Reklama

Świat

Synod Biskupów: pierwsze wnioski z obrad małych grup

[ TEMATY ]

Kościół

episkopat

synod

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Rozpoczyna się ostatni etap XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Jego uczestnicy pracują nad konkretnymi wnioskami, które przekażą Papieżowi, aby na ich podstawie przygotował posynodalną adhortację o nowej ewangelizacji. Dziś rano zrelacjonowano dotychczasową dyskusję w małych grupach językowych.

Już teraz wyłaniają się główne tematy, które powinny się znaleźć w papieskim dokumencie. Są to m.in. potrzeba kościelnego rachunku sumienia, by uznać zaniedbania na polu ewangelizacji i przekazu wiary, czy rola ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego, by misja była bardziej wiarygodna i by Słowo Boże było głoszone również w środowisku niechrześcijańskim, na przykład pośród muzułmanów.

Biskupi pragną też docenienia roli rodziny oraz katechetów. Wskazują na świadectwo chrześcijańskich polityków, którzy muszą postępować zgodnie ze swą wiarą. Ojcowie synodalni widzą też potrzebę rewizji praktyk katechezy i inicjacji chrześcijańskiej. Wielkie nadzieje wiążą z chrześcijańskimi mediami.

„Na podstawie wypowiedzi biskupów oraz podsumowania, które przygotował relator generalny, każda grupa przedstawiła najważniejsze jej zdaniem problemy – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski. – Jest to bardzo ważny etap Synodu. Już po raz siódmy biorę udział w Synodzie Biskupów i wiem, że to jest moment przełomowy. Na podstawie tego zostaną bowiem teraz wypracowane propozycje dla Ojca Świętego. Dziś każda grupa przedstawiła swoje spojrzenie na kwestię nowej ewangelizacji dla przekazu wiary. I widzimy, że jest to problem wielkiej wagi. Od tego zależy przyszłość chrześcijaństwa. Za Hamletem możemy powtórzyć: to be or not to be – «być albo nie być»”.

2012-10-19 20:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Episkopat powołał Komisję Maryjną i dokonał innych wyborów

[ TEMATY ]

episkopat

abp Wacław Depo

Fot. E. Bartkiewicz/www.episkopat.pl/photo

Podczas obrad Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które miały miejsce 13 i 14 marca w Warszawie, biskupi powołali Komisję Maryjną pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Dokonali też wyborów do istniejących już gremiów Episkopatu.

Bp Łukasz Buzun, bp Henryk Ciereszko, bp Andrzej Jeż i bp Jan Wątroba zostali członkami nowego gremium Episkopatu, jakim jest Komisja Maryjna. Jej przewodniczącym został metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Biskupi dokonali też decyzji dotyczących pozostałych Komisji, Rad i Zespołów. Zgodnie z wyborami 375. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski – na nowego przewodniczącego Rady Naukowej powołano  abp. Marka Jędraszewskiego, metropolitę krakowskiego. Przewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego został zaś bp Jacek Kiciński, który sam jest zakonnikiem – klaretynem.

CZYTAJ DALEJ

Nasza łódź nigdy nie zatonie, dopóki jest w niej Jezus

2023-01-04 10:44

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 35-41.

Sobota, 28 stycznia 2023. Św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję