Reklama

U Matki Słowa

W sobotę 20 września br. odbyła się na Jasnej Górze VII Pielgrzymka Czytelników i Przyjaciół „Niedzieli”, w której wzięła udział także lubelska redakcja. Pielgrzymka miała charakter modlitewny i dziękczynny. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Z różańcem poprzez dni, lata i wieki”. Matce Bożej Różańcowej zawierzyliśmy życie i pracę „ludzi Niedzieli”: redakcję, czytelników i księży angażujących się w kolportaż oraz promocję Tygodnika w swoich wspólnotach. Jednocześnie takie spotkanie „Niedzieli” jest możliwością podsumowania pracy całego roku.

Niedziela lubelska 41/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszą częścią pielgrzymki było spotkanie redakcji i czytelników z całej Polski w Auli o. A. Kordeckiego. Konferencja rozpoczęła się przemówieniami zaproszonych gości. Szczególnie zapadło w pamięci świadectwo o modlitwie różańcowej o. Mirosława Drozdka, kustosza sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Słuchacze mogli usłyszeć także wspomnienia prof. Karola Klauzy o początkach serii wydawniczej Biblioteka Niedzieli. Oprawą artystyczną spotkania były występy grupy górali z Zakopanego, monodram w wykonaniu aktorki Marii Przybylskiej oraz występ chóru i zespołu dziecięcego.
W głównej części spotkania dokonano odznaczenia osób szczególnie zaangażowanych w promocję prawdy w słowie pisanym oraz działalności na rzecz obecności pism katolickich w życiu publicznym. Medal „Mater Verbi” jest zewnętrznym wyrazem wdzięczności ks. inf. Ireneusza Skubisia - redaktora naczelnego Niedzieli za tę szczególną misję społeczną. W pierwszej grupie odznaczonych znalazły się osoby bezpośrednio związane z działalnością głównej redakcji w Polsce. Następnie odznaczenia otrzymali laureaci z poszczególnych diecezji. Tegorocznym laureatem medalu „Mater Verbi” z naszej archidiecezji został ks. Krzysztof Podstawka, współpracujący z lubelską redakcją Niedzieli od 1997 r. Gratulujemy!
Najważniejszym akcentem ogólnopolskiego spotkania redakcji i czytelników „Niedzieli” była Msza św. w jasnogórskiej bazylice pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego, abp. Stanisława Nowaka. W wygłoszonej homilii nawiązał on do Ewangelii o cudownej przemianie wody w wino w Kanie Galilejskiej. Wrażliwość dziennikarska, odpowiedzialność za pisane słowo, świadectwo Prawdzie są możliwe tylko przez realne wejście w świat Bożego Objawienia - Słowa Bożego. Przez obrazy: Jezusa, Maryi, sług i stągwi słuchaczom została przypomniana rzeczywistość łaski Bożej, z której można czerpać, ale przed wszystkim powinno się ją przekazywać innym. Przed błogosławieństwem wręczono medale „Mater Verbi” zasłużonym pracownikom redakcji częstochowskiej, a następnie ks. inf. Ireneusz Skubiś dokonał aktu zawierzenia Matce Bożej całego dzieła Niedzieli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki Post jest wielkim czasem na czyny

2026-02-23 17:27

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

pexels.com

Wielki Post jest wielkim czasem na czyny, konkretne czyny płynące z wiary, czyny, które umacniają moją wiarę osobistą i zarazem zapraszają do jej przyjęcia tych, co wiary nie posiadają, którzy od niej odeszli, którzy z nią walczą lub się z niej naśmiewają.

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba oraz brata jego, Jana, i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto ukazali się im Mojżesz i Eliasz, rozmawiający z Nim. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!» Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli. A Jezus zbliżył się do nich, dotknął ich i rzekł: «Wstańcie, nie lękajcie się!» Gdy podnieśli oczy, nikogo nie widzieli, tylko samego Jezusa. A gdy schodzili z góry, Jezus przykazał im, mówiąc: «Nie opowiadajcie nikomu o tym widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie».
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Kazimierza Królewicza

[ TEMATY ]

nowenna

św. Kazimierz Królewicz

Karol Porwich/Niedziela

Św. Kazimierz Jagiellończyk – królewicz

Św. Kazimierz Jagiellończyk – królewicz

Nowenna do odprawiania przed świętem św. Kazimierza Królewicza (23 lutego - 3 marca) lub w dowolnym terminie.

Boże, nieskończony w swej dobroci, wysłuchaj próśb moich, oświeć mój rozum i skieruj serce do spełniania dobrych uczynków. Święty Kazimierzu, wstawiaj się za mną, abym potrafił Ciebie naśladować, zdobywał umiejętność wybierania dobra, obrony wiary katolickiej i moralności w sercach ludzi, mógł skutecznie odpierać pokusy, zachować czystość ciała i serca, pozostając wiernym członkiem Kościoła Twego. Pokaż mi, o Panie, co mam czynić, aby osiągnąć królestwo niebieskie. Amen.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura: będzie zażalenie na brak aresztu dla prezydenta Częstochowy

2026-02-27 14:08

[ TEMATY ]

prezydent

PAP

Prokuratura złoży zażalenie na decyzję katowickiego sądu, który w czwartek odmówił aresztowania podejrzanego o korupcję prezydenta Częstochowy Krzysztofa M. Niezależnie od tego jeszcze w piątek śledczy zdecydują o zastosowaniu wobec samorządowca wolnościowych środków zapobiegawczych.

W czwartek wieczorem Sąd Rejonowy Katowice-Wschód nie zgodził się na aresztowanie prezydenta Częstochowy Krzysztofa M., któremu Prokuratura Krajowa przedstawiła zarzuty dotyczące przyjmowania korzyści majątkowych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję