Reklama

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Bóg się rodzi!

Profesorowie, pracownicy naukowi i administracyjni, studenci, absolwenci, przyjaciele i sympatycy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz przedstawiciele władz i hierarchii kościelnej z abp. Józefem Życińskim na czele zgromadzili się 17 grudnia 2003 r. w Auli im. Kard. S. Wyszyńskiego na corocznym spotkaniu opłatkowym.

Niedziela lubelska 3/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zanim zabrzmiały dźwięki wspólnie śpiewanych kolęd i w atmosferze bożonarodzeniowej nocy, wśród słów pełnych życzliwości dzielono się opłatkiem, ks. prof. Andrzej Szostek (rektor KUL), jednocząc się z nieobecnymi tego dnia w auli KUL pracownikami i studentami, podkreślił uroczysty charakter tego spotkania i zasugerował: „w dniu dzisiejszym trzeba zdjąć z siebie stanowiska, pozycje i tytuły, bo kiedy Bóg przyjmuje postać dziecka i ma zwykłą ludzką twarz bez żadnej maski, bez żadnych ozdób, trzeba i nam zdjąć skądinąd ważne i potrzebne tytuły i odsłonić twarz”. Rektor zwrócił uwagę, że Bóg bardziej nie mógł zbliżyć się do człowieka jak przez to, że przyjął ludzką postać. Stąd „tak, jak wtedy Bóg przybliżył i wokół siebie zgromadził tak różne towarzystwo, tak zachęca nas, abyśmy dzisiaj do siebie się nawzajem zbliżyli”. Przytaczając list i życzenia bożonarodzeniowe, jakie studenci napisali w imieniu całej społeczności akademickiej do Ojca Świętego, Rektor wyraził radość z licznych inicjatyw podejmowanych w Uniwersytecie oraz ze studentów, którzy poza systematyczną nauką podejmują różnorodną działalność.
Ks. prof. Stanisław Wilk (prorektor KUL) wręczył dyplomy przedstawicielom studentów z różnych wydziałów szczególnie wyróżniających się w środowisku akademickim działalnością społeczną oraz promowaniem Uniwersytetu. Ponadto studentka socjologii otrzymała stypendium przyznane przez dr Krystynę Łybacką, Minister Edukacji Narodowej i Sportu.
Po zaprezentowanej przez Teatr „ITP” Balladzie o trzech królach oraz występie Chóru KUL, abp Józef Życiński, zapraszając na II Kongres Kultury Chrześcijańskiej planowany na 24-26 września 2004 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, podkreślił, że „grzechem zaniedbania byłoby gdybyśmy tym gościom, którzy przyjadą z kraju i zza granicy nie udostępnili tego promieniowania piękna, jakie wniosła grupa teatralna oraz piękna śpiewu chórzystów”. „Tajemnica Wcielenia znajduje przedłużenie w naszym życiu, w zdawaniu egzaminów, marzeniach, przyjaźniach, miłości. Wcielony Bóg prowadzi dalej swoje dzieło obecności, a społeczność KUL w szczególny sposób powinna uzewnętrzniać tę prawdę o bliskości wcielonego Boga” - mówił Metropolita. Zwracając się do studentów wyrażał nadzieję: „to z wami wiązane są nadzieje, że katolickie elity otrzymają wsparcie, dzięki waszym studiom i dojrzałej osobowości, a to światło, którego wy będziecie świadkami, będzie widoczne w polskich realiach”. Natomiast, jeszcze raz dziękując wyróżnionym studentom za zaangażowanie, abp Życiński podkreślał, że „ośrodkiem systematycznego kształtowania naszego poczucia więzi z Chrystusem jest duszpasterstwo akademickie” i zachęcał do włączenia się w jego struktury.
Najpiękniejsza część tego spotkania rozpoczęła się jednak wówczas, kiedy miejsce oficjalnych życzeń zajęły indywidualne spotkania studentów, profesorów, pracowników i przyjaciół, a po raz kolejny udziałem społeczności zgromadzonej w wielkiej auli uniwersyteckiej stał się cud jedności, serdeczności i życzliwości wyrastającej ponad codzienne kolokwia, egzaminy, tytuły i stanowiska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

SMS od Ojca Świętego Leona XIV do pątników z Archidiecezji Łódzkiej

2026-08-25 16:07

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

SMS do papieża Leona XIV

SMS do papieża Leona XIV

Dziś przed południem kard. Konrad Krajewski wysłał sms-s do Ojca Świętego Leona XIV z pozdrowieniami od pątników z Pieszych Pielgrzymek Archidiecezji Łódzkiej, którzy w tych dniach przybywają na odpust Matki Boskiej Jasnogórskiej, który odbędzie się 26 sierpnia.

- Napisałem do Ojca Świętego smsa dołączając zdjęcie jak czterech biskupów zdejmując czapki z głów wita pielgrzymów, a Ojciec Święty natychmiast dopisał pisząc po hiszpańsku, że to jest jego radość i że nam wszystkim błogosławi i pozdrawia! – mówi metropolita łódzki.
CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher w Moskwie: wojna musi się zakończyć

2026-08-26 08:52

[ TEMATY ]

spotkanie

Vatican Media

Abp Gallagher

Abp Gallagher

25 sierpnia 2026 r. przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Wołokołamski Antoni spotkał się z sekretarzem Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi abp. Paulem Richardem Gallagherem. W spotkaniu uczestniczył również nuncjusz apostolski w Federacji Rosyjskiej abp. Giovanni d’Aniello oraz towarzysząca abp. Gallagherowi delegacja - czytamy w komunikacie opublikowanym w Moskwie.

Ze strony Patriarchatu Moskiewskiego w rozmowie uczestniczyli doradca patriarchy Moskwy i Wszechrusi protojerej Mikołaj Bałaszow oraz zastępca przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościoła protojerej Igor Wyżanow.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję