Reklama

XII Dzień Chorego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włocławek

11 lutego br. w Kościele katolickim obchodzony był XII Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji Ojciec |więty Jan Paweł II wystosował orędzie do chorych. Każdego roku obchody są organizowane na innym kontynencie. W tym roku miejscem głównych obchodów obrano Lourdes, z racji przypadającej 150. rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu przez bł. papieża Piusa IX bullą Ineffabilis Deus, 8 grudnia 1854 r.
Jak w tysiącach świątyń na całym świecie, tak i we włocławskiej katedrze zgromadzili się chorzy i ich opiekunowie oraz osoby w podeszłym wieku. Eucharystię w ich intencji o godz. 11.00 sprawował proboszcz parafii katedralnej - ks. prał. Stanisław Waszczyński. W miejsce homilii odczytał orędzie Ojca Świętego na Dzień Chorego, po czym w kilku zdaniach podkreślił, że Chrystus cierpi wraz z chorymi i pozwala dzielić z Nim cierpienia, przez co stają się one środkiem zbawienia.
Po krótkim przygotowaniu wiernych i przypomnieniu o warunkach godnego przyjęcia sakramentu chorych nastąpiło namaszczenie, którego udzielał Ksiądz Proboszcz i Księża Wikariusze. Do sakramentu przystąpili niemal wszyscy uczestniczący w Liturgii. Na zakończenie Mszy św. ks. prał. S. Waszczyński zachęcał ich do modlitwy, zwłaszcza do odmawiania Koronki do Miłosierdzia Bożego i Różańca. Ksiądz Proboszcz zaprosił też wszystkich obecnych na herbatę.
Trzeba podkreślić, iż praca przy osobach chorych i starszych wymaga szczególnego powołania. Słowa uznania i wdzięczności należy skierować do osób pracujących w służbie zdrowia. Wspierajmy ich modlitwą w tej trudnej, często wymagającej zaparcia się pracy, pełnej ofiary, poświęcenia i cierpliwości.

S. Laurencja Jędrzejczak

Koło

11 lutego br. o godz. 8.00 i 17.30 w klasztorze Ojców Bernardynów w Kole odbyło się specjalne nabożeństwo dla chorych. Po Mszy św. wierni pod przewodnictwem kapłana odmówili jedną cząstkę Różańca, po czym przystąpili do sakramentu chorych. Błogosławieństwa i namaszczenia udzielał o. Józef Wręczycki.
Wiele osób miało łzy w oczach, a wyraz wiary i nadziei na twarzach, gdy kolejno podchodziły, aby wypić kilka kropel wody pochodzącej z Lourdes, przywiezionej w ubiegłym roku przez pielgrzymów pod przewodnictwem ks. Piotra Pawlaka.
- Kościół zna kilkadziesiąt przypadków, gdy chorzy po spożyciu tej wody doznawali cudownego uzdrowienia - powiedział Grzegorz Koźmic, uczestnik pielgrzymki do Lourdes. Wychodzącym z kościoła br. Grzegorz wręczał broszurę dotyczącą zachowań i powinności chrześcijanina względem osób chorych.

Michał Chojnacki

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Jesteście bardzo ważni dla Pana Jezusa!” – wyjątkowy list abp. Andrzeja Przybylskiego do dzieci

2026-03-12 21:08

[ TEMATY ]

list

abp Andrzej Przybylski

Archidiecezja Katowcka

W ramach przygotowań do Wielkiego Jubileuszu Odkupienia w 2033 roku abp Andrzej Przybylski w archidiecezji katowickiej ogłosił rok 2026 Rokiem Dzieci. Ponieważ osobiste spotkanie z każdym młodym diecezjaninem jest fizycznie niemożliwe, metropolita wystosował do nich niezwykle ciepły i osobisty list, w którym zaprasza najmłodszych do wielkiej przygody z Bogiem.

Abp Andrzej Przybylski zauważa na wstępie, że w dobie smartfonów i mediów społecznościowych tradycyjne listy wychodzą z mody, jednak to właśnie one pozwalają wyrazić to, czego nie da się zmieścić w krótkiej filmowej rolce czy SMS-ie. Inspiracją do napisania tych słów był czas Bożego Narodzenia, przypominający, że sam Pan Jezus przyszedł na świat jako dziecko i zawsze stawiał najmłodszych za wzór dla dorosłych. Arcybiskup podkreśla z mocą: „Jesteście bardzo ważni dla Pana Jezusa, On Was bardzo kocha!”.
CZYTAJ DALEJ

Jak męka Chrystusa wyglądała z perspektywy św. Piotra?

2026-03-12 20:59

[ TEMATY ]

św. Piotr

męka Chrystusa

pixabay.com

Gdy patrzymy na osoby towarzyszące Jezusowi w drodze do Jerozolimy, na pierwszym planie pojawia się Szymon Piotr. Spójrzmy na niego nie tylko jako na postać historyczną, ale jako na kogoś, w kim przejrzeć może się każdy z nas…

Artykuł zawiera fragment z książki o. Edwarda Kryściaka SP „Pasja miłości”, wyd. eSPe. Zobacz więcej: boskieksiazki.pl.
CZYTAJ DALEJ

Szef KPRP: uchwała rządu ws. SAFE powtarza wszystkie błędy ustawy

2026-03-13 11:36

[ TEMATY ]

Zbigniew Bogucki

Szef KPRP

uchwała rządu ws. SAFE

PAP

Szef KPRP Zbigniew Bogucki

Szef KPRP Zbigniew Bogucki

Szef KPRP Zbigniew Bogucki powiedział w piątek, że rząd przyjął uchwałę, która jego zdaniem stanowi obejście prawa ze względu na decyzję prezydenta Karola Nawrockiego o wecie do ustawy ws. SAFE. Ocenił, że uchwała powtarza wszystkie błędy ustawy i powinna być zbadana przez Trybunał Konstytucyjny.

W piątek rano rząd zebrał się na nadzwyczajnym posiedzeniu, by dać odpowiedź na decyzję prezydenta o wecie. Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd przyjmie uchwałę, na podstawie której zostanie zrealizowany program Polska Zbrojna. - Weto prezydenta nas nie zatrzyma - oświadczył.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję