Reklama

Polska

Bp Dec: Polska potrzebuje prawnego zabezpieczenia ochrony życia ludzkiego

Polska potrzebuje nie tylko dobrej, silnej gospodarki, zapewnienia bezpieczeństwa, ale prawnego zabezpieczenia ochrony życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci – mówił bp Ignacy Dec podczas XII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do św. Józefa w Kaliszu.

[ TEMATY ]

życie

bp Ignacy Dec

Robert Skupin/Fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tysiące pielgrzymów z całej Polski przybyło w czwartek wieczorem w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby modlić się w intencji życia poczętego i rodzin. Temat wrześniowego spotkania brzmiał: „Zróbmy milowy krok ku pełnej ochronie życia człowieka. Potrzebne jest jeszcze raz nasze tak dla życia. Święty Józefie, Twojej opiece zawierzamy życie każdego człowieka”.

Mszy św. przewodniczył bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich. Wraz z nim modlili się: biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk oraz wielu kapłanów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii celebrans wskazywał, że właśnie w Kaliszu w 1997 r. Jezus Chrystus ustami papieża św. Jana Pawła II upomniał się o Ewangelię Życia, tak dzisiaj poniewieraną i zwalczaną w świece, szczególnie w Europie, a nawet w Polsce.

Biskup przytoczył fragment homilii Jana Pawła II z 4 czerwca 1997 r., w którym ojciec święty podkreślał m.in., że „miarą cywilizacji – miarą uniwersalną, ponadczasową, obejmującą wszystkie kultury jest jej stosunek do życia. Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych zasługuje na miano barbarzyńskiej”.

- Te słowa św. Jana Pawła II są lekceważone przez tych, którzy stanowią dziś prawo w cywilizowanych państwach świata. Prawo do aborcji jest dziś zalegalizowane prawie we wszystkich krajach naszego kontynentu, w większości krajów świata, także w katolickiej Polsce, chociaż z dużym ograniczeniem – mówił bp Dec. Zaznaczył, że według najnowszych statystyk każdego roku w skali światowej zabija się ok. 40 mln nienarodzonych dzieci.

Zachęcał do codziennej modlitwy w intencji ochrony życia. – Droga Rodzino Radia Maryja, my też chcemy modlić się w Kaliszu i gdzie indziej, abyśmy nie tylko my, ale także nasi rodacy, synowie i córki naszej ojczystej ziemi, także nasi wybrańcy do parlamentu, abyśmy chcieli podobać się nie ludziom, nie przywódcom Unii Europejskiej, nie tym, którzy niektórych z naszych kupują za pieniądze, za stanowiska pikantne, ale byśmy chcieli podobać się przede wszystkim Bogu, który za wierność Jego prawu, Jego przykazaniom obdarza nas swoim błogosławieństwem – zaznaczył kaznodzieja.

Reklama

Apelował do katolików, aby w trosce o ochronę poczętego życia zachowali cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do naprawy świata według Bożych przykazań. – Możemy być nieco zmartwieni, bo oto znowu ruszyła kampania „Ratujmy kobiety”. Znowu są zbierane podpisy pod projektem dopuszczającym aborcję do 12 tygodnia ciąży. Inicjatywę wspierają partie lewicowe, wśród których jest także wielu nominalnych obrońców demokracji i obecnej konstytucji. Jakoś im nie przeszkadza, że wszelkie próby liberalizacji aborcji są sprzeczne z polską konstytucją – ubolewał hierarcha.

Wskazywał, że zadania w dziele ochrony życia dzieci poczętych można sprowadzić do trzech najważniejszych: do szczerej i wytrwałej modlitwy, klarownego i prawego słowa oraz dobrego czynu.

Prosił wiernych, aby w roku stulecia objawień fatimskich odmawiali w tej intencji różaniec. – Maryja zawsze prosiła o codzienną modlitwę różańcową. Tę modlitwę różańcową zawsze możemy dopełniać postem, czyli pokutą i jałmużną – powiedział biskup świdnicki.

Zachęcał też katolików do zabierania głosu w sprawach ochrony życia. – Gdy toczą się dyskusje na temat życia, na temat aborcji, zapłodnienia in vitro, czystości przedmałżeńskiej i małżeńskiej, gdy zauważamy, że ktoś promuje zasady laickie, a nie wynikające z prawa Bożego, to nie chowajmy głowy w piasek. Jeżeli wtedy milczymy znaczy to, że aprobujemy kłamstwo, zło. Doczekaliśmy dziś takich czasów, w których już nie tylko trzeba bronić wiary, ale także rozumu – stwierdził celebrans.

Reklama

Apelował do wiernych, aby poparli projekt „Zatrzymaj aborcję”. – Jest bardzo pożądane, aby w to dzieło poparcia tej tak ważnej inicjatywy poprzez składnie podpisów włączyła się Rodzina Radia Maryja. Spodziewamy się, że nasz obecny parlament na fali „dobrej zmiany”, oprze się propagandzie środowisk proaborcyjnych, protestom feministek, tzw. Komitetowi Obrony Demokracji i presji mediów liberalnych finansowanych w dużej mierze przez wrogów Chrystusa i Kościoła – mówił ordynariusz diecezji świdnickiej.

Przekonywał, że Polska potrzebuje nie tylko dobrej, silnej gospodarki, zapewnienia bezpieczeństwa, ale prawnego zabezpieczenia ochrony życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci. – Panowie i panie parlamentarzyści, członkowie naszego rządu, wołamy do was z Kalisza, z sanktuarium św. Józefa, obrońcy życia naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa, jeśli staracie się oprzeć wadliwej, zachodniej polityce migracyjnej, jeśli chcecie zregenerować naród i państwo przez wzmocnienie kondycji polskiej rodziny, rozważcie w swoim sumieniu, że wiele ważniejszą sprawą jest prawne zabezpieczenie wszystkim obywatelom, także tym najsłabszym i bezbronnym prawa do życia – wołał kaznodzieja.

Dodał, że prawo do życia jest pierwszym i podstawowym prawem każdego człowieka, z którego wypływają wszystkie inne prawa osoby ludzkiej. – Nie jesteśmy jeszcze potęgą gospodarczą, finansową czy militarną, ale możemy stać się potęgą moralną, państwem dobrego, słusznego, sprawiedliwego prawa, stojącego na straży życia oraz naturalnej i nadprzyrodzonej godności człowieka – podkreślił bp Dec.

Po komunii św. bp Ignacy Dec zawierzył św. Józefowi małżonków, życie nienarodzonych i całe rodziny.

W imieniu biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka słowa wdzięczności wypowiedział bp Łukasz Buzun, który podkreślał, że 8 września w każdej parafii będzie odmówiony akt zawierzenia Najświętszej Maryi Pannie Kościoła i ojczyzny. Zaznaczył, że ogromną rolę w krzewieniu wiary wśród ludzi odgrywa Telewizja Trwam i Radio Maryja. Prosił też o modlitwę w intencji misjonarzy pracujących w Kazachstanie.

Reklama

O. Tadeusz Rydzyk przypomniał, że inicjatorem wspólnej comiesięcznej modlitwy u św. Józefa w intencji rodzin i ochrony życia jest pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała.

Przypomniał, że Ojciec Święty Jan Paweł II wielokrotnie zwracał się do Rodziny Radia Maryja, aby głosiła Ewangelię Życia.

W czasie pielgrzymki w Kaliszu była możliwość składania podpisów pod obywatelskim projektem zakazującym aborcji eugenicznej w ramach inicjatywy ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję”.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

2017-09-08 06:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyjazna rodzinie

Niedziela sosnowiecka 15/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

życie

Archiwum prywatne K. Maciejewskiej

Gdy wejdziemy na stronę www.katarzynamaciejewska.eu to naszym oczom ukaże się Katarzyna Maciejewska – dziennikarka, radna, społecznik. Strona jest pełna dynamizmu i życia, tak samo jak sama pani Katarzyna i jej działalność na wszelkich możliwych płaszczyznach. Łatwiej byłoby chyba wymienić, gdzie niedawno obrana radna Rady Powiatu Będzińskiego nie angażuje się, nie pomaga, nie inicjuje różnych dzieł, aniżeli wskazać obszary jej działań

Z okazji obchodów Narodowego Dnia Życia, 24 marca, prorodzinna działalność Katarzyny Maciejewskiej została doceniona przez Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Katarzyna Maciejewska została uhonorowana tytułem Samorządowca Przyjaznego Rodzinie. Oprócz niej, z naszej diecezji tytuł ten otrzymali: Tomasz Mędrzak, radny Sosnowca i Marek Migas, radny Jaworzna. Tytuł został przyznany w Warszawie podczas uroczystej gali. W swojej działalności samorządowej radna powiatu będzińskiego kieruje się Dekalogiem Samorządowca i zawsze przyświeca jej dobro rodzin i każdego człowieka. Stąd wyróżnienie.

CZYTAJ DALEJ

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski: nie możemy ustawać w głoszeniu Ewangelii

2024-04-25 19:23

[ TEMATY ]

Ewangelia

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

Wielu powie, że głoszenie Ewangelii to niemożliwe zadanie. Trzeba nam jednak ją głosić i się nie zniechęcać, choć przeszkód i problemów tak dużo - uważał bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej, w święto św. Marka Ewangelisty. Zachęcił także wiernych, aby „pozostawali wierni sobie i wierni Bogu”.

W święto św. Marka Ewangelisty, ucznia Pana Jezusa, towarzysza św. Piotra i św. Pawła, apostoła - misjonarza, bp Milewski stwierdził, że dzięki jego Ewangelii poznajemy czyny miłości Boga wobec ludzkości. Naoczny świadek życia Jezusa swoją księgę zaadresował do ludzi do środowiska chrześcijan, którzy nie urodzili się Żydami. Symbolem ewangelisty stał się skrzydlaty lew, zwierzę symbolizujące potęgę i działanie, moc i odwagę, siłę ducha.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję