcze bardziej aktualne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję