Reklama

Parafia patrona Europy

Mury kościoła św. Benedykta w Wawrze-Sadulu poświęcił 13 listopada br. abp Leszek Sławoj-Głódź, ordynariusz warszawsko-praski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia św. Benedykta, Patrona Europy, wydzieliła się z anińskiej parafii Matki Bożej Królowej Polski. Plac pod budowę nowego kościoła przy ul. Lucerny oraz krzyż poświęcone zostały 23 października 1998 r. Zanim jeszcze ruszyła budowa świątyni już zaczęło organizować się życie przyszłej parafii. W marcu 1999 r. została odprawiona uroczysta Droga Krzyżowa ulicami Wawra i Sadula w intencji budowy nowego kościoła. Odprawiono ją także, aby przeprosić Stwórcę za znieważenie krzyża. Miesiąc wcześniej nieznani sprawcy ścięli bowiem krzyż postawiony na placu budowy. Ta Droga Krzyżowa zrodziła tradycję odprawiania jej w każdy piątek przed Niedzielą Palmową. W maju i czerwcu 1999 r. odprawiane były w niedzielne wieczory pierwsze nabożeństwa majowe i czerwcowe przy krzyżu na placu budowy. Aby parafianie mogli się poznać w parafii odbył się festyn integracyjny.
Budowa świątyni ruszyła we wrześniu 1999 r. Kamień węgielny wmurował 25 kwietnia 2001 r. bp Kazimierz Romaniuk. Uroczysta Msza św. celebrowana była wówczas we wnętrzu zarysowanej murami świątyni.
Na dzień dzisiejszy świątynię udało się już zamknąć kopułą. Tymczasowo zamontowano okna i drzwi. W dniu poświęcenia ścian i kopuły, parafianie mogli po raz pierwszy uczestniczyć we Mszy św. w nowym kościele. W surowym jeszcze wnętrzu budynku przygotowali na tę okoliczność podesty i dekoracje. Uroczystość połączona była z obchodami Święta Niepodległości. Przed Eucharystią odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu orkiestry „Victoria” z Rembertowa. Organizatorami uroczystości były dzielnica Warszawa-Wawer oraz parafia.
- Mam nadzieję, że tak jak planowaliśmy, w tym roku w nowym kościele odprawimy Pasterkę. Parafianie już pracują przy przygotowaniu podestu prezbiterium - mówi ks. Dariusz Cempura, proboszcz parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strefa Gazy/ Flotylla Sumud ogłosiła stan wyjątkowy z obawy przed interwencją Izraela

2025-10-01 20:36

[ TEMATY ]

strefa gazy

pixabay.com

Alarm

Alarm

Izraelska marynarka wojenna rozpocznie przechwytywanie łodzi z flotylli Global Sumud w ciągu godziny. Na pokładach jednostek ogłoszono stan wyjątkowy - poinformowali w środę organizatorzy akcji, cytowani przez agencję Reutera.

Flotylla poinformowała, że w jej okolicy dostrzeżono 20 izraelskich okrętów wojennych. Dodano, że okręty zbliżyły się na odległość ok. 3 mil morskich. Flotylla ogłosiła wcześniej, że znajduje się mniej niż 80 mil morskich (ok. 148 km) od blokowanej Strefy Gazy.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: przed Bogiem zdamy sprawę z troski o bliźnich i świat stworzony

2025-10-01 17:47

[ TEMATY ]

Leon XIV

Monika Książek

„Bóg zapyta nas, czy pielęgnowaliśmy i dbaliśmy o świat, który stworzył (por. Rdz 2, 15), dla dobra wszystkich i przyszłych pokoleń, oraz czy troszczyliśmy się o naszych braci i siostry” - stwierdził Ojciec Święty podczas konferencji zorganizowanej w 10. rocznicę publikacji encykliki Laudato si’ w Centrum Mariapoli w Castel Gandolfo.

Zanim przejdę do kilku przygotowanych uwag, chciałbym podziękować dwojgu przedmówcom, [Arnoldowi Schwarzeneggerowi i Marinie Silva - brazylijska minister środowiska i zmian klimatycznych - przyp. KAI], ale chciałbym dodać, że jeśli rzeczywiście jest wśród nas dziś po południu bohater akcji, to są to wszyscy, którzy wspólnie pracują, aby coś zmienić.
CZYTAJ DALEJ

Różaniec z Aniołami - tajemnice światła

2025-10-01 20:54

[ TEMATY ]

różaniec

Anioł Stróż

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa różańcowa jest wzniesieniem serca do Boga, który przychodzi, aby zbawiać człowieka. Modlitwa różańcowa - jak przypominał nam Ojciec Święty Jan Paweł II - jest modlitwą kontemplacyjną.

Gdy Jezus został ochrzczony, otworzyły się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębica na Niego, a głos z nieba mówił: "Ten jest Mój Syn Umiłowany, w którym mam upodobanie", i te same słowa dotyczą każdego ochrzczonego dziecka, bowiem chrzest czyni nas dziećmi Bożymi, a obrzędowi temu towarzyszą Aniołowie, którzy stoją na straży życia. I tak Anioł oznajmił matce Samsona, iż Bóg da jej syna, który wyzwoli Izraelitów z ręki Filistynów. Również Anioł Gabriel zwiastuje Zachariaszowi, że jego żona pocznie syna Jana Chrzciciela, a Najświętszej Maryi Niepokalanej oznajmia, że będzie Matką Syna Bożego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję