Reklama

Misjonarz z Gruzji pisze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Od dłuższego już czasu nie pisałem do Was z Gruzji. Na pewno dobiegły do Was wieści o wydarzeniach, które miały miejsce w listopadzie w tym kraju. Przez dwa tygodnie trwały demonstracje w Tbilisi, przybyło bardzo wiele osób z innych regionów Gruzji. Momentami na Placu Wolności i na głównej ulicy miasta, Rustaweli, było ok. 200 tys. osób. W kulminacyjnym momencie zebrało się ich znacznie więcej. Dokonał się łagodny przewrót.
W czasie tych protestów obawialiśmy się rozpoczęcia zamieszek i starć z policją, co mogło przywieść do wojny domowej. Myślę, że wszyscy przyjęli z wielką ulgą to, że zwyciężyły pokojowe rozwiązania i nie została przelana kropla krwi. Takie rozwiązanie konfliktu jest dla Kaukazu czymś nowym.
Teraz chyba wszyscy mają nadzieję (no może oprócz tych, którzy żyli z korupcji i struktur kryminalno-mafijnych) na więcej sprawiedliwości i polepszenie tragicznej sytuacji ekonomicznej. Trzeba dodać, że położenie ekonomiczne większości mieszkańców kraju jest tragiczne, nie zmniejszający się brak pracy, nędzne zarobki jeszcze nędzniejsze emerytury, jeśli są wypłacane, brak jakichkolwiek socjalnych zabezpieczeń. Gospodarczo kraj wyglada jak po długiej wojnie. Liczymy na to, że będzie więcej sprawiedliwości. Być może zostanie jakoś uregulowana sytuacja prawna Kościoła katolickiego i innych wyznań ciągle niezarejestrowanych. Dodam, że w dalszym ciągu jedynym uznanym i posiadającym osobowość prawną jest Kościół prawosławny.
Od połowy września funkcjonuje w Gruzji Seminarium Duchowne dla kandydatów do kapłaństwa z Kościoła katolickiego rytu łacińskiego. Wraz z naszymi seminarzystami studiują także trzej seminarzyści z Kościoła ormiańskokatolickiego. W Gruzji jest kilka parafii ormiańskokatolickich, w Armenii ziemią zamieszkaną głównie przez katolików jest część kraju leżąca obok Spitaku i Giumri (miast, które najwięcej ucierpiały w czasie potężnego trzęsienia ziemi w 1988 r.). Sytuację kościoła w Armenii mogliśmy poznać, będąc wraz z seminarzystami w czasie wakacji w Armenii. Na koniec naszego pobytu odbyło się spotkanie z Patriarchą Armenii, bardzo życzliwie do nas nastawionym i mogliśmy uczestniczyć w uroczystej liturgii w Eczmiadzynie.
Pod koniec października mogliśmy się przeprowadzić do nowego budynku przeznaczonego na seminarium i centrum rekolekcyjne, który był przez ostatnich kilka miesięcy remontowany. Seminarium teraz jest w Tserovani. Jest to wioska oddalona o ok. 30 km od centrum Tbilisi, położona przy głównej drodze do Batumi i Suchumi. Firma, która wykonuje remont, do dzisiaj ma spore opóźnienia, jeszcze nie jest wszystko zakończone. Warunki do zamieszkania, modlitwy i nauki już zaczynają być naprawdę dobre. Nasi seminarzyści studia odbywają w Katolickim Instytucie „Saba Orbeliani” w Tbilisi, brakuje jednak trochę wykładowców, Kościół dopiero się tutaj odradza, nie ma księży, a tym bardziej wykładowców dla seminarium. Na cykle wykładów przyjeżdżają do nas wykładowcy z katolickiego uniwersytetu we Lwowie. Teraz próbujemy zrobić jakiś porządek wokół budynku, buduje się garaż, chcemy jeszcze uprzątnąć przed zimą. W przyszłości jest szansa na zrobienie ładnego parku i ogrodu przy seminarium. Życie w seminarium powoli się stabilizuje, jest już więcej czasu na naukę, modlitwę spotkania i trochę wypoczynku, pierwsze tygodnie były bardzo męczące. Z tego, co można zauważyć, nasi seminarzyści są zadowoleni. Nasz biskup w Tbilisi również powtarza, że jest zadowolony.
Powoli się przyzwyczajam do seminarium, chociaż brak mi jakiegokolwiek doświadczenia bycia wychowawcą w seminarium. Jest to też swojego rodzaju trudność, ale zaczynam być też zadowolony, że mnie tutaj wysłano. Opuszczona jest trochę moja parafia w Gori i pozostałych miejscowościach (Ahalhizie i Borżomi). W grudniu powinien przyjechać ks. Zurab Kakacziszwili, głosił on homilie w Niedzielę Misyjną w Biłgoraju i potem w Tomaszowie Lubelskim, który niedawno obronił doktorat w Warszawie z teologii duchowości. Jest on już od lata nominowany na proboszcza w Achalciche i będzie także proboszczem w Borżomi.
Teraz w parafii jest tylko czas na katechizację i liturgię w niedzielę, pomagają nam seminarzyści, którzy jeżdżą na praktykę wraz z nami i jest to dla nas i parafii znaczna pomoc. Ja zwykle jeżdżę do Ahalhizy i Borżomi z dwoma seminarzystami, ks. Mauro do Gori również, spotykamy się tylko na obiedzie w Gori.
W Gori ruszył remont domu, który został w lecie zakupiony dla „Caritas Georgia”, chcemy teraz szybko przygotować salę na kursy komputerowe dla dzieci z biednych rodzin. Mamy też drugi projekt charytatywny, kursy szycia i wyszywania, są już maszyny, materiały, dwie osoby gotowe są taką klasę prowadzić, jeszcze trzeba znaleźć środki na start i być może uda się w ciągu roku nauczyć kilkanaście osób czegoś, co może dać utrzymanie.
Sprawa budynku naszego kościoła w Gori się zatrzymała w miejscu, zaczęliśmy uważać, że te świątynie, które zostały zajęte przez prawosławnych, są już definitywnie utracone, teraz jednak są pewne znaki, które tego nie potwierdzają, ale jeszcze o tym chyba zbyt wcześnie pisać.
W Ahalhizie podarowano nam ziemię pod budowę kaplicy, uczyniła to jedna z rodzin, jest to już coś, do tej pory w żaden sposób nie mogliśmy kupić działki na budowę. Trochę jestem niezadowolony z lokalizacji. Biskup sugerował mi, bym jeszcze sprawdził inne możliwości nabycia działki bardziej w centrum wsi. Jeśli nie znajdziemy lepszej, niż ta, którą już mamy, chcemy rozpoczynać budowę wiosną. Teraz jest czas na przygotowanie pozwoleń, o ile to będzie możliwe.
Dziękuję też tym wszystkim, którzy różnymi drogami nas wspierają, szczególnie tym, którzy w tym roku poprzez ks. Zuraba materialnie pomogli powstającej parafii w Achalciche (jest tam spora grupa rodzin polskiego pochodzenia, niestety nie zawsze zjednoczonych, niektórzy z nich utracili już swoją tożsamość i narodową i religijną) oraz parafii w Gori.

Bardzo polecam się Waszej modlitwie.

Mój adres: FR. JERZY PILUŚ, Ninoshvili St 90, 1400 GORI, Gruzja

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Julia Osęka, delegatka z USA na Synod o synodalności: Leon XIV przedstawił się jak brat

2025-05-09 16:24

[ TEMATY ]

rozmowa

Synod o Synodalności

Papież Leon XIV

PAP/ANDREA SOLERO

Leon XIV nawet w papieskich szatach przedstawił się nam jako brat, jako pielgrzym, jako ten, który szuka Chrystusa - mówi w rozmowie z KAI Julia Osęka, studentka fizyki i teologii na Uniwersytecie św. Józefa w Filadelfii, która była najmłodszą uczestniczką Synodu o synodalności jako delegatka Ameryki Północnej. Opowiada o swoich spotkaniach z nowym papieżem, jego stylu pracy i nadziejach związanych z początkiem pontyfikatu.

Dawid Gospodarek (KAI): Kiedy po raz pierwszy usłyszałaś o kard. Robercie Prevoście? Julia Osęka: Jesienią 2023 roku, kiedy to rywalizujący z moim uniwersytetem Villanova University opublikował post o nominacji kardynalskiej ich absolwenta — biskupa Roberta Prevosta. Szybkie wyszukiwanie w Google pocieszyło mnie informacją, że młody Robert nie grał w koszykówkę przeciwko moim Saint Joe’s Hawks, ale za to studiował matematykę — swój człowiek. Data konsystorza została wyznaczona na 30 września — tylko dzień przed rozpoczęciem pierwszej sesji Synodu o synodalności, w której brałam udział jako delegatka z Ameryki Północnej. Kilka dni później, stojąc w kolejce do kontroli bezpieczeństwa na lotnisku w Filadelfii, zamieniłam kilka zdań ze znajomymi augustianami, którzy wybierali się do Rzymu tym samym lotem co ja, żeby świętować razem z ich współbratem. Wspominali go ciepło, jako dobrego współbrata, administratora, misjonarza i generała ich zakonu. Pomyślałam wtedy, że dobrze mieć w naszym Kościele kardynałów, którzy mają nie tylko doktoraty i tytuły, ale też dobrych kumpli z Filadelfii - to dobrze świadczy o człowieku. Na konsystorz ostatecznie nie poszłam, wybrałam warsztaty z grupą z Taizé w ramach spotkania młodych przed modlitwą ekumeniczną, która odbyła się wieczorem 30 września 2023, otwierając tym samym zgromadzenie generalne Synodu o synodalności. Teraz myślę, że gdyby papież Leon mógł wybrać, to pewnie też poszedłby z nami na te warsztaty.
CZYTAJ DALEJ

Nauczyciel życia duchowego

Święty Paweł VI uważał go za wzór do naśladowania dla wszystkich współczesnych księży cierpiących na kryzys tożsamości.

Święty Jan z Ávili urodził się w rodzinie szlacheckiej o korzeniach żydowskich. Już jako 14-latek studiował prawo na uniwersytecie w Salamance, a potem filozofię i teologię w seminarium w Alcalá. Od samego początku jednak chciał służyć biednym. Po śmierci swoich rodziców rozdał majątek ubogim, a na przyjęcie po święceniach kapłańskich zaprosił dwunastu żebraków i osobiście im usługiwał. Jego wielkim pragnieniem były misje w Ameryce, jednak na polecenie arcybiskupa Sewilli został misjonarzem ludowym. Głosząc misje w Andaluzji, katechizował dzieci, uczył dorosłych modlitwy, był gorliwym spowiednikiem. W 1531 r. trafił do więzienia inkwizycji, gdyż oskarżono go o herezję iluminizmu (przeświadczenie, że prawdę można poznać wyłącznie intuicyjnie, dzięki oświeceniu umysłu przez Boga). Po licznych interwencjach oczyszczono go jednak z zarzutów i został uwolniony. Założył m.in. uniwersytet w Baeza, na południu Hiszpanii. Powołał także do istnienia stowarzyszenie życia wewnętrznego. Prowadził korespondencję duchową m.in. z Ludwikiem z Granady, Ignacym Loyolą i Teresą z Ávili.
CZYTAJ DALEJ

USA/ Trump: Indie i Pakistan zgodziły się na natychmiastowe i całkowite zawieszenie broni

2025-05-10 14:13

[ TEMATY ]

Pakistan

Indie

PAP/EPA/Yuri Gripas / POOL

Prezydent USA Donald Trump poinformował w sobotę, że władze Indii i Pakistanu zgodziły się na natychmiastowe i bezwarunkowe zawieszenie broni. Amerykański przywódca dodał, że porozumienie poprzedziły trwające całą noc rokowania.

Wiadomość przekazaną przez Trumpa na portalu społecznościowym Truth Social potwierdził we wpisie na platformie X minister spraw zagranicznych Pakistanu Ishaq Dar.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję