Reklama

Wiadomości

Warszawa: od dziś do niedzieli XXIV Targi Wydawców Katolickich

Ponad 170 wystawców zaprezentuje ponad 12 tys. publikacji podczas XXIV Targów Wydawców Katolickich, które potrwają od czwartku do niedzieli w w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Katolicka Agencja Informacyjna.

[ TEMATY ]

targi

Daria Jędras

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczna odsłona najważniejszego wystawienniczego wydarzenia podmiotów wydawniczych działających w obszarze książki religijnej zgromadzi ponad 170 wystawców z całego kraju specjalizujących się w publikacjach o tematyce religijnej. Łącznie podczas czterech targowych dni zaprezentowanych zostanie ponad 12 tys. publikacji.

Każda edycja Targów włącza się w realizację aktualne go hasła Roku Duszpasterskiego. Ślady odpowiedzi na tegoroczne hasło – „Duch, który umacnia miłość. Rok I: Odkrywanie Osoby i darów Ducha Świętego” znajdziemy w licznych publikacjach prezentowanych podczas Targów. Podobnie liczną reprezentację na stoiskach oraz podczas spotkań autorskich i targowych debat i dyskusji zyska jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uwzględniony zostanie także Rok Świętego Stanisława Kostki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W niedzielę 15 kwietnia przypada II Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Z tej okazji w jednym z namiotów zlokalizowanych przed Arkadami Kubickiego zorganizowane zostanie rodzinne czytanie Biblii, w które włączą się również znane postaci życia kulturalnego i medialnego.

Jednym z kluczowych wydarzeń towarzyszących Targom jest konkurs o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS dla najlepszych książek o tematyce religijnej. Przyznana ona zostanie w 19 kategoriach. Laureaci tegorocznej, jubileuszowej 20. edycji Nagrody zostaną ogłoszeni podczas inauguracji wystawienniczej imprezy. – Przez blisko dwie dekady istnienia Nagrody Stowarzyszenia wyróżnienie to zyskało nietuzinkowy prestiż nie tylko w środowisku wydawców specjalizujących się w edycji publikacji o tematyce religijnej, ale przede wszystkim w odbiorze i świadomości szerokich rzesz czytelników z całego kraju, którzy od wielu lat swoimi czytelniczymi wyborami legitymizują wskazania kolejnych kapituł Nagrody – mówi ks. Roman Szpakowski SDB, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Ogłoszono już laureatów nagrody Mały Feniks 2018 przyznawane za promowanie w mediach książki katolickiej i wartości chrześcijańskich. W tym roku otrzymają ją: Wydawnictwo Jedność, Katolicka Agencja Informacyjna (za codzienne „mozolne realizowanie zadania informowania o wydarzeniach i działaniach związanych z funkcjonowaniem Kościoła katolickiego na całym świecie i wypełnianie misji ewangelizacyjnej), czasopismo „Któż jak Bóg”, miesięcznik „WPiS”, Brygida Grysiak (dziennikarka TVN, autorka książek), dwumiesięcznik „Jasna Góra” (pismo od blisko 35 lat informujące o wydarzeniach i znaczeniu jasnogórskiego sanktuarium oraz promujące pobożność maryjną, rodzinę i życie) oraz Barbara Sułek-Kowalska (za promocję książek katolickich w tygodniku „Idziemy”).

Reklama

Wręczenie nagród oraz wyróżnień w poszczególnych kategoriach, a także nagrody głównej FENIKS 2018, nagród specjalnych oraz Małego FENIKS 2018 odbędzie się podczas uroczystej gali w sobotę 14 kwietnia o godz. 19.30 w bazylice katedralnej Św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika w Warszawie.

Targi Wydawców Katolickich mają interdyscyplinarny charakter, stąd na odwiedzających czeka również bogaty program filmowy, na który złożą się m.in. produkcje TVP. Wśród kilkunastu filmów dokumentalnych zobaczyć będzie można m.in.: „Tango papieża” czy „Tęcza. Benedykt XVI w Polsce”, autorstwa Krzysztofa Żurowskiego.

Podczas Targów będzie możliwość spotkań z autorami książek (m.in. prymasem abp. Wojciechem Polakiem, s. Małgorzatą Chmielewską, ks. prof. Waldemarem Chrostowskim, s. Anastazją czy Grzegorzem Kramerem SI). Wystawcy zapraszają również na szereg paneli dyskusyjnych. Gościem honorowym Targów będzie włoskie wydawnictwo Scrripta Maneant, którzy zaprezentują monumentalny album „La Capella Sistina”.

Katolicka Agencja Informacyjna jest patronem medialnym wydarzenia.

2018-04-12 09:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: wydawnictwa katolickie na Międzynarodowych Targach Książki

[ TEMATY ]

targi

Monika Książek/Niedziela

Tłumy miłośników książek uczestniczy w 22. edycji Międzynarodowych Targów Książki, które potrwają w Krakowie do niedzieli. Wśród licznych wystawców z Polski i zagranicy znalazły się również wydawnictwa katolickie, które prezentują swoją ofertę.

Krakowskie targi to wydarzenie zarówno dla branży, jak i dla miłośników literatury, którzy w hali EXPO Kraków mogą spotkać swoich ulubionych autorów. W tym roku na zwiedzających czeka oferta 615 wystawców z 20 krajów m. in. Hiszpanii, Francji, Włoch, USA oraz ponad 780 autorów i bogaty program towarzyszący. Mottem tegorocznego spotkania są słowa Arturo Pereza-Reverte z powieści "Królowa Południa": "Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę". Gościem honorowym jest Szwecja.

CZYTAJ DALEJ

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne.
Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej.
Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia.
Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie.
Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy.
Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską.
Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej".
Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała!
Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła.
Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża.
Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: 18 pielgrzymów zginęło w wypadku autobusu

2024-04-29 11:17

[ TEMATY ]

Meksyk

Adobe Stock

Co najmniej 18 osób zginęło , a 12 zostało rannych w wypadku autobusu 28 kwietnia w Meksyku. Według lokalnych mediów większość ofiar, to pielgrzymi z Guanajuato, którzy udawali się na pielgrzymkę do sanktuarium w Chalma.

Po bazylice Matki Bożej z Guadalupe w Mieście Meksyk, Chalma jest najczęściej odwiedzanym miejscem pielgrzymkowym w kraju. Każdego roku pielgrzymuje tam ok. dwóch milionów ludzi, aby oddać cześć ukrzyżowanemu "Czarnemu Chrystusowi".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję