Reklama

Z życia diecezji

W skrócie za Radiem Plus

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

29 września. W Polsce jest kilka tysięcy katolickich stron internetowych. Jedne są profesjonalnie zarządzane, inne nie. Wszystko lub prawie wszystko zależy od pieniędzy. Właśnie o sposobach zdobywaia funduszy na ten cel dyskutowali internauci z całej Polski podczas III Katolickiego Sympozjum Wirtualnego. Jak się okazało, wielu redaktorów stron katolickich nie wie, w jaki sposób zdobywać pieniądze na tworzenie stron www. A wcale nie musi tak być - dodaje ks. Wiesław Mróz - organizator sympozjum. Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób i gdzie złożyć odpowiedni wniosek o dotację na ten cel. Podczas tygodniowego sympozjum zrodził się pomysł stworzenia Internetu Zaufania. Osoby mające różne problemy mogłyby na czacie porozmawiać z psychologami, lekarzami i kapłanami.

30 września. W Legnicy rozpoczął się Diecezjalny Kongres Różańcowy. Z całej Polski przyjechali tu teologowie, bibliści oraz autorzy książek poświęconych Różańcowi świętemu. Spotkanie rozpoczęło się o 17.00 w auli WSD. Przez kilka dni można było wysłuchać wielu referatów poświęconych tej modlitwie: „Skarb, który trzeba odkryć”, „Tajemnice Światła” czy „Znaczenie Różańca w życiu człowieka” - to tylko niektóre tematy, jakie zaprezentowali znawcy tej modlitwy z całej Polski. W auli legnickiego Seminarium Duchownego zaplanowano również inscenizację teatralną przygotowaną przez młodzież na podstawie encykliki Ojca Świętego poświęconej modlitwie różańcowej oraz poezji ks. Jana Twardowskiego. Diecezjalny Kongres Różańcowy zakończył się w Krzeszowie. Przyjechali tam członkowie Parafialnych Kół Żywego Różańca i Bractwa Świętego Józefa. O godz. 11.00 Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski.

1 października. Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy po wakacyjnej przerwie wrócili na uczelnie. Grono kandydatów na kapłanów powiększyło się o kolejnych 28 studentów. Tylu bowiem rozpoczyna studia na pierwszym roku. Jest to największa liczba w 10-letniej historii tej uczelni. Jak mówi wicerektor seminarium ks. Marek Korgul, przez pierwszy rok studiów klerycy I roku będą mieszkać w oddzielnym budynku. Uroczysta inauguracja roku akademickiego w legnickim Seminarium Duchownym odbyła się w poniedziałek 6 października. Rozpoczęła się Mszą św., którą odprawił biskup legnicki Tadeusz Rybak, a homilię wygłosił bp Andrzej Dzięga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

2025-12-03 07:58

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2026 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

[ TEMATY ]

nominacja

dyplomacja

diecezja kielecka

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku – Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

Nie planowałem tego filmu. Alicja Lenczewska zmieniła wszystko - Jan Sobierajski o nowym filmie

2026-01-01 07:05

[ TEMATY ]

film

Alicja Lenczewska

Karol Porwich/Niedziela

Jan Sobierajski

Jan Sobierajski

Jan Sobierajski opowiada o pracy nad nowym filmem inspirowanym duchowym dziedzictwem Alicji Lenczewskiej – o wewnętrznym oporze, rozeznawaniu i momencie, w którym zrozumiał, że to nie jest zwykły projekt twórczy.

W centrum tego odcinka są pytania o odpowiedzialność artysty, granicę między „chcę” a „muszę”, oraz o to, co dzieje się z człowiekiem, gdy styka się z autentycznym doświadczeniem Boga. To opowieść o powołaniu, które przychodzi nie wtedy, gdy jest wygodnie – ale wtedy, gdy jest prawdziwe.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję