Reklama

„Aureola dla dwojga”

Niedziela warszawska 38/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod takim tytułem ukazała się książka opowiadająca o pierwszym uznanym w Kościele za błogosławione małżeństwie: Marii Corsini i Luggii Beltrame Quatrocchich. Procesy beatyfikacyjne każdego z małżonków prowadzone były oddzielnie. Zakończyły się w tym samym czasie.
Autorzy książki wiedzę o życiu Marii i Luiggiego czerpali głównie z listów, który małżonkowie pisali do siebie bardzo często. Maria zajmowała się domem, jej mąż ze względu na pracę musiał często wyjeżdżać. Jak pisze w przedmowie Luigi Accattoli:„zakochani w sobie i opowiadający o swojej miłości, już od okresu narzeczeństwa, a potem długo przez całe życie, wyrażali w swych listach uczucia wzajemnego zauroczenia, które nigdy nie przestało ich zdumiewać”. Autorzy wskazują tu na fascynującą ewolucję obydwojga jako małżonków i rodziców. Ich miłość dojrzewa, przechodzi od namiętności ku czułości.
Po 21 wspólnie spędzonych latach małżonkowie zdecydowali się na rezygnację z jedności ciał. Dlaczego z tego daru, który zbliża też małżonków do Stwórcy? Autorzy książki zachowują dyskrecję i pozostawiają miejsce tajemnicy. Decyzja obydwojga określona została aktem „porwania obydwojga ku Panu”. Sama w sobie nie byłaby zapewne powodem beatyfikacji. Świętość życia małżonkowie budowali każdego dnia. Przez rozpoczynanie dnia Mszą św. w kościele Santa Maria Maggiore, gdzie brali ślub, sumienną i uczciwą pracę, dobre wychowywanie dzieci, przeżywanie wszystkich wydarzeń: szczęśliwych chwil i cierpienia w zwierzeniu Bogu i jedności z Nim. Wychowali 4 dzieci. Luigii zmarł w 1951 r. Maria przeżyła we wdowieństwie 14 lat. Podobnie jak małżonek zmarła również na skutek ataku serca.
Autorzy książki nie tylko skupili się na życiu małżeńskim i rodzinnym Marii i Luigiego. Zawarli także opisy wydarzeń życia publicznego, zmagania się małżonków we właściwych wyborach. Początkowo obydwoje cenili Mussoliniego, byli entuzjastami Traktatów Laterańskich. Zerwali z faszyzmem z powodu prawa rasowego. Aby w pewien sposób zadośćuczynić za wcześniejsze poparcie dyktatury, udzielali potem pomocy prześladowanym za poglądy polityczne oraz Żydom.
W 2001 r. Ojciec Święty ogłosił małżonków błogosławionymi.
Tym samym spełniło się pragnienie Papieża, by wreszcie jakieś małżeństwo doczekało się oficjalnego uznania przez Kościół świętości życia. Pierwsza beatyfikacja małżonków jest także drogowskazem i zachętą dla innych, by w życiu małżeńskim świętość zdobywać razem.

„Aureola dla dwojga” Attilio Danese Giulia Paola di Nicola, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2004, ss. 350, cena 24,50 zł

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

[ TEMATY ]

nowenna

Lourdes

Adobe Stock

Nowenna do odmawiania przed wspomnieniem Matki Bożej z Lourdes (2-10 lutego) lub w dowolnym terminie.

„Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie” (Mk 16, 18).
CZYTAJ DALEJ

Jakiego grzechu powinienem unikać?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 14-23.

Środa, 11 lutego. Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.
CZYTAJ DALEJ

Pamięć o zesłanych na Sybir

2026-02-11 09:04

Magdalena Lewandowska

Wrocławianie oddali hołd Zesłańcom Sybiru

Wrocławianie oddali hołd Zesłańcom Sybiru

W 86. rocznicę pierwszej masowej zsyłki na Sybir pod pomnikiem Zesłańcom Sybiru uczczono pamięć tych, którzy polegli na nieludzkiej ziemi.

– Ta zsyłka rozpoczęła się nocą z 9 na 10 lutego 1940 i została przeprowadzona przez NKWD. Wgłąb Związku Sowieckiego wywieziono wówczas ponad 140 tysięcy Polaków, zarówno osób dorosłych jak i dzieci. Wiele umarło już w drodze, tysiące nie wróciło z Syberii do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski – przypominała pod pomnikiem Kamila Jasińska, zastępca dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. To właśnie IPN i Centrum Historii Zajezdnia razem z Sybirakami zorganizowali tegoroczne obchody.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję