Reklama

Benedykt XVI

Obiad ojców synodalnych z Papieżem

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

synod

MARGITA KOTAS

Benedykt XVI zaprosił dziś na obiad grupę biskupów uczestniczących w Soborze Watykańskim II, którzy przyjechali do Rzymu na obchody 50. rocznicy jego rozpoczęcia. W posiłku, jaki odbył się w Auli Pawła VI w Watykanie wzięli też udział zwierzchnicy katolickich Kościołów wschodnich i przewodniczący konferencji episkopatów z całego świata, którzy wczoraj koncelebrowali z papieżem Mszę św. na rozpoczęcie Roku Wiary, a także wszyscy uczestnicy XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.
W obiedzie uczestniczyli też: patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I, którego wcześniej Ojciec Święty przyjął na prywatnej audiencji, i prymas Wspólnoty Anglikańskiej, abp Rowan Williams.
Na zakończenie posiłku głos zabrał Benedykt XVI, który przypomniał, że takie spotkanie przy stole jest piękną tradycją wprowadzoną przez bł. Jana Pawła II. Wskazał, że słowo „synodos” znaczy „wspólna droga”, „być razem na drodze”, co przypomina doświadczenie uczniów z Emaus, którzy dopiero przy stole rozpoznali idącego z nimi Jezusa. Zdaniem Ojca Świętego są oni „obrazem dzisiejszego agnostycznego świata”.
- Podobnie na Synodzie jesteśmy w drodze razem z ludźmi nam współczesnymi - wskazał papież. Wezwał do modlitwy o to, by Chrystus oświecił umysły i serca, abyśmy podczas Eucharystii dostrzegli Go, a także „rozpalili świat” dając mu Jego światło.
Zapowiedział także, że popołudniowe obrady Synodu rozpoczną się „nie o w pół do piątej”, co - jak zażartował - „wydaje się nieludzkie”, ale „kwadrans przed szóstą”.
Ta ósma kongregacja generalna XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów trwała zaledwie 50 minut. Otworzyło ją ogłoszenie składu komisji ds. orędzia, złożonej z przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i 10 członków. Przewodniczącego (kard. Giuseppe Betoriego z Włoch) i wiceprzewodniczącego (abp. Luisa Tagle z Filipin) oraz dwóch członków mianował papież, pozostałych ośmiu zostało wybranych przez ojców synodalnych. Nie ma wśród nich Polaka. Ich zadaniem będzie przygotowanie końcowego orędzia Synodu do ludu Bożego.
Następnie głos zabrał gość specjalny Synodu, prof. Werner Arber ze Szwajcarii, laureat Nagrody Nobla i prezes Papieskiej Akademii Nauk. Swe wystąpienie poświęcił on „relacjom między naukami i wiarą religijną”.
2012-10-15 19:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk: Boże Narodzenie przychodzi, Benedykt XVI o tym świadczył

2023-01-05 16:13

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Boże Narodzenie

Abp Szewczuk

wojna na Ukrainie

Biuro Prasowe Jasnej Góry

„Ci możnowładcy, którzy piszą swoją haniebną historię krwią niewinnych, chcieliby, żeby Chrystus się nie rodził – a jeśli już przyszedł na świat, to trzeba Go zniszczyć; a skoro nie potrafią Go rozpoznać, to niszczą wszystkich do Niego podobnych” – podkreśla przed nadchodzącymi na Ukrainie świętami abp Światosław Szewczuk. Pośród wrogości agresora, heroiczności obrońców i bólu miejscowej ludności hierarcha wskazuje na świadków Bożego Narodzenia, nazywając tak też zmarłego papieża Benedykta XVI.

Rosjanie nie ustają w ostatnich dniach w swoich napaściach nie tylko na pozycje ukraińskich żołnierzy, ale także na cywilów. Ale, co zauważa zwierzchnik tamtejszych grekokatolików, tajemnica Wcielenia pokazuje, jak bardzo Bóg ceni prostotę i czystość serca ponad potęgę i moc tego świata. Abp Szewczuk łączy się również duchowo ze wszystkimi przeżywającymi pogrzeb Benedykta XVI, który niczym pasterze w Betlejem jasno głosił Pana przebywającego pomiędzy nami.

CZYTAJ DALEJ

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-01 15:53

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Przed 1969 r. na Zachodzie święto Ofiarowania Pańskiego znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Boskiej Gromnicznej”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Na Moskala!

2023-02-01 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W domu kultury Stary Młyn w Zgierzu otworzono wystawę czasowąj „Na Moskala! W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Odbyła się także debata historyczna „Powstanie Styczniowe w regionie — patriotyzm wczoraj i dziś”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję