Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Nowak: Św. Stanisław Kostka bardzo kochał Matkę Bożą

„Św. Stanisław Kostka bardzo kochał Matkę Bożą do końca. I w tej miłości jest dla nas wzorem. Przejmijmy się tą miłością do Boga, do Jezusa i Matki Bożej” - mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który wieczorem 18 września przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Częstochowie z racji uroczystości odpustowych.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Nowak

Ks. Mariusz Frukacz

Na początku Mszy św. przedstawiciele parafii oraz alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie złożyli abp. Nowakowi życzenia imieninowe. Natomiast arcybiskup zaapelował o modlitwę w intencji ciężko chorego ks. proboszcza Leonarda Gołkowskiego, który, jak podkreślił abp Nowak „ma łaskę krzyża i cierpienia”.

Mszę św. z arcybiskupem koncelebrował m. in. o. Ludwik Kordoń – przełożony częstochowskiej wspólnoty Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego, który przygotowywał parafię do uroczystości odpustowych podczas „Triduum ku czci św. Stanisław Kostki”. Na Mszę św. przybyli m. in. kapłani z dekanatu, osoby życia konsekrowanego.

Reklama

W homilii abp Nowak ukazując życie św. Stanisława Kostki wskazał również na kontekst 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i podkreślił, że ten sam papież Klemens XI, który w 1717 r. podarował korony dla obrazu Maryi jasnogórskiej kanonizował w 1714 r. św. Stanisława Kostkę - To niezwykła bliskość tych dwóch wydarzeń – podkreślił abp Nowak.

„Św. Stanisław Kostka przy Jasnej Górze jest na swoim miejscu. Dopełnia w jakiś sposób tajemnicę obecności Maryi w swoim narodzie” – kontynuował abp Nowak i dodał: „ Ten Święty jest opiekunem, patronem Polski. On nam przypomina Polskę. Przy Maryi i wraz z Maryją niech broni Polski”.

Arcybiskup senior przypomniał, że dwa wielkie zwycięstwa w dziejach naszej Ojczyny przypisywane są wstawiennictwu św. Stanisława Kostki, a mianowicie zwycięstwo pod Chocimiem w 1621 r. i pod Beresteczkiem w 1651 r.

Reklama

Abp Nowak wskazał również na obecność Maryi w dziejach polskiego narodu - Maryja jak Matka nam pomaga. Ciągle nam matkuje - przypomniał słowa św. Jana Pawła II i dodał: „Maryja wiele razy broniła naszego narodu”.

Arcybiskup przypomniał maryjny wymiar duchowości św. Stanisława Kostki – On bardzo kochał Matkę Bożą do końca. I w tej miłości jest dla nas wzorem. Przejmijmy się tą miłością do Boga, do Jezusa i Matki Bożej – zaapelował do wiernych arcybiskup.

„Matka Boża chce żywej korony, chce nas, naszego życia moralnego, życia po Bożemu” – kontynuował abp Nowak.

„Chciejmy też być żywą aureolą św. Stanisława Kostki i być podobni do niego. Jezus i Maryja moja Matka to są blaski tej aureoli” – wołał arcybiskup senior.

Abp Nowak odniósł się również do tekstu Ewangelii podkreślając jej „dramatyczność” - Bóg chciał krzyża i tęsknoty Maryi i Józefa za Jezusem. Słowem kluczem do zrozumienia głębi tekstu Ewangelii są „sprawy Boga” i „bycie w tym co należy do Ojca”. Tę prawdę Maryja ciągle rozważała w swoim sercu – mówił abp Nowak i dodał: „Liczą się sprawy Boga, Jego wola, Jego przykazania i Jego miłość ponad wszystko. Tak żył św. Stanisław Kostka, który nie znosił grzechu. Dla niego ważna była modlitwa, pokuta, Msza św. Miał głód Jezusa. Wybrał Boga za wszelką cenę. Bóg albo nic”.

Były metropolita częstochowski zaznaczył, że „św. Stanisław Kostka to wzór dla obrony wiary, kiedy dzisiaj świat żyje w straszliwej chorobie. Ludzie mówią, że są stwórcami. Nie liczą się przykazania Boże, rodzina i święte małżeństwo. Te czasy prowadzą do pustki, do beznadziei i do owego „nic”.

„Trzeba opowiedzieć się za rodziną, czystym i świętym małżeństwem. Trzeba opowiedzieć się za tym, aby Bóg był na pierwszym miejscu. Potrzebna jest w naszych czasach duchowa mobilizacja” – mówił arcybiskup i przypomniał, że „maryjność to jest nasza droga do Boga. Ważna jest wiara, różaniec i pokuta. Trzeba otoczyć Polskę różańcem i nieść różaniec do granic”.

Abp Nowak wskazał również na „niebezpieczeństwo nie widzenia ludzi młodych i ich problemów” - Dzisiaj gdy niszczy się młode serca, to starsi muszą z troską pochylać się nad młodymi ludźmi, wychowywać ich. Trzeba młodym pomagać. Dzisiaj jest wielka odpowiedzialność Polaków za wychowanie młodzieży – wołał abp Nowak. „Św. Stanisławie Kostko módl się za Polskę XXI wieku. Czasy są bardzo trudne i bardzo Cię potrzebujemy” – zakończył arcybiskup.

Przed końcowym błogosławieństwem ks. Rafał Ćwikliński – wikariusz w parafii pw. św. Stanisław Kostki w Częstochowie podkreślił, że „ trzeba iść do Boga przez Maryję” – Ten program pokazał nam św. Stanisław Kostka i chcemy być wierni temu programowi – mówił ks. Ćwikliński.

Po Mszy św. wierni ucałowali relikwie św. Stanisława Kostki.

2017-09-19 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do kapłanów: Słowo przepowiadane musi być uwiarygodnione przez świadectwo

„Słowo przepowiadane czy drukowane musi być uwiarygodnione przez świadectwo, by nie jawiło się jedynie jako piękna filozofia czy nawet utopia, ale jako rzeczywistość wiary, która przez Chrystusa daje życie, i to życie wieczne” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski do kapłanów archidiecezji częstochowskiej, którzy 23 września pielgrzymowali na Jasną Górę.

Mszę św. w bazylice jasnogórskiej z metropolitą częstochowskim koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów z abp. seniorem Stanisławem Nowakiem, bp. Andrzejem Przybylskim – biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej i o. Marianem Waligórą – przeorem Jasnej Góry.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim

2021-09-21 12:05

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Papież Franciszek mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka - poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Poniżej tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję