Reklama

Niedziela Częstochowska

Koreańscy studenci polonistyki w „Niedzieli”

W siedzibie redakcji „Niedzieli” w Częstochowie gościli 21 lutego 2017 r. studenci polonistyki z Seulu.

[ TEMATY ]

studenci

wizyta

Graziako

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Byli to członkowie grupy, która od 3 do 22 lutego uczestniczyła w warsztatach artystycznych oraz lekcjach języka polskiego w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie. Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej w Zespole "Śląsk" – koordynator ich pobytu w Koszęcinie, przygotowało także warsztaty etnograficzne, podczas których poznawali stroje regionalne, uczyli się słownictwa, symboliki elementów stroju, przygotowali także własnoręcznie śląskie korony. Zdobyte umiejętności taneczne i wokalne zaprezentowali podczas pokazu na scenie w siedzibie „Śląska”.

Koreańczycy poznali także atrakcje turystyczne regionu, m.in. Pałac w Pszczynie, Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, Browary Tyskie, Kopalnię Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu, byli gośćmi Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Przed przyjazdem do redakcji dwóch studentów i opiekunka odwiedzili Jasną Górę. W redakcji udzielili wywiadu w Studiu Telewizyjnym „Niedzieli” oraz przy tradycyjnych pączkach i faworkach rozmawiali z redaktor naczelną „Niedzieli” Lidią Dudkiewicz i innymi członkami zespołu redakcyjnego pisma. W ostatnich dniach pobytu zaplanowano zwiedzanie Krakowa i Warszawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2017-02-23 10:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gallagher spotka się z ministrem Ławrowem

Sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher odwiedzi Rosję w dniach 8-10 listopada. 9 listopada spotka się w Moskwie z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

Informując o tym rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zapowiedziała, że obaj rozmówcy wymienią opinie na temat perspektyw dwustronnej współpracy między Rosją i Stolicą Apostolską, współdziałania na forum multilateralnym oraz istotnych kwestii międzynarodowych.
CZYTAJ DALEJ

Czy Norwegia jest nadal krajem chrześcijańskim? Nowy biskup Oslo: I tak, i nie

2025-08-26 13:19

[ TEMATY ]

Norwegia

kraj chrześcijański

nowy biskup Oslo

Adobe Stock

Przykład architektury sakralnej w Norwegii

Przykład architektury sakralnej w Norwegii

Nowy biskup katolicki Oslo, Fredrik Hansen w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress opowiedział o sytuacji niewielkiej mniejszości katolickiej w Norwegii. Podobnie jak wszędzie w Skandynawii, katolicy w norweskiej diecezji Oslo stanowią niewielką mniejszość. Wśród około 4,2 mln mieszkańców tego obszaru żyje 160 tys. osób zarejestrowanych jako katolicy. W rzeczywistości jednak liczba ta jest znacznie wyższa, wyjaśnił hierarcha. Podkreślił, że jego diecezja charakteryzuje się dużą różnorodnością narodowości i tradycji. Stwarza to również wielką szansę dla Kościoła, powiedział bp Hansen.

W funkcji ordynariusza Oslo Hansen zastąpił w połowie lipca biskupa Markusa Eidsviga. Bp Eidsvig - rodowity Norweg, od 1995 roku członek kanonii augustianów w Klosterneuburgu koło Wiednia - kierował tą diecezją od 2005 roku. Musiał zrezygnować z tej funkcji ze względu na stan zdrowia. W listopadzie 2024 roku papież Franciszek mianował biskupem koadiutorem profesora i byłego dyplomatę watykańskiego ks. Hansena, który otrzymał sakrę biskupią w styczniu 2025 roku z rąk sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina. Bp Eidsvig ponownie zamieszka w opactwie Klosterneuburg wśród swoich współbraci.
CZYTAJ DALEJ

Kalisz: zmarł ks. prał. Andrzej Gaweł, wieloletni proboszcz katedry

2025-08-26 18:01

Adobe Stock

26 sierpnia zmarł ks. prał. Andrzej Gaweł, zasłużony kapłan diecezji kaliskiej. Od 1992 r. wspomagał pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę w tworzeniu diecezji. Przez 24 lata był proboszczem katedry św. Mikołaja w Kaliszu. Przez wiele lat nie szczędził wysiłków, by wspierać biednych, chorych i potrzebujących.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę, 3 września. O godz. 19.00 nastąpi wprowadzenie do katedry w Kaliszu, a o godz. 19.30 zostanie odprawiona Msza św. żałobna. W czwartek, 4 września, o godz. 11.15 odbędzie się różaniec, a godz. 12.00 Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla. Po Mszy św. pogrzeb na Cmentarzu Miejskim przy ul. Górnośląskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję