Reklama

Wydarzenia z diecezji

Niech ten kościół raduje oczy i serce

Niedziela płocka 1/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Działo się to w Roku Pańskim 2003, 23 listopada, gdy Kościołem powszechnym od 25 lat kierował Papież Polak Jan Paweł II, a biskupem płockim był prof. dr hab. Stanisław Wielgus. Biskup płocki w obecności biskupa toruńskiego dr. Andrzeja Suskiego dokonał poświęcenia kościoła parafialnego dla parafii pw. Ducha Świętego w Płocku i nadał mu tytuł Dobrego Pasterza”. Te słowa, odczytane na zakończenie uroczystości z aktu poświęcenia kościoła przez kanclerza Kurii Diecezjalnej ks. prał. dr. Kazimierza Ziółkowskiego najlepiej streszczają wydarzenie, które napełnia dumą serca mieszkańców parafii na płockiej Skarpie. Parafianie przygotowywali się do uroczystości przez trzydniowe rekolekcje, które poprowadził ks. kan. Władysław Zązel, duszpasterz Podhalańczyków.
Witając zgromadzonych gości, a wśród nich m.in. konsekratora świątyni - bp. Stanisława Wielgusa, kaznodzieję - biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego i prezydenta Płocka Mirosława Milewskiego, Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego kościoła, również „przeciwnikom Krzyża za słowa krytyki, co sprawiało, że ludzie wierzący bardziej się mobilizowali”. Potem przedstawiciel rady parafialnej przypomniał historię parafii i wręczył Biskupowi płockiemu klucze do kościoła.
Homilię podczas uroczystości wygłosił bp Andrzej Suski, który pochodzi z terenu tej właśnie parafii. Nawiązując do sprawowanej Liturgii, wyjaśnił w niej licznie zgromadzonym wiernym symbolikę ołtarza i świątyni oraz znaczenie konsekracji kościoła. „Przez konsekrację tej świątyni oddajemy ją na zawsze Bogu, by nas tutaj gromadził, jednoczył, uświęcał, obdarzał swoimi łaskami - powiedział Kaznodzieja. - Temu głównie służą nasze kościoły: łączeniu ludzi z Bogiem, tworzeniu najgłębszych więzi ludzkich na fundamencie wiary, nadziei i miłości, doskonaleniu człowieka w jego wymiarze duchowym, moralnym, pomaganie człowiekowi, aby coraz bardziej stawał się człowiekiem to znaczy żywym obrazem i podobieństwem Boga, Jego żywą świątynią.
My wszyscy tu tak licznie zgromadzeni jesteśmy świadomi znaczenia naszych kościołów - i dla życia osobistego, i społecznego. Ta świadomość jest poświadczana i utrwalana poprzez stulecia. Chrześcijanie zawsze troszczyli się o swoje świątynie, bez względu na sytuacje ekonomiczne wznosili kościoły wspólnym i ofiarnym wysiłkiem, leczyli mozolnie rany wojenne, jakie zostają najczęściej kościołom zadawane, przyozdabiali świątynie w dzieła sztuki i w ten sposób zapisywali nie tylko swoją wiarę, ale także i swoją kulturę, istotne składniki tożsamości każdego człowieka i każdego społeczeństwa. Pomyślmy: czym stałby się Rzym, Paryż, Kraków czy nasz Płock bez świątyń? Jak odmiennie i ubogo wyglądałyby nasze miasta i wsie bez kościołów, które ukazują człowiekowi kierunek ku górze i przypominają, że ma on przekraczać siebie po to, żeby nie pełzać tylko po ziemi”.
W nagrodzonej oklaskami homilii znalazł się również wątek osobisty. Biskup toruński powiedział: „Z wielką radością uczestniczę w poświęceniu tej świątyni, jest to bowiem kościół w mojej parafii. Pamiętam czas, gdy mieszkańcy dzielnicy Na Skarpie marzyli tylko o własnym kościele, a dzisiaj te pragnienia się spełniają. Dzięki ofiarności Księdza Proboszcza i parafian stanął ten piękny kościół. Naprawdę piękny. Niech zawsze raduje nasze oczy i serce. Niech przywołuje nas na spotkanie z Bogiem, niech budzi najwznioślejsze przeżycia pokoju i braterstwa między ludźmi. Niech z tego miejsca nam wszystkim Bóg szczodrze błogosławi”.
Po liturgii słowa i odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych Biskup płocki odmówił modlitwę poświęcenia oraz namaścił Krzyżmem św. ołtarz i ściany świątyni, znacząc je znakiem krzyża w 12 miejscach, aby przypominały 12 Apostołów, na których Chrystus zbudował swój Kościół. Po okadzeniu ołtarza i świątyni ołtarz nakryto obrusem i oświetlono.
„Z olbrzymim wzruszeniem nie tylko ja, ale każdy z tu obecnych przeżywamy tę uroczystość, która jest zwieńczeniem wieloletniego trudu, wieloletniej pracy, wieloletnich wysiłków i wieloletniego modlitwy. Przyszedł czas, żeby Biskup Kościoła płockiego z całego serca podziękował tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ta przepiękna świątynia powstała, że mogliśmy przeżyć tę wspaniałą uroczystość. (...) Wyrażam najwyższe uznanie i najserdeczniejsze podziękowania waszemu wspaniałemu księdzu proboszczowi, ks. kan. Zbigniewowi” - powiedział na zakończenie Liturgii Biskup płocki, a po burzy oklasków dodał: „Moglibyśmy mu bić brawo przez całą dobę i byłoby za mało, zważywszy na jego olbrzymie zasługi”.
„Żyjemy w świecie trudnym, pełnym kryzysów wszelkiego rodzaju; mówi się, że kryzys dotyka chrześcijaństwa - powiedział Biskup Stanisław. - Niektórzy powiadają, że pewne kraje, dawniej głęboko chrześcijańskie, stały się pogańskie, żyją już w epoce pochrześcijańskiej. My, Polacy, nie żyjemy w epoce pochrześcijańskiej. Ta świątynia jest dowodem tego, że nie żyjemy i żyć nigdy nie będziemy bez Chrystusa, bez Jego znaku - krzyża, bez Jego świątyń”.
Budząca podziw świątynia wyrosła na płockiej skarpie bardzo szybko - w ciągu nieco ponad 3 lat. Również parafia pw. Ducha Świętego w Płocku jest wspólnotą młodą, bo, jak zauważył ks. kan. Antoni Kołodziejski prowadzący modlitewne przygotowanie przed uroczystością konsekracji: „Zaczęło się 23 marca 1995 r., kiedy ówczesny biskup płocki Zygmunt Kamiński wydał dekret, w którym napisał: «Ku większej chwale Boga Wszechmogącego w Trójcy Świętej Jedynego, mając na uwadze dobro duchowe wiernych, niniejszym dekretem eryguję nową parafię w Płocku pod wezwaniem Ducha Świętego». Dzień później proboszczem nowo utworzonej parafii został mianowany ks. kan. Zbigniew Jerzy Zbrzezny, który pełni tę funkcję do dziś. Rozpoczęto poszukiwania miejsca, gdzie mogłaby powstać tymczasowa kaplica, plebania, a potem nowy kościół. 16 maja 1995 r. Rada Miasta przekazała parafii w wieczyste użytkowanie teren, na którym obecnie stoi kościół. Już w sierpniu 1995 r. rozpoczęto budowę fundamentów kaplicy, by w czasie rekolekcji adwentowych tego roku bp Zygmunt Kamiński mógł tę tymczasową kaplicę poświęcić. W 1997 r. oddano do użytku dom parafialny. Budowa stałego kościoła zaczęła się w roku Wielkiego Jubileuszu 2000-lecia Chrześcijaństwa i trwała zaledwie 40 miesięcy. Autorem projektu kościoła zbudowanego na planie krzyża łacińskiego jest inż. Jan Lemański. Kamień węgielny wmurowano 19 listopada 2000 r., a już 24 grudnia Pasterkę w pierwszym roku nowego tysiąclecia parafianie mogli przeżywać pod przewodnictwem Biskupa płockiego w nowym, tchnącym jeszcze surowością, wnętrzu. Najświętszy Sakrament przeniesiono z kaplicy do kościoła 20 września 2003 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę bp. Andrzeja Przybylskiego: Czwarta Niedziela Wielkanocna

2025-05-09 12:04

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

W owym czasie Paweł i Barnaba, przeszedłszy przez Perge, dotarli do Antiochii Pizydyjskiej, weszli w dzień szabatu do synagogi i usiedli. A wielu Żydów i pobożnych prozelitów towarzyszyło Pawłowi i Barnabie, którzy w rozmowie starali się zachęcić ich do wytrwania w łasce Boga. W następny szabat zebrało się niemal całe miasto, aby słuchać słowa Bożego. Gdy Żydzi zobaczyli tłumy, ogarnęła ich zazdrość, i bluźniąc, sprzeciwiali się temu, co mówił Paweł. Wtedy Paweł i Barnaba powiedzieli odważnie: «Należało głosić słowo Boże najpierw wam. Skoro jednak odrzucacie je i sami uznajecie się za niegodnych życia wiecznego, zwracamy się do pogan. Tak bowiem nakazał nam Pan: „Ustanowiłem cię światłością dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi”». Poganie, słysząc to, radowali się i wielbili słowo Pańskie, a wszyscy, przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli. Słowo Pańskie szerzyło się na cały kraj. Ale Żydzi podburzyli pobożne a wpływowe niewiasty i znaczniejszych obywateli, wzniecili prześladowanie Pawła i Barnaby i wyrzucili ich ze swoich granic. A oni, strząsnąwszy na nich pył z nóg, przyszli do Ikonium. A uczniowie byli pełni wesela i Ducha Świętego.
CZYTAJ DALEJ

W poznańskiej parafii pierwsze komunie indywidualnie, przez cały rok

2025-05-11 07:32

[ TEMATY ]

Pierwsza Komunia św.

Pierwsza Komunia Święta

Karol Porwich/Niedziela

W poznańskiej parafii Imienia Jezus pierwsze komunie święte dzieci odbywają się indywidualnie, przez cały rok, nie ma grupowych przygotowań i pieczątek potwierdzających przystąpienie do spowiedzi. Spotykamy się z rodziną i rozmawiamy, o co chodzi w komunii św. – powiedział PAP ks. Radek Rakowski.

W maju w niemal wszystkich polskich parafiach dzieci z trzecich klas szkoły podstawowej pierwszy raz przystępują do komunii świętej. Przyjęcie sakramentu poprzedzają zazwyczaj kilkumiesięczne przygotowania na lekcjach religii w szkole i podczas katechez w parafii.
CZYTAJ DALEJ

Kapelani myśliwych w Miłocinie

2025-05-11 23:33

Ks. Józef Mucha

Ogólnopolski Zjazd Kapelanów Myśliwych

Ogólnopolski Zjazd Kapelanów Myśliwych

Swój udział zgłosiło 49 księży z 49 okręgów PZŁ (dawne województwa). Z Okręgu rzeszowskiego byli to aktywnie polujący kapelani: ks. Janusz Winiarski, ks. Piotr Filipek, ks. Łukasz Siwiec, ks. Jacek Rawski (Błażowa), ks. Tomasz Węgrzyn Węgrzyński (Harta) i ks. Józef Mucha.

Spotkanie było okazją do wspólnej modlitwy, formacji oraz omówienia planów duszpasterskich na kolejne miesiące. W poniedziałkowy poranek, 27 kwietnia kapelani sprawowali Eucharystię w barokowej kaplicy św. Huberta w Rzeszowie, wzniesionej jako wotum dziękczynne przez księcia Jerzego Ignacego Lubomirskiego. Eucharystii przewodniczył ks. Sylwester Dziedzic, kapelan krajowy PZŁ, a Słowo Boże wygłosił ks. Adam Kubiś, rektor WSD w Rzeszowie. Po liturgii duchowni wzięli udział w zawodach o puchar Łowczego Okręgowego PZŁ w Rzeszowie Tomasza Kuleszy. Odbyła się również prezentacja łucznictwa myśliwskiego, którą poprowadził o. Tomasz Nogaj SJ, kapelan krajowy łuczników PBA. W programie znalazło się także zwiedzanie zamku w Łańcucie oraz wizyta w Markowej, gdzie kapelani modlili się przy relikwiach bł. Rodziny Ulmów i odwiedzili Muzeum Polaków ratujących Żydów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję