Reklama

Serwis przemyski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

21-22 października. W Warszawie obradowała Konferencja Episkopatu Polski pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika.

28 października. W Średniej Wsi odbyła się uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę nowego kościoła parafialnego. Poświęcenia dokonał abp Józef Michalik, a proboszczem parafii, od 2001 r., jest ks. Adam Zaremba.

28 października. W sali kominkowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu miał miejsce wieczór autorski dr. Dariusza Iwaneczki, połączony z promocją jego książki pt. Urząd Bezpieczeństwa w Przemyślu 1944-1956. Wieczór został zorganizowany przez Prezydenta Miasta Przemyśla oraz Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Rzeszowie.

30 października. W czytelni czasopism Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika i bp. Adama Szala spotkali się na kongregacji księża dziekani. Narada poświęcona była nowemu programowi duszpasterskiemu oraz wprowadzaniu w życie zarządzeń Synodu Archidiecezji Przemyskiej dotyczących administracji parafii.

31 października. Abp Józef Michalik poświęcił nowo wybudowany kościół filialny w Łańcucie - Kątach (par. Łańcut-Fara)

1 listopada. W uroczystość Wszystkich Świętych na wielu cmentarzach odprawione zostały Msze św. Eucharystii sprawowanej na Cmentarzu Głównym przy ul. Słowackiego w Przemyślu przewodniczył abp Józef Michalik, a okolicznościowe kazanie wygłosił bp Adam Szal. Po Mszy św. Metropolita przemyski poświęcił pomnik bł. Jana Balickiego, usytuowany w miejscu, gdzie spoczywały doczesne szczątki Błogosławionego.

6 listopada. W czytelni czasopism Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu odbyło się wspólne posiedzenie Rady Duszpasterskiej i Rady Społecznej Archidiecezji Przemyskiej. Podczas obrad, którym przewodniczyli abp Józef Michalik i bp Adam Szal, podjęto tematykę dotyczącą bieżących spraw duszpasterskich wraz z omówieniem nowego programu duszpasterskiego, który streszcza się w haśle: Eucharystia źródłem naszej nadziei.

6-7 listopada. Abp Józef Michalik poświęcił nowo wzniesiony kościół parafialny w Wacławicach (dek. Radymno I). Proboszczem parafii jest ks. Adam Hus. W niedzielę (7 listopada) Metropolita przemyski konsekrował rozbudowany kościół parafialny w Rymanowie Zdroju. Posługę proboszczowską, od 1995 r., pełni tu ks. Feliks Paściak.

8-10 listopada. W Sanoku, Krośnie i w Przemyślu miały miejsce jesienne kongregacje duszpasterskie poświęcone nowemu programowi duszpasterskiemu, który streszcza się w haśle Eucharystia źródłem naszej nadziei. Obrady rozpoczynały się nabożeństwem eucharystycznym, a referaty nawiązujące do tematyki nowego programu duszpasterskiego przedstawili abp Józef Michalik, bp Adam Szal i ks. Wacław Partyka, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego.

11 listopada. W 86. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w wielu miejscowościach odbywały się uroczystości religijno-patriotyczne, z udziałem władz państwowych i samorządowych, wojska i policji, harcerzy i kombatantów oraz licznie zgromadzonych mieszkańców. Mszy św. za Ojczyznę w bazylice archikatedralnej w Przemyślu przewodniczył abp Józef Michalik, a okolicznościową homilię wygłosił bp Adam Szal. Po zakończonej Eucharystii jej uczestnicy przeszli pod Pomnik Orląt Przemyskich, gdzie składano wieńce i kwiaty bohaterom, którzy oddali życie za Polskę - Ojczyznę naszą.

Oprac. ks. Tadeusz Biały

Z życia Seminarium Duchownego

10 listopada. Seminarium gościło kapłanów zgromadzonych na jesiennej kongregacji rejonowej. Rozpoczęła się ona nabożeństwem adoracyjnym w bazylice archikatedralnej, a obrady kontynuowano w auli Instytutu Teologicznego. Spotkaniu kapłanów przewodniczył abp Józef Michalik.

11 listopada. Z okazji 86. rocznicy Odzyskania Niepodległości wspólnota seminaryjna wzięła udział w uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny, której w bazylice archikatedralnej przewodniczył abp Józef Michalik.
Wieczorem w auli Instytutu Teologicznego alumni I roku wystawili patriotyczny montaż słowno-muzyczny Modlitwa za Ojczyznę.

11 listopada. W rewanżowym meczu Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych w piłce nożnej drużyna WSD w Przemyślu odniosła zwycięstwo nad drużyną WSD z Łomży. Mecz rozegrany w Łomży zakończył się wynikiem 4:1. Zwycięstwo przemyskim alumnom zapewniły trzy bramki strzelone przez kleryka Pawła Bobolę oraz jedna w wykonaniu ojca duchownego ks. Stanisława Jamrozka.

13 listopada. Rektor Seminarium ks. Marian Rojek oraz grupa kleryków reprezentowali wspólnotę seminaryjną na uroczystościach kończących Rok Pelczarowski w naszej archidiecezji. Uroczystości miały miejsce w przeworskiej farze.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś nasze myśli kierujemy ku Eucharystii

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 14, 12-16. 22-26.

Czwartek, 30 maja. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Św. Joanna d´Arc

[ TEMATY ]

Joanna d'Arc

pl.wikipedia.org

Drodzy bracia i siostry,
Chciałbym wam dzisiaj opowiedzieć o Joannie d´Arc, młodej świętej, żyjącej u schyłku Średniowiecza, która zmarła w wieku 19 lat w 1431 roku. Ta młoda francuska święta, cytowana wielokrotnie przez Katechizm Kościoła Katolickiego, jest szczególnie bliska św. Katarzynie ze Sieny, patronce Włoch i Europy, o której mówiłem w jednej z niedawnych katechez. Są to bowiem dwie młode kobiety pochodzące z ludu, świeckie i dziewice konsekrowane; dwie mistyczki zaangażowane nie w klasztorze, lecz pośród najbardziej dramatycznych wydarzeń Kościoła i świata swoich czasów. Są to być może najbardziej charakterystyczne postacie owych „kobiet mężnych”, które pod koniec średniowiecza niosły nieustraszenie wielkie światło Ewangelii w złożonych wydarzeniach dziejów. Moglibyśmy je porównać do świętych kobiet, które pozostały na Kalwarii, blisko ukrzyżowanego Jezusa i Maryi, Jego Matki, podczas gdy apostołowie uciekli, a sam Piotr trzykrotnie się Go zaparł. Kościół w owym czasie przeżywał głęboki, niemal 40-letni kryzys Wielkiej Schizmy Zachodniej. Kiedy w 1380 roku umierała Katarzyna ze Sieny, mamy papieża i jednego antypapieża. Natomiast kiedy w 1412 urodziła się Joanna, byli jeden papież i dwaj antypapieże. Obok tego rozdarcia w łonie Kościoła toczyły się też ciągłe bratobójcze wojny między chrześcijańskimi narodami Europy, z których najbardziej dramatyczną była niekończąca się Wojna Stulenia między Francją a Anglią.
Joanna d´Arc nie umiała czytań ani pisać. Można jednak poznać głębiej jej duszę dzięki dwóm źródłom o niezwykłej wartości historycznej: protokołom z dwóch dotyczących jej Procesów. Pierwszy zbiór „Proces potępiający” (PCon) zawiera opis długich i licznych przesłuchań Joanny z ostatnich miesięcy jej życia ( luty-marzec 1431) i przytacza słowa świętej. Drugi - Proces Unieważnienia Potępienia, czyli "rehabilitacji" (PNul) zawiera zeznania około 120 naocznych świadków wszystkich okresów jej życia (por. Procès de Condamnation de Jeanne d´Arc, 3 vol. i Procès en Nullité de la Condamnation de Jeanne d´Arc, 5 vol., wyd. Klincksieck, Paris l960-1989).
Joanna urodziła się w Domremy - małej wiosce na pograniczu Francji i Lotaryngii. Jej rodzice byli zamożnymi chłopami. Wszyscy znali ich jako wspaniałych chrześcijan. Otrzymała od nich dobre wychowanie religijne, z wyraźnym wpływem duchowości Imienia Jezus, nauczanej przez św. Bernardyna ze Sieny i szerzonej w Europie przez franciszkanów. Z Imieniem Jezus zawsze łączone jest Imię Maryi i w ten sposób na podłożu pobożności ludowej duchowość Joanny stała się głęboko chrystocentryczna i maryjna. Od dzieciństwa, w dramatycznym kontekście wojny okazuje ona wielką miłość i współczucie dla najuboższych, chorych i wszystkich cierpiących.
Z jej własnych słów dowiadujemy się, że życie religijne Joanny dojrzewa jako doświadczenie mistyczne, począwszy od 13. roku życia (PCon, I, p. 47-48). Dzięki "głosowi" św. Michała Archanioła Joanna czuje się wezwana przez Boga, by wzmóc swe życie chrześcijańskie i aby zaangażować się osobiście w wyzwolenie swojego ludu. Jej natychmiastową odpowiedzią, jej „tak” jest ślub dziewictwa wraz z nowym zaangażowaniem w życie sakramentalne i modlitwę: codzienny udział we Mszy św., częsta spowiedź i Komunia św., długie chwile cichej modlitwy prze Krucyfiksem lub obrazem Matki Bożej. Współczucie i zaangażowanie młodej francuskiej wieśniaczki w obliczu cierpienia jej ludu stały się jeszcze intensywniejsze ze względu na jej mistyczny związek z Bogiem. Jednym z najbardziej oryginalnych aspektów świętości tej młodej dziewczyny jest właśnie owa więź między doświadczeniem mistycznym a misją polityczną. Po latach życia ukrytego i dojrzewania wewnętrznego nastąpiły krótkie, lecz intensywne dwulecie jej życia publicznego: rok działania i rok męki.
Na początku roku 1429 Joanna rozpoczęła swoje dzieło wyzwolenia. Liczne świadectwa ukazują nam tę młodą, zaledwie 17-letnią kobietę jako osobę bardzo mocną i zdecydowaną, zdolną do przekonania ludzi niepewnych i zniechęconych. Przezwyciężywszy wszystkie przeszkody spotyka następcę tronu francuskiego, przyszłego króla Karola VII, który w Poitiers poddaje ją badaniom przeprowadzanym przez niektórych teologów Uniwersytetu. Ich ocena jest pozytywna: nie dostrzegają w niej nic złego, lecz jedynie dobrą chrześcijankę.
22 marca 1429 Joanna dyktuje ważny list do króla Anglii i jego ludzi, oblegających Orlean (tamże, s. 221-22). Proponuje w nim prawdziwy, sprawiedliwy pokój między dwoma narodami chrześcijańskimi, w świetle imion Jezusa i Maryi, ale jej propozycja zostaje odrzucona i Joanna musi angażować się w walkę o wyzwolenie miasta, co nastąpiło 8 maja. Innym kulminacyjnym momentem jej działań politycznych jest koronacja Karola VII w Reims 17 lipca 1429 r. Przez cały rok Joanna żyje między żołnierzami, pełniąc wśród nich prawdziwą misję ewangelizacyjną. Istnieje wiele ich świadectw o jej dobroci, męstwie i niezwykłej czystości. Wszyscy, łącznie z nią samą, mówią o niej „la pulzella” - czyli dziewica.

Męka Joanny zaczęła się 23 maja 1430, gdy jako jeniec wpada w ręce swych wrogów. 23 grudnia zostaje przewieziona pod strażą do miasta Rouen. To tam odbywa się długi i dramatyczny Proces Potępienia, rozpoczęty w lutym 1431 r. a zakończony 30 maja skazaniem na stos. Był to proces wielki i uroczysty, któremu przewodniczyli dwaj sędziowie kościelni: biskup Pierre Cauchon i inkwizytor Jean le Maistre. W rzeczywistości kierowała nim całkowicie duża grupa teologów słynnego Uniwersytetu w Paryżu, którzy uczestniczyli w nim jako asesorzy.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Biskup legnicki o Kościele w drodze

2024-05-30 15:40

[ TEMATY ]

Legnica

Boże Ciało

Wydarzenie Eucharystyczne

katedra legnica

sanktuarium św. Jacka

ks. Piotr Nowosielski

Główna procesja eucharystyczna w Święto Bożego Ciała, przeszła ulicami Legnicy, od katedry, do miejsca Wydarzenia Eucharystycznego w sanktuarium św. Jacka. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

W homilii, nawiązując do odczytywanego słowa Bożego, zwrócił uwagę że cytowany dziś fragment Listu do Hebrajczyków (Hbr 9,11nn), jest jakby graficznym zapisem Historii Zbawienia, z podkreśleniem mocy Krwi Chrystusa przelanej dla naszego Odkupienia. Natomiast słowa Ewangelii, przypominają, o niezwykłym darze sakramentu Eucharystii, który otrzymaliśmy z rąk samego Jezusa Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję