Reklama

20 lat Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej

Historia Ruchu Apostolstwa Młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ruch Apostolstwa Młodzieży (RAM) powstał w Duszpasterstwie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej w 1973 r. z inicjatywy ówczesnego ordynariusza kard. Karola Wojtyły. Zawsze obejmował on szczególną troską młodzież. Jeszcze jako wikariusz spędzał z młodzieżą wiele czasu; organizował wycieczki w góry, rozmawiał. Młodzież miała w nim prawdziwego przyjaciela. Z niepokojem zwracał uwagę na programy szkolne i działalność komunistyczną eliminującą Boga i umiłowanie Ojczyzny. Inspirował i całym sercem popierał wszelkie inicjatywy duszpasterskie mające na celu dotarcie do młodzieży. Bardzo często twierdził, że wśród młodzieży powinna apostołować właśnie młodzież. Na mocy sakramentu chrztu i bierzmowania ma ona do tego prawo i obowiązek.
Wikariusz parafii św. Mikołaja w Krakowie ks. Antoni Sołtysik pod wpływem tej inspiracji Księdza Kardynała zapoczątkował i rozwijał konkretną formę apostolstwa. I tak nowo powstałe Grupy Apostolskie przez różne formy pracy, m.in. tygodniowe rekolekcje, pracę w grupach parafialnych, podjęły wysiłek wychowawczy nad młodzieżą.
Gdy w 1980 r. na terenie Krakowa Grupy działały już prężnie, w Przemyślu bp Ignacy Tokarczuk mianował Archidiecezjalnym Duszpasterzem Młodzieży ks. Franciszka Rząsę, który na spotkaniu z ks. Antonim Sołtysikiem zapoznał się z działalnością i charyzmatem Grup Apostolskich i powziął plan zainspirowania Grup w archidiecezji przemyskiej.
Pierwsze tygodniowe rekolekcje odbyły się w 1984 r. w Ustrzykach Górnych. Warunki były dość pionierskie; uczestnicy spali pod namiotami, korzystali z kuchni polowej, Mszę św. odprawiano na wolnym powietrzu.
Do pracy z uczestnikami rekolekcji potrzebni byli jednak animatorzy. Pierwsze Studium Animatora (1984/1985r.) składało się z czterech osób. Z czasem liczba animatorów zwiększała się, w tym roku Studium kończy ponad 70 kandydatów. Studium Animatora odbywało się najpierw w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym u Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu, następnie, od roku 1996, w Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej również w Jarosławiu, a obecnie w Domu Rekolekcyjnym „Dobrego Pasterza” u Sióstr Benedyktynek w Przemyślu.
W 1985 r. do pomocy w prowadzeniu Grup została przydzielona s. Jadwiga Majewska z niehabitowego Zgromadzenia Sług Jezusa. Ruch propagując wszelkie formy apostolstwa, również przez prasę i książki katolickie, rozprowadzał książki, miał udział w utworzeniu mini-księgarni.
Zwiększała się też liczba uczestników. Warunki w Ustrzykach polepszyły się z chwilą wybudowania kościoła pw. św. Anny oraz domków polowych (tzw. baraków), które funkcjonowały do chwili zbudowania Domu Rekolekcyjnego. - „Przy budowie wielką pomocą byli dla mnie mieszkańcy Sośnicy, gdzie byłem proboszczem - wspomina ks. Franciszek Rząsa - angażowała się też młodzież, głównie w okresie wakacji”.
„Ramowcy”, zawsze otwarci na ludzi, zajmowali się też grupami „z zewnątrz”. W ramach gościnności chrześcijańskiej często przyjmowali turystów, którzy nie mając pieniędzy na schroniska państwowe, nie mieli gdzie nocować. W tym celu ks. Franciszek zaopatrzył ośrodek w namioty, które służyły właśnie takim przygodnym turystom. Do opieki nad nimi zostali powołani bazowi, którzy przy okazji spełniali także rolę przewodników w górskich wędrówkach.
Budując ośrodek w Ustrzykach Górnych pojawiła się możliwość pozyskania ośrodka w Myczkowie. Konieczne było wykonanie wielu prac wykończeniowych, jednak ks. Franciszek, nie zrażając się tym, podjął się pomocy w prowadzeniu ośrodka.
I tak z biegiem czasu Ruch działał coraz prężniej. Organizowano coraz więcej turnusów, animatorów przybywało. Wynikła potrzeba zwiększenia liczby domów rekolekcyjnych. Udało się pozyskać ośrodki w Giedlarowej, Julinie oraz Dąbrówce. Rekolekcje odbywały się także w Jarosławiu.
W 1994 r. funkcję moderatora po ks. Franciszku Rząsie przejął ks. Jan Mazurek, a w 1997 r. rolę moderatorki zaczęła pełnić s. Ewa Potoczna. Z racji przeniesienia Księdza Moderatora do Przemyśla, RAM zlokalizował się przy parafii Świętej Trójcy, biuro zaś przez wiele lat znajdowało się w Archidiecezjalnym Domu Katolickim „Roma”. W tym czasie RAM przejął od Caritas i wyremontował kompletnie zniszczony Dom Rekolekcyjno-Wypoczynkowy „Arka” w Kolonii Polskiej. Ruch regularnie kształcił animatorów na rocznym Studium Animatora, organizował rekolekcje wakacyjne („Wakacje z Bogiem”) dla około 1,5 tysiąca dzieci i młodzieży oraz włączał się w szereg inicjatyw diecezjalnych. W 1998 r. s. Ewa Potoczna wyjechała na misje do Boliwii; funkcję moderatorki do roku 2003 pełniła Teresa Lorenz. W tym samym roku decyzją abp. Józefa Michalika Ruch został podniesiony do rangi stowarzyszenia i zgodnie ze statutem moderator wspierany jest przez swego zastępcę, którym jest ks. Mariusz Ryba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkopostna spowiedź na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu

2026-02-23 16:17

ks. Łukasz Romańczuk

Kaplica Dworcowa PKP we Wrocławiu

Kaplica Dworcowa PKP we Wrocławiu

Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu stanie się od dzisiaj miejscem spowiedzi wielkopostnej. W konfesjonale zasiądą kapłani diecezjalni i zakonni.

Podczas Wielkiego Postu Kaplica na Dworcu Głównym PKP będzie nie tylko miejscem adoracji, ale także spowiedzi świętej. Od dziś do Wielkiej Środy, codziennie w godzinach 20-22 będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.
CZYTAJ DALEJ

Drugi dzień rekolekcji Papieża: O św. Bernardzie - idealiście

2026-02-23 10:35

[ TEMATY ]

rekolekcje

papież

Vatican Media

Postaci św. Bernarda z Clairvaux poświęcił w poniedziałkowy ranek drugie rozważanie rekolekcyjne dla Papieża i Kurii Rzymskiej bp Erik Varden, biskup Trondheim. Wskazał, że św. Bernard pouczony doświadczeniem, zranieniami i prowokacjami dotarł w duchowej drodze do zastanowienia się nad własną sprawiedliwością i zachwytu nad miłosierną sprawiedliwością Boga.

Jakim człowiekiem był św. Bernard? Skąd pochodził? Góruje on nad XII-wiecznym ruchem cysterskim - tak wielka była jego charyzma i pracowitość.
CZYTAJ DALEJ

Wielki Post jest wielkim czasem na czyny

2026-02-23 17:27

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

pexels.com

Wielki Post jest wielkim czasem na czyny, konkretne czyny płynące z wiary, czyny, które umacniają moją wiarę osobistą i zarazem zapraszają do jej przyjęcia tych, co wiary nie posiadają, którzy od niej odeszli, którzy z nią walczą lub się z niej naśmiewają.

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba oraz brata jego, Jana, i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto ukazali się im Mojżesz i Eliasz, rozmawiający z Nim. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!» Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli. A Jezus zbliżył się do nich, dotknął ich i rzekł: «Wstańcie, nie lękajcie się!» Gdy podnieśli oczy, nikogo nie widzieli, tylko samego Jezusa. A gdy schodzili z góry, Jezus przykazał im, mówiąc: «Nie opowiadajcie nikomu o tym widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie».
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję