Reklama

Polska

Jasna Góra: główne tematy obrad Rady Biskupów Diecezjalnych 25 sierpnia

Kwestia niedzieli wolnej od pracy, sprawy dotyczące materii Eucharystii oraz przygotowań do 100. rocznicy odzyskania niepodległości, a także inicjatywa „Różaniec do granic” to najważniejsze tematy zbliżającego się spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych. Tradycyjnie odbędzie się ono w przeddzień uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, która w tym roku będzie głównym dniem obchodów 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

biskupi

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskupi diecezjalni będą obradować w Bibliotece Jasnogórskiej w piątek 25 sierpnia. - Tematy obecnego spotkania biskupów diecezjalnych są związane z bieżącymi wydarzeniami, jakie dzieją się w Kościele, który jest w Polsce, czy też w Kościele powszechnym, a mają swoje reperkusje w Kościołach lokalnych - informuje KAI bp Artur Miziński.

Jak mówi sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, istotną kwestią podejmowaną przez Radę Biskupów Diecezjalnych będzie m.in. sprawa dotycząca materii Eucharystii. Bp Miziński zaznacza, że nie jest to nowa kwestia, gdyż 15 czerwca 2017 r. prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podpisał list okólny do biskupów nt. chleba i wina do sprawowania Eucharystii. Wyjaśnia, że nie ma tam nowych przepisów, które zmieniałyby cokolwiek w tej kwestii, ale jest wyrażenie troski Kościoła, by wino i chleb używane do sprawowania Eucharystii były przygotowywane zgodnie z przepisami, które obowiązują w Kościele. Chodzi m.in. o właściwe zasady produkcji, przechowywania i dostarczania do miejsc celebracji. Dodaje, że „potrzeba spojrzenia z uwagą na te kwestie istnieje także w Kościele w Polsce”. Temat ten przedstawi bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejnym zagadnieniem, które zostanie poruszone 25 sierpnia, jest kwestia zmian w tekstach Wytycznych dotyczących wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią po zmianach w kodeksie karnym. Kwestia ta poruszana była już na zebraniu plenarnym w Zakopanem w czerwcu br. - Jak wiadomo, 13 lipca nowe przepisy podpisane przez Prezydenta RP weszły w życie w naszym kraju. W związku z tym Konferencja Episkopatu Polski dostosowała do prawa państwowego odpowiednie Wytyczne, które ostatnio zostały przyjęte przez Kongregację Doktryny Wiary - informuje bp Miziński.

Reklama

Inną sprawą - informuje sekretarz Episkopatu - będzie kwestia możliwości udzielania licencji do celebrowania małżeństwa wiernych z Bractwa Piusa X. Stolica Apostolska wydała na ten temat dokument, podpisany jeszcze przez kard. Gercharda Müllera. A chodzi o możliwość delegowania kapłana z Bractwa Piusa X do błogosławienia sakramentu małżeństwa przez rzymskokatolickiego biskupa miejsca. Referować tę sprawę będzie znany kanonista ks. prof. Piotr Majer.

Poruszana też będzie - już po raz kolejny - ważna dla wszystkich katolików potrzeba prawidłowego świętowania niedzieli, także w kontekście obywatelskiego projektu ustawy zgłoszonej przez NSZZ "Solidarność" ws. ograniczenia handlu w niedzielę. Biskupi poparcie dla tego projektu ustawy wyrazili już podczas poprzednich zebrań plenarnych i zostanie ono z pewnością wyrażone po raz kolejny. - To bardzo ważne, aby wzorem innych państw europejskich także w Polsce mogła być świętowana niedziela, aby miała charakter świąteczny, zarówno w wymiarze religijnym, liturgicznym jak i rodzinnym - podkreśla bp Miziński.

W związku z przypadającą w 2018 roku 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, biskupi będą zastanawiać się nad tym, w jaki sposób Kościół katolicki w Polsce może zaangażować się w organizację tych obchodów oraz jak dobrze skoordynować obchody religijne z państwowymi. Bp Miziński informuje, że we wrześniu zostanie ukonstytuowany, z inicjatywy prezydenta Dudy, ogólnopolski komitet obchodów rocznicy niepodległości. Wydarzenia rocznicowe zostaną rozłożone na cały rok i odbywać się będą w różnych częściach kraju, a centralne 11 listopada 2018 r. w Warszawie. - Jestem w kontakcie z kancelarią Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu oraz z Kancelarią Prezydenta RP, aby wspólnie ze stroną państwową podjąć odpowiednie kroki, by organizacja wspólnych wydarzeń mogła jak najbardziej służyć godnemu przeżyciu tej rocznicy - mówi Sekretarz Generalny Episkopatu. Dodaje, że można tu się oprzeć na pozytywnych doświadczeniach ubiegłorocznych obchodów 1050-rocznicy Chrztu Polski, a Kościół będzie się angażować na miarę „potrzeb i możliwości”.

Reklama

Księża biskupi - jak informuje sekretarz Episkopatu - zastanowią się także nad formą obchodów setnej rocznicy powstania Konferencji Episkopatu Polski. Ustalona zostanie konkretna data tych obchodów.

Podczas obrad na Jasnej Górze, biskupi diecezjalni zapoznają się z kolejnym etapem przygotowań do realizacji inicjatywy wiernych świeckich „Różaniec do granic”, którą zaplanowano na 7 października tego roku, po uzgodnieniach podjętych na czerwcowym zebraniu plenarnym KEP w Zakopanem oraz z przewodniczącym Komisji Duszpasterskiej KEP abp. Wiktorem Skworcem. Będzie to wydarzenie związane przede wszystkim z 100. rocznicą objawień fatimskich, polegające na zaangażowaniu wiernych do stworzenia łańcucha modlitwy różańcowej obejmującego całą Polskę. W związku z tym, że wydarzenie będzie miało miejsce przy granicach Rzeczypospolitej, zaangażowane w nie są 22 diecezje, które przylegają bezpośrednio do granic Polski. Jednak, jak wskazuje bp Miziński, cały Kościół włącza się w tę inicjatywę. Organizatorzy „Różańca do granic” przedstawią biskupom szczegóły projektu. Do tej pory zostali już wyznaczeni koordynatorzy wydarzenia w poszczególnych diecezjach, przygotowano też teksty nabożeństw i modlitewnik, które zostały przejrzane i poprawione przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP. Sprawę na zebraniu biskupów diecezjalnych będzie referować - w imieniu organizatorów inicjatywy - Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta.

Rada Biskupów Diecezjalnych rozpocznie się o godz. 11.00. W sobotę, 26 sierpnia, biskupi wezmą udział w uroczystościach NMP Częstochowskiej. Eucharystii o godz. 11.00 na Jasnogórskim Szczycie będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak. Podczas Mszy św. nastąpi odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu. Do tegorocznej uroczystości, która wiąże się z głównymi obchodami 300-lecia koronacji Obrazu Jasnogórskiego, wierni przygotowywali się m.in. poprzez nowennę prowadzoną przez bp. Grzegorza Rysia.

Reklama

Przed obradami Rady Biskupów Diecezjalnych, o godz. 10.30 na dziedzińcu jasnogórskim odbędzie się briefing rzecznika Episkopatu ks. Pawła Rytel-Andrianika. W razie złych warunków pogodowych briefing odbędzie się w sali rycerskiej.

Akredytacje na główne uroczystości 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przyjmuje Biuro Prasowe Jasnej Góry.

2017-08-22 14:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi zmarli w ostatnim roku - wspomnienie

[ TEMATY ]

biskupi

zmarli

Graziako

Listopad jest miesiącem szczególnej pamięci o zmarłych. Spośród biskupów w ostatnim roku odeszli m.in. kard. Zenon Grocholewski i kard. Marian Jaworski, którzy posługiwali poza Polską. Zmarł również zasłużony dla duszpasterstwa rodzin w naszym kraju bp Stanisław Stefanek i współorganizator ogólnopolskiego duszpasterstwa niewidomych bp Bronisław Dembowski.

Na początku 2020 roku zmarł biskup senior diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek, który w Konferencji Episkopatu Polski przez wiele lat przewodniczył Radzie ds. Rodziny. Był też członkiem Komisji ds. Misji, Komisji ds. Zakonnych i Komisji ds. Liturgii. 16 listopada 2019 r. w wieku 92 lat odszedł natomiast zasłużony dla duszpasterstwa niewidomych emerytowany biskup włocławski Bronisław Dembowski. W stanie wojennym był on zaangażowany m.in. w prace Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności. Reprezentował też Kościół w obradach Okrągłego Stołu.

CZYTAJ DALEJ

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

W kazaniu abp Wojda, przywołując obranie Matki Chrystusa za Królową narodu polskiego na przestrzeni naszej historii, od króla Jana Kazimierza do św. Jana Pawła II i nas współczesnych, podkreślił że nasze wielowiekowe złączenie z Maryją nie ogranicza się jedynie do wymiaru historycznego a jego wymowa jest znacznie głębsza i „mówi o więzi miedzy Królową i Jej poddanymi, miedzy Matką a Jej dziećmi”. Wskazał, że dla nas „doświadczających słabości, niemocy, kryzysów duchowych i ludzkich, Maryja jest prawdziwym wzorem wiary, mamy więc prawo i potrzebę przybywania do Niej”.

CZYTAJ DALEJ

Drogi miłości

2024-05-03 20:56

ks. Jakub Nagi

Brat

Brat

Jak podkreśla ks. Krystian Winiarski, prefekt WSD w Rzeszowie, film rzeszowskich alumnów ma służyć najpierw refleksji nad życiowym powołaniem, które dla chrześcijan jest przede wszystkim powołaniem do świętości. W życie każdego człowieka wpisane jest także powołanie szczegółowe: do małżeństwa, kapłaństwa, życia konsekrowanego, a może do samotności, które też wymaga rozeznania, odkrycia i decyzji, by tą konkretną drogą iść przez życie.

„Pytania, emocje, rozterki, lęk przed podjęciem decyzji. To wszystko towarzyszy młodemu człowiekowi, który zastanawia się jaką życiową drogę wybrać, czy odpowiedzieć na powołanie, także to do kapłaństwa. O tym chcieli opowiedzieć swoim kolegom klerycy, którzy rozpoczynają swoją formację w seminarium” – wyjaśnia ks. Krystian Winiarski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję