Reklama

Duchowość

Ewangelizację trzeba zacząć od siebie

[ TEMATY ]

ewangelizacja

synod

M. SZTAJNER/NIEDZIELA

"Impuls do samoewangelizacji" to zdaniem biskupa diecezji Eisenstadt w Austrii, Ägidiusa Zsifkovicsa najważniejszy rezultat obradującego w Watykanie Synodu Biskupów na temat nowej ewangelizacji. Austriacki hierarcha jest przewodniczącym niemieckojęzycznej grupy roboczej obradującej w Watykanie.


"Uczestnicy Synodu są w jednym punkcie zgodni, a mianowicie, że nowa ewangelizacja musi zacząć się od samych ewangelizatorów: biskupów, księży, zakonników i świeckich" - powiedział.< "Należy skończyć z wewnętrznymi przepychankami i strukturalnymi sporami" -powiedział bp Zsifkovics w rozmowie z austriackimi mediami. "Podczas gdy w niektórych krajach tego świata chrześcijanie są gotowi umierać za wiarę to w Europie środkowej na wysokim poziomie biadolą" - dodał.


Przypomniał, że Ewangelia nie jest przecież żadnym porządkowaniem miejsca przy stole lecz drogowskazem. "Księża i świeccy muszą się do siebie przybliżyć i na nowo uczyć się, co jest na prawdę ważne" - zaapelował biskup.


"Każdy z nas musi zacząć od siebie samego i postawić sobie pytanie: jak wygląda mój stosunek do Jezusa Chrystusa? Czy żyję tak, jak On nauczał? Czy jestem dobry? Czy dobrze obchodzę się z moim bliźnim?" - mówił austriacki hierarcha.


Jego zdaniem jeśli tylko co dziesiąty katolik postawi sobie to pytanie i będzie gotowy do zmiany zachowania to już jutro będziemy mieli inny Kościół i inny świat. Bp Zsifkovics zacytował wypowiedź bł. Matki Teresy z Kalkuty, która zapytana przez dziennikarza, co musi zmienić się w Kościele odpowiedziała: "Ty i ja".


Na biskupie największe wrażenie zrobiła wypowiedź jednego z jego kolegów, który wezwał braci w biskupstwie i księży do zlustrowania ich własnego życia w kontekście jego prostoty, pokory i poświęcenia. "Chodzi o ponowne odnalezienie duchowości i wiarygodności kapłańskiej egzystencji" - powiedział. Ponadto zwrócił uwagę, że biskupi w centrum ewangelizacji stawiają rodzinę i parafię. "Chodzi o pierwsze wprowadzenie w wiarę" - przypomniał.


Dla austriackiego hierarchy szczególnie znaczące było to, że biskupi zwracali uwagę na "dobrze uformowanych świeckich", którzy są "wielkim skarbem Kościoła" w przekazywaniu i więzi z wiarą. Jego zdaniem to oni utwierdzają w przekonaniu, że Kościół pokona dawne uprzedzenia i uzna godność oraz nie dającą się zastąpić odpowiedzialność świeckich za Kościół.


Zdaniem bp Zsifkovicsa motywem przewodnim synodu jest to, że nowa ewangelizacja nie jest żadną strategią, żadnym programem czy ogólnym planem. "Kto tego oczekiwał będzie rozczarowany" - powiedział biskup Eisenstadt i dodał: "Chodzi o to, aby w dzisiejszych czasach na nowo pokazać prostotę wiary i na nowo zakorzenić swoje spotkanie z Chrystusem. W XXI w. potrzeba nowego, pogłębionego spojrzenia na Jezusa Chrystusa" - powiedział.


2012-10-24 09:27

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin: świadectwo wiary na ulicy

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Les Cunliffe/fotolia

Tańce, modlitwa i śpiew, czyli Misja na 1000 Placach. Członkowie wspólnoty neokatechumenalnej wyszli na ulice Szczecina i regionu, by realizować ideę nowej ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych - petycja Fundacji Grupa Proelio

2023-02-07 17:06

[ TEMATY ]

pro life

Robert Skupin/Fotolia.com

Wiele matek dzieci ze zdiagnozowaną wadą letalną nie wie, że może otrzymać pomoc w hospicjum perinatalnym. Lekarze powinni być zobligowani, by o tym informować - przekonują członkowie Fundacji Grupa Proelio, którzy przygotowali petycję w sprawie odblokowania projektu ustawy o hospicjach perinatalnych. Petycja powstała m.in. w związku ze zmniejszeniem się liczby hospicjów perinatalnych w ostatnim roku oraz ze znaczącym spadkiem liczby pacjentek, które z nich korzystają.

Jak informował ostatnio "Dziennik Gazeta Prawna" w 2022 roku spadła liczba hospicjów perinatalnych z 16 do 13 oraz liczba pacjentek hospicjów z 459 do 257.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsze spotkanie Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Częstochowskiej nowej kadencji

7 lutego w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie po raz pierwszy w nowym składzie spotkała się Rada Duszpasterska Archidiecezji Częstochowskiej.

Po krótkiej modlitwie abp Wacław Depo wręczył dekrety nominacyjne członkom Rady. Następnie przedstawione zostały jej zadania i kompetencje. Członkowie Rady zostali również wprowadzeni w tematy związane z przygotowaniami do nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji w latach 2024-25, poprzedzających to wydarzenie misji ewangelizacyjnych oraz jubileuszu 100. rocznicy powstania diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję