Reklama

Media katolickie w Warszawie

24 stycznia w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka Salezego, obchodzić będą święto swego patrona wydawcy i dziennikarze tytułów prasowych i wydawnictw katolickich oraz programów radiowych i telewizyjnych. Większość z nich pracuje w redakcjach mających swoje siedziby w Warszawie lub w najbliższych okolicach.

Niedziela warszawska 4/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 25 stycznia w kościele Duszpasterstwa Środowisk Twórczych po Mszy św., która rozpocznie się o godz. 10.30, odbędzie się panel na temat Dziennikarstwo śledcze i jego granice. W Mszy św. o godz. 17.00 weźmie udział zespół „Il Canto Magnificat”, który wykona też koncert kolęd.

Wydawnictwa książkowe

Jednym z bardziej widocznych na rynku wydawniczym wydawnictw jest Wydawnictwo „Michalineum” prowadzone przez Zgromadzenie Księży Michalitów w Markach-Strudze. Choć w obecnym kształcie wydawnictwo istnieje od początku lat osiemdziesiątych, to nawiązuje ono tradycją do wielkich przedsięwzięć wydawniczych, których podejmował się na początku XX w. założyciel Zgromadzenia sł. Boży ks. Bronisław Markiewicz. Michalici byli przed wojną jednym z najprężniejszych wydawnictw w Polsce i wydawali i drukowali ogromną ilość periodyków. Po wojnie drukarnie zostały odebrane, a działalność najpierw znacznie ograniczona, a następnie zakazana. Dziś „Michalineum” wydaje kilkadziesiąt tytułów rocznie, ma nowoczesną drukarnię i dysponuje w stałej sprzedaży kilkuset tytułami. W ostatnich latach pokaźną rangę zdobyły sobie edycje albumowe i pamiątkowo-okolicznościowe. Wydawnictwo wydaje też założony w 1898 r. przez ks. Markiewicza miesięcznik Powściągliwość i praca (wznowiony w 1983 r.) oraz (od 1995 r.) dwumiesięcznik Któż jak Bóg!
W warszawskim Rembertowie istnieje Wydawnictwo Sióstr Loretanek. Powstało ono w 1920 r. z inicjatywy sł. Bożego ks. Ignacego Kłopotowskiego, znanego wydawcy, dziennikarza, opiekuna ubogich, duszpasterza. Celem wydawnictwa jest ewangelizacja poprzez publikacje o tematyce religijnej, szczególnie poświęcone formacji chrześcijańskiej, duchowości maryjnej oraz aktualnym problemom moralno-społecznym. Oprócz książek wydawnictwo wydaje od października 1996 r. miesięcznik Różaniec, a od września 2000 r. Anioł Stróż. - Nasi czytelnicy są świadomi, że książki i czasopisma opuszczające naszą drukarnię są przeniknięte modlitwą nikomu nieznanych sióstr. Modlimy się także za naszych czytelników. Jesteśmy przekonane, że ta nasza cicha modlitwa, ukryta między kartkami naszych wydawnictw, może uczynić wiele dobra, tak jak i sama treść zawarta w książkach i czasopismach - podkreślają siostry.
Innym zakonnym wydawnictwem jest istniejące od 1987 r. na warszawskich Stegnach Wydawnictwo Księży Marianów, które w swojej ofercie proponuje publikacje książkowe o tematyce religijnej, zwłaszcza mariologicznej, zakonnej i pastoralnej. Wydawnictwo podejmuje też tematykę związaną z kultem Miłosierdzia Bożego, ekumenizmem oraz współczesnymi problemami Kościoła i społeczeństwa. Wydaje dwa czasopisma: Oremus - teksty liturgii Mszy św. i Słowo wśród nas - medytacje na każdy dzień.
Znanym wydawcą jest też „Apostolicum” - powstałe przed 10 laty wydawnictwo Księży Pallotynów Prowincji Chrystusa Króla. Pallotyni mają długą tradycję wydawniczą w Polsce, którą rozpoczęli we Lwowie w 1908 r. Przez jakiś czas ich wydawnictwo mieściło się w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 71. W 1948 r. przeniosło się do Poznania, gdzie istnieje do dzisiaj pod nazwą „Pallottinum”. „Apostolicum” powstało po utworzeniu w stolicy nowej prowincji zakonnej. Wydaje publikacje z dziedziny biblijnej, misyjnej i apostolskiej; nauczanie Jana Pawła II i książki dla dzieci; opracowania biograficzne i kalendarze. Wspomniana Prowincja Chrystusa Króla wydaje miesięcznik Miejsca święte, w którym w atrakcyjnej formie ukazuje światowe i polskie sanktuaria i wiele miejsca poświęca historii i geografii pielgrzymowania.
Również znaczącym wydawcą jest Wydawnictwo Salezjańskie mające siedzibę przy ul. Kawęczyńskiej. Salezjanie wydawali już wiele przed wojną, ale po 1945 r. nie mogli wznowić działalności aż do 1976 r. Wtedy to władze wyraziły zgodę na reaktywowanie wydawnictwa, które początkowo miało siedzibę w Łodzi. Do stolicy przeniosło się w maju 1986 r. Ich książki są skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Pozycje katechetyczne oraz wychowawczo-pedagogiczne są pomocą dla rodziców, nauczycieli, katechetów i wychowawców w przygotowaniu młodego człowieka do życia w rodzinie i społeczeństwie. Wydawnictwo publikuje również modlitewniki salezjańskie oraz biografie świętych. Od wielu lat Wydawnictwo współpracuje też z wydawnictwami zagranicznymi, przede wszystkim z macierzystym Wydawnictwem Salezjańskim we Włoszech.
Innym, również zakonnym wydawnictwem działającym w stolicy jest Wydawnictwo Księży Werbistów „Verbinum”. Jego profil koncentruje się on zwłaszcza na tematyce religioznawczej, etnologicznej (antropologii kulturowej), misjologicznej, ekumenicznej, biblijnej oraz pastoralno-ekumenicznej. Przez swoje publikacje Wydawnictwo przybliża religie świata i wspiera dialog międzyreligijny. Publikuje też medytacje, rozważania i czytania biblijne na każdy dzień. Od lat osiemdziesiątych wydaje ceniony miesięcznik Misjonarz.
Z zakonnych wydawnictw warto też odnotować działalność Wydawnictwa Księży Klaretynów „Palabra”, którego celem jest przybliżanie współczesnemu człowiekowi chrześcijańskiego systemu wartości. W ten sposób klaretyni realizują pragnienie swojego założyciela, św. Antoniego Marii Klareta, który zachęcał ich do korzystania z wszelkich możliwych środków, aby jak najpełniej ukazywać każdemu człowiekowi Chrystusa.
Od końca lat czterdziestych ubiegłego wieku istnieje w Warszawie Instytut Wydawniczy PAX. Wydawnictwo stawia sobie za cel udostępnianie ludziom wierzącym książek o szeroko rozumianej problematyce chrześcijańskiej, umacniających wiarę i towarzyszących Kościołowi w pracy duszpasterskiej.
Książki o tematyce religijnej, przede wszystkim biblijnej, wydaje też Oficyna Wydawnicza „Vocatio”. Prymasowska Seria Biblijna oraz publikacje w cyklu Z Biblią przez życie należą do najcenniejszych na rynku wydawniczym w Polsce. „Vocatio” ma też wiele tytułów o miłości, przyjaźni, wierności małżeństwa i rodziny. Interesująca jest również oferta muzyczna tego wydawnictwa.
Z kolei działająca od 1990 r. Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam” znana jest m.in. ze wspaniałych albumów poświęconych Ojcu Świętemu, Nuncjuszowi Apostolskiemu oraz prymasom Wyszyńskiemu i Glempowi.
W stolicy działają też inne wydawnictwa katolickie - Wydawnictwo Archidiecezji Warszawskiej, Biblioteka Więzi, Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a w Niepokalanowie Wydawnictwo Ojców Franciszkanów. To ostatnie wydaje miesięcznik Rycerz Niepokalanej założony w 1922 r. przez św. Maksymiliana Marię Kolbego, a także wiele materiałów formacyjnych dla członków Rycerstwa Niepokalanej.

Prasa, radio, telewizja

Oprócz wymienionych niektórych tytułów wydawanych przez edytorów zakonnych, w Warszawie mieszczą się redakcje edycji lokalnych dwóch największych tygodników katolickich w Polsce - Niedzieli i Gościa Niedzielnego.
Tu również ma siedzibę redakcja Przeglądu Powszechnego wydawanego od 1884 r. przez Ojców Jezuitów. W stolicy ukazuje się również od 1998 r. kwartalnik Pastores poświęcony formacji kapłańskiej. Jego wydawcą jest obecnie Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej „Bernardinum”. Środowisko „Więzi” wydaje w stolicy od 1958 r. miesięcznik Więź. W stolicy ukazuje się też dwumiesięcznik misyjny Misjonarze Kombonianie oraz kwartalnik Bliżej Biblii.
Od 10 lat działa w Warszawie Katolicka Agencja Informacyjna, która ma swoją siedzibę na Skwerze Kardynała Stefana Wyszyńskiego w pobliżu siedziby Sekretariatu Episkopatu. Trudno dziś wyobrazić sobie działalność środków przekazu w Polsce bez korzystania z jej serwisów i biuletynów.
Z kolei środowisko związane z Radiem Maryja wydaje w stolicy Nasz Dziennik, pismo ogólnopolskie, w którym podejmowana jest szeroko pojmowana problematyka życia społecznego, kulturalnego, politycznego i religijnego.
Fenomenem na rynku czasopism religijnych w Polsce jest seria rozpoczęta przed kilku laty jako Jan Paweł II - Kolekcja. Ukazuje się ona obecnie jako magazyn Księga świętych. W sposób bardzo przystępny przedstawia sylwetki świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze. Wiele miejsca poświęca też sprawom współczesnego Kościoła.
Ważnym środkiem ewangelizacji są radio i telewizja. W stolicy działa Radio Józef prowadzone przez archidiecezję warszawską oraz Radio Warszawa Praga należące do diecezji warszawsko-praskej. Ponadto istnieje Radio Plus. Wielu mieszkańców stolicy słucha Radia Maryja, a ci którym pozwalają na to warunki techniczne oglądają związaną z rozgłośnią Telewizję Trwam, która z warszawskiego studia nadaje codziennie wieczorem serwis informacyjny. Z warszawskiego studia nadaje też związana z franciszkanami Telewizja Puls.
Redakcje katolickie są ponadto w Telewizji Polskiej i Polskim Radio. Ich szefami są tradycyjnie Ojcowie Jezuici.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Na początku 1945 r. sytuacja militarna i polityczna III Rzeszy wydawała się przesądzać jej los. Wielka ofensywa sowiecka rozpoczęta w czerwcu 1944 r. doprowadziła do utraty przez Niemcy ogromnej części Europy Środkowej, a straty w sprzęcie i ludziach były niemożliwe do odtworzenia. Porażka ostatniej wielkiej ofensywy w Ardenach przekreślała niemieckie marzenia o zawarciu kompromisowego pokoju z mocarstwami zachodnimi i kontynuowaniu wojny ze Związkiem Sowieckim. Wciąż zgodna współpraca sojuszników sprawiała, że dla obserwatorów realistycznie oceniających sytuację Niemiec było jasne, że wykluczone jest powtórzenie sytuacji z listopada 1918 r., gdy wojna zakończyła się zawieszeniem broni. Dążeniem Wielkiej Trójki było doprowadzenie do bezwarunkowej kapitulacji Niemiec oraz ich całkowitego podporządkowania woli Narodów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: 17 maja prezentacja dokumentu o objawieniach

2024-05-07 13:48

[ TEMATY ]

Watykan

objawienia

Monika Książek

W piątek 17 maja 2024 r. o godz. 12.00 w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbędzie się konferencja prasowa poświęcona nowym normom Dykasterii Nauki Wiary dotyczącym rozeznawania objawień i innych zjawisk nadprzyrodzonych - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Dokument zaprezentują Prefekt Dykasterii Nauki Wiary, kard. Víctor Manuel Fernández oraz sekretarz Sekcji Doktrynalnej Dykasterii Nauki Wiary ks. prał. Armando Matteo. Dotychczas nie ujawniono żadnych dalszych szczegółów dotyczących dokumentu.

CZYTAJ DALEJ

Lednica i Festiwal Życia w Kokotku – dwa największe w Polsce wydarzenia katolickie dla młodzieży łączą siły

„Wracaj do domu” - to wspólne hasło, które towarzyszyć będzie dwom największym wydarzeniom katolickim organizowanym dla młodzieży w Polsce - Spotkaniu Lednica 2000 oraz Festiwalowi Życia w Kokotku. Dom to nie tylko ściany ale i relacje. To właśnie odkrywanie i budowanie relacji oraz doświadczanie Kościoła, jako domu, do którego można wracać - będzie tematem spotkań zaplanowanych 1 czerwca oraz od 8 do 14 lipca br. O idei i szczegółach programu tegorocznej „Lednicy” mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Sekretariacie KEP w Warszawie.

28. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 organizowane przez Dominikańską Fundację Lednica 2000 odbędzie się 1 czerwca br. na Polach Lednickich. Od 8 do 14 lipca br. trwać będzie z kolei Festiwal Życia, organizowany przez Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA. Jak wyjaśnił bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, zarówno o. Tomasz Nowak OP, duszpasterz Lednicy, jak i o. Tomasz Maniura OMI, odpowiedzialny za Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA współpracują w ramach tej Rady, która łączy różne inicjatywy i osoby zaangażowane na rzecz młodych. - Widzimy, że razem możemy zrobić więcej i skuteczniej - podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję