Reklama

Beskidy: rajd rowerowy z okazji jubileuszu diecezji

5 miejsc kultu maryjnego na terenie diecezji bielsko-żywieckiej odwiedziło 24 czerwca na rowerach czterech rowerzystów, inaugurując w ten sposób projekt „25 km razy 25 na 25 lat diecezji”. Adresowane do wszystkich wiernych przedsięwzięcie polega na przejechaniu na rowerze 25 różnych tras przynajmniej 25-kilometrowych na terenie Podbeskidzia, w terminie jednego roku.

[ TEMATY ]

Bielsko‑Biała

rower

Magda i Mirek Osip-Pokrywka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czterech rowerzystów – ks. Piotr Niemczyk, wikariusz w parafii Opatrzności Bożej w Białej, ks. Józef Walusiak, proboszcz w Janowicach oraz Andrzej Lelek i Tomasz Brączek, mieszkańcy Bielska-Białej – wystartowało z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie. Następnie odwiedzili: kościół Matki Bożej Fatimskiej na Obszarach oraz sanktuaria maryjne w Szczyrku, Przyłękowie i Rychwałdzie.

Wyprawa, która liczyła około 100 km, uczciła 100. rocznicę objawień fatimskich. W każdym z odwiedzanych miejsc rowerzyści odmówili dziesiątkę Różańca. Aby dotrzeć do niektórych, jak w Przyłękowie czy Szczyrku, pielgrzymi musieli pokonać z ok. 1000 m przewyższeń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Była to pierwsza wyprawa w ramach diecezjalnego projektu „25 km razy 25 na 25 lat diecezji”. Jeden z jego pomysłodawców ks. Piotr Konieczny, kustosz hałcnowskiego sanktuarium, wyjaśnił, że jest to propozycja dla wszystkich, którzy lubią jazdę na rowerze, a jednocześnie chcieliby odkryć malownicze ścieżki i zakątki beskidzkiej diecezji. Plan zakłada przejechanie na rowerze 25 różnych tras, przynajmniej 25-kilometrowych, na terenie Podbeskidzia, w terminie jednego roku, jednak nie dłużej jak do 30 czerwca 2018 roku. Trzeba najpierw zgłosić swój udział na adres: koordynator@kuria.bielsko.pl. Należy udokumentować trasę, podać dzień jej pokonania, czas przejazdu, parafie-kościoły, które się odwiedziło.

„Każda kolejna trasa, aby została zaliczona, może zawierać nie więcej jak 1/3 przejechanej wcześniej, a w przypadku trasy liczącej powyżej 30 km – 1/2 przejechanej wcześniej” – tłumaczą organizatorzy, zachęcając, aby każdą trasę rozpocząć lub zakończyć modlitwą w intencji diecezji i biskupa.

Dla wszystkich, którzy osiągną cel, przewidziane są dyplomy ukończenia projektu podpisane przez ordynariusza. Dla autorów najładniejszych dokumentacji przewidziane są nagrody rzeczowe.

2017-06-25 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po szczeblach miłości

Niedziela bielsko-żywiecka 31/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Bielsko‑Biała

S. Agnieszka Kot

S. Magdalena (z przodu z prawej strony) z siostrami redemptorystkami

S. Magdalena (z przodu z prawej strony) z siostrami redemptorystkami

Najpierw z pasją chodziła po górach, które uwrażliwiały ją na życie duchowe. Później zapragnęła zdobywać szczyty z Jezusem, odkrywając swoje powołanie. Jak poznała siostry z Bielska-Białej? Opowiada s. Magdalena Żerdzińska OSsR, która 2 sierpnia w obecności biskupa poślubiła Jezusa czystego, ubogiego i posłusznego.

Siostra Magdalena od dziecka lubiła sport, różne aktywności, wędrówki górskie. W jej sercu rodziło się pragnienie życia we wspólnocie. Śpiewała w scholce parafialnej. Potem uwielbiała Pana muzyką gospel. Gdy zmarła jej prababcia, codziennie chodziła na Mszę św. gregoriańską i tam poznawała Jezusa Eucharystycznego. On leczył jej serce. – Nie znałam żadnych sióstr zakonnych, ale w sercu odczuwałam, że Bóg pragnie mnie mieć blisko siebie. Dlatego drugą moją pielgrzymkę z Warszawy na Jasną Górę ofiarowałam w intencji rozeznania powołania. To wtedy, klęcząc przed cudownym wizerunkiem, powiedziałam Matce Bożej Częstochowskiej, że powierzam się Jej opiece i daję Jej miesiąc na to, aby pomogła mi poznać jakieś siostry zakonne, bo w przeciwnym razie będę szukać kandydata na męża. To wszystko wydarzyło się 14 sierpnia, w dniu moich urodzin – mówi s. Magdalena, która pochodzi z Elbląga.
CZYTAJ DALEJ

Pakistan: „wierzą, że zabijanie chrześcijan jest czymś dobrym”

2025-09-15 10:07

[ TEMATY ]

Pakistan

Vatican Media

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Mariamabadzie w archidiecezji Lahore

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Mariamabadzie w archidiecezji Lahore

Niedawny mord 42-letniego katolika to przejaw narastającego w Pakistanie ekstremizmu - uważa Paul Jacob Bhatti, prezes stowarzyszenia noszącego imię jego brata Paula, zamordowanego w 2011 r. ministra ds. mniejszości religijnych. Oni głęboko wierzą, że zabijanie chrześcijan jest czymś dobrym - dodaje, Bhatti, podkreślając, że to owoc postępującej indoktrynacji.

Zabili go, bo zobaczyli krzyżyk na szyi
CZYTAJ DALEJ

Przejmujące świadectwa podczas Jubileuszu Pocieszenia

2025-09-15 19:48

[ TEMATY ]

jubileusz

świadectwa

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

O trudzie przekształcania tragedii w zalążek nadziei mówiły podczas czuwania modlitewnego Jubileuszu Pocieszenia w bazylice watykańskiej dwie kobiety.

Pierwsza z nich Lucia Di Mauro z Neapolu opowiedziała o swej tragedii, kiedy 4 sierpnia 2009 roku jej mąż ochroniarz, został zamordowany przez grupę młodych ludzi podczas pracy na placu Carmine, w historycznym centrum miasta. Miał zaledwie 45 lat.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję