Reklama

Świat

Na Synodzie o Nowej Ewangelizacji

[ TEMATY ]

biskup

synod

GRZEGORZ GAŁĄZKA


Młodzież, wolność, pojęcie grzechu, ekumenizm i rola mediów w dziele nowej ewangelizacji - to jedne z wielu wątków poruszanych podczas ostatnich dwóch dni XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów obradującego w Watykanie.

Arcybiksup Dublin, kard. Diarmuid Martin, wezwał Kościół do większego zwrócenia uwagi na młodzież. "Młodzi ludzie, którzy poszukują wiary, często czują się osamotnieni w swoich poszukiwaniach" - powiedział irlandzki hierarcha. Często spotykają się z obojętnością, niezrozumieniem a nawet wrogością. "Zadaniem Kościoła jest wzmocnienie swojej obecności w szkołach i dawanie propozycji młodym ludziom, którzy mieli dotychczas powierzchowny kontakt z chrześcijańską wiarą" - powiedział arcybiskup Dublina.

Biskup diecezji Jasikan w Ghanie Gabriel Akwasi Ababio Mante zwrócił uwagę na wzrost wpływów sekt w jego kraju. "Szczególnie zagrożona jest młodzież, której obiecują szybki sukces i bogactwo. Odejścia do sekt prowadzą do znacznego osłabienia miejscowych parafii" - mówił bp Mante i skrytykował międzynarodowe organizacje finansowe, które często stoją w opozycji do Kościoła.

Natomiast przewodniczący włoskiego episkopatu kard. Angelo Bagnasco skrytykował tendencję do poczucia "bezgraniczności" dzisiejszego społeczeństwa. "Pojęcie `granica` jest demonizowane, rozumiane jako ograniczenie indywidualnej wolności" - mówił włoski purpurat. Jego zdaniem takie postrzeganie wolności negatywnie odbija się na rozumieniu relacji międzyludzkich, rodziny i etyki. "Doświadczenie granic z chrześcijańskiego punktu widzenia pokazuje o wiele dobitniej, że każdy człowiek jest zdany na drugiego i na Boga. Stąd `granicę' powinno postrzegać się nie jako słabość, lecz jako wartość" - mówił włoski hierarcha.

Bp Johannes de Jong z Holandii zwrócił uwagę na brak rozumienia grzechu we współczesnym społeczeństwie, przede wszystkim w kontekście rodziny. "Pornografia, seks pozamałżeński, antykoncepcja i aborcja powodują, że ludzie nie są otwarci na wiarę. Kościół musi bardziej zaangażować się na rzecz promowania wartości rodziny i życia" - powiedział biskup pomocniczy diecezji Roermond.

O głoszeniu wiary w kontekście ekumenizmu mówił brat Alois, przeor Wspólnoty Taizé. "Chciałbym przede wszystkim powiedzieć, ze Kościół jest wspólnotą. Jeśli młodzi ludzie przeżywają Kościół jako wspólnotę, to tym samym rośnie w nich ciekawość wiary. Ta wspólnota może być już ekumeniczna. Chrzest i Słowo Boże wiążą nas i możemy tej jedności, która jeszcze nie jest całkowita, lecz już realna, dać jeszcze większy widzialny wyraz. Tym samym dajemy nowej ewangelizacji nowy impuls" - mówił brat Alois.

Przełożony Wspólnoty z Taizé w swoim wystąpieniu porównał obecny synod z innymi, które miały miejsce w ostatnich latach. „Byłem przed czterema laty na synodzie o "Słowie Bożym w życiu i misji Kościoła" i miałem wrażenie, że był on zbyt teologiczny. Obecny jest bardziej egzystencjalny, bardziej duszpasterski. Dotyka nerwu i wyczuwam, jak biskupi dają wyraz konieczności osobistego nawrócenia i nawrócenia Kościoła, do centrum, do Chrystusa" - mówił brat Alois.

Drogami głoszenia wiary zajął się w swoim wystąpieniu abp Claudio Maria Celli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Powiedział, że Kościół nadal jeszcze zbyt mocno koncentruje się na "literze" i wskazał na możliwości jakie dają w głoszeniu Ewangelii nowoczesne środki komunikacji. Ponadto stwierdził: „Autorytet nie ma nic wspólnego z urzędem, zdobywa się go przez to, że jest się autentycznym. Dotyczy to również głoszenia Dobrej Nowiny" - powiedział hierarcha.

Także biskup diecezji Oyo w Nigerii, Emmanuel Adetoyese Badejo akcentował potrzebę większego zaangażowania mediów w ewangelizacji. Kościół musi mówić bardziej zrozumiałym językiem, aby lepiej głosić swoje orędzie. Musi wychodzić do ludzi w centrach handlowych, na ulice, do pubów, nocnych klubów i slamsów. To są miejsca, w których musi odbywać się nowa ewangelizacja" - mówił bp Badejo.
2012-10-18 09:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Synod Biskupów: pierwsze wnioski z obrad małych grup

[ TEMATY ]

Kościół

episkopat

synod

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Rozpoczyna się ostatni etap XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Jego uczestnicy pracują nad konkretnymi wnioskami, które przekażą Papieżowi, aby na ich podstawie przygotował posynodalną adhortację o nowej ewangelizacji. Dziś rano zrelacjonowano dotychczasową dyskusję w małych grupach językowych.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Wędrówka z Małym Księciem. Jasełka w szkole sióstr zmartwychwstanek

2023-02-01 13:09

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

jasełka

siostry zmartwychwstanki

Maciej Orman/Niedziela

Publiczną Szkołę Podstawową im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie 1 lutego odwiedził Mały Książę, aby podczas jasełek wraz z uczniami klas drugich wędrować w poszukiwaniu Miłości.

Jak zaznaczyła dyrektor s. Agata Sidoruk, celem przedstawienia była refleksja nad tym, co w życiu jest najważniejsze. Małgorzata Łapeta, wychowawczyni kl. II a, która przygotowała jasełka m.in. we współpracy z Anną Urbaniak, wychowawczynią kl. II b, zwróciła uwagę, że łączą one w sobie tradycję i współczesność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję