Reklama

Dzień patrona

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co roku 24 września w rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida uczniowie częstochowskiego Zespołu Szkół noszącego jego imię uroczyście obchodzą dzień patrona. Na program tegorocznych uroczystości złożyły się: przygotowany przez uczniów spektakl poetycko-muzyczny, wystawa prac plastycznych, konkurs wiedzy o szkole oraz koncert. Zgodnie z wieloletnią tradycją uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w tym dniu w Mszy św. w kościele pw. św. Jakuba.
- W spektaklu poetycko-muzycznym opartym na utworach C. K. Norwida udało nam się połączyć symbolikę romantyczną ze współczesnością - mówi Katarzyna Bodziachowska, polonistka. - Realizując myśl przewodnią, którą było hasło Norwid naszą inspiracją staraliśmy się obok jego utworów wykorzystać również własne elementy inscenizacyjne i własne kompozycje. Dlatego tworząc scenografię do spektaklu wykorzystaliśmy motyw współczesnej ulicy, a na ścianach domów umieściliśmy w formie graffiti znane myśli Norwida. W latach poprzednich prezentowaliśmy wystawy dzieł Norwida, natomiast w tym roku postanowiliśmy przedstawić widzom twórczość plastyczną naszego patrona. Koncert transmitowany przez szkolny radiowęzeł złożony był z tekstów o przyjaźniach C. K. Norwida oraz z utworów F. Chopina.
Utwory C. K. Norwida były także deklamowane przez uczniów podczas Mszy św. W wygłoszonej homilii ks. Robert Woźniak przypomniał, że Bóg był zawsze najważniejszą wartością w życiu tego poety, a natchnienie do twórczości znajdował on w modlitwie i codziennej Eucharystii. Jego śladem powinna podążać współczesna młodzież. Czas spędzony w szkole uczniowie powinni wykorzystać jak najlepiej, tak, by za kilka lat stali się ludźmi użytecznymi i pionierami prawdy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Twórcy filmu "Najświętsze Serce": szatan nie chciał tego filmu

2026-02-18 15:50

[ TEMATY ]

film

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Najświętsze Serce

Materiały promocyjne filmu Najświętsze Serce

Film Najświętsze Serce (Sacré Coeur)

Film Najświętsze Serce (Sacré Coeur)

Na ekrany polskich kin wchodzi film, który – jak mówią reżyserzy - obudził Francję. „Najświętsze Serce” to opowieść o miłości Boga, która ma być odpowiedzią na przemoc, samotność i duchowe zagubienie współczesnego świata. W rozmowie z Vatican News reżyserzy i scenarzyści Sabrina i Steven Gunnell mówią o modlitwie, znakach i duchowej walce towarzyszącej powstawaniu filmu.

Impulsem do realizacji obrazu była rodzinna pielgrzymka do sanktuarium Notre-Dame du Laus na południu Francji w sierpniu 2023 roku. „Inspiracja przyszła tak naprawdę z nieba, od Opatrzności Bożej” – mówi Sabrina Gunnell. Słuchając świadectw, odkryli, że Najświętsze Serce Pana Jezusa było obecne w ich historii „od samego początku”.
CZYTAJ DALEJ

Abp Gänswein broni nagrywania kazań Benedykta XVI

2026-02-21 18:09

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Arcybiskup Georg Gänswein broni nagrywania prywatnych kazań Benedykta XVI. „Kazania nie były nagrywane potajemnie, lecz dyskretnie” - podkreślił wieloletni sekretarz Benedykta w wywiadzie opublikowanym w niemieckim dzienniku „Schwäbische Zeitung”.

W wywiadzie abp Gänswein, obecnie nuncjusz apostolski w krajach bałtyckich skomentował niedawno wydany tom „Pan trzyma nas za rękę” wydawnictwa Herder. Tom ten zawiera niepublikowane wcześniej kazania Benedykta XVI, które wygłaszał zarówno podczas swojego pontyfikatu, jak i w pierwszych latach po rezygnacji.
CZYTAJ DALEJ

Wielkopostne Warsztaty Muzyczne w Grodowcu

2026-02-21 20:44

[ TEMATY ]

Sanktuarium w Grodowcu

Wielkopostne Warsztaty Muzyczne

Karolina Krasowska

Wielkopostne Warsztaty Muzyczne w Grodowcu prowadzi profesjonalny muzyk Kasjan Drogosz

Wielkopostne Warsztaty Muzyczne w Grodowcu prowadzi profesjonalny muzyk Kasjan Drogosz

W Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu od wczoraj trwają Wielkopostne Warsztaty Muzyczne. 35 osób z różnych zakątków diecezji i nie tylko rozwija swoje życie duchowe i przez muzykę i we wspólnocie przygotowuje serca na radość Zmartwychwstania!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję