Reklama

Niedziela Podlaska

Pomocna dłoń

21 kwietnia w Bielskim Domu Kultury odbyły się uroczyste obchody 30-lecia działalności Środowiskowego Domu Samopomocy. W wydarzeniu uczestniczyli licznie zgromadzeni goście, w tym przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowieństwa, instytucji współpracujących, a także byli i obecni pracownicy oraz podopieczni placówki.

Niedziela podlaska 18/2026, str. VI

[ TEMATY ]

Bielsk Podlaski

Ks. Piotr Jarosiewicz

Jubileusz był nie tylko podsumowaniem, ale również wyrazem wdzięczności

Jubileusz był nie tylko podsumowaniem, ale również wyrazem wdzięczności

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. bp Piotr Sawczuk oraz dziekan ks. Tadeusz Syczewski. W gronie parlamentarzystów znaleźli się Dariusz Piątkowski oraz Jacek Bogucki. Swoją obecnością uroczystość uświetnili również przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej: wicewojewoda podlaski Paweł Krutul, kierownik Oddziału Nadzoru i Kontroli Pomocy Społecznej Ewa Bijak, starosta powiatu bielskiego Sławomir Snarski oraz burmistrz Bielska Podlaskiego Piotr Wawulski.

Oficjalnego otwarcia dokonała dyrektor Teresa Ostaszewska, witając przybyłych gości oraz przedstawiając historię Środowiskowego Domu Samopomocy, jego rozwój i znaczenie dla lokalnej społeczności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W części artystycznej zaprezentowano m.in. taniec country w wykonaniu uczestników placówki, przygotowany w barwnych, tematycznych strojach. Dynamiczna choreografia i zaangażowanie wykonawców spotkały się z gromkimi brawami. Wystąpił także męski zespół taneczny, którego prezentacja została bardzo ciepło przyjęta przez publiczność. Duże zainteresowanie wzbudził występ Anety Wróblewskiej, która zaprezentowała wiersz Nasz Dom, wywołując wzruszenie wśród zgromadzonych.

Następnie dyrektor Teresa Ostaszewska wyraziła wdzięczność wobec przedstawicieli władz samorządowych za ich wsparcie i życzliwość wobec placówki. W ramach podziękowania wręczono im pamiątkowe obrazy przedstawiające Aniołów Stróżów.

Reklama

Podczas uroczystości zaprezentowano również film ukazujący codzienność Środowiskowego Domu Samopomocy – realizowane zajęcia, warsztaty oraz życie uczestników. W materiale znalazły się także wypowiedzi rodziców i podopiecznych, podkreślające znaczenie wsparcia oraz przyjaznej atmosfery panującej w placówce. Po projekcji filmu uhonorowano byłych, emerytowanych pracowników, dziękując im za wieloletnią pracę i zaangażowanie. Wręczono im kwiaty. Wyrazem wdzięczności były długie brawa od zgromadzonych.

Na zakończenie wręczono upominki obecnym i byłym pracownikom jako wyraz uznania za ich wkład w rozwój placówki. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy podkreślali rolę ośrodka w życiu lokalnej społeczności.

Biskup Piotr Sawczuk, podsumowując wydarzenie, odwołał się do postaci świętych Piotra i Pawła, wskazując, że w sposób szczególny troszczyli się oni o ubogich. Zaznaczył, że pojęcie „ubodzy” ma dziś bardzo szerokie znaczenie i odnosi się również do osób korzystających ze wsparcia takich placówek jak Środowiskowy Dom Samopomocy, a także do ich codziennego funkcjonowania. Podkreślił, że każdy człowiek wnosi coś do życia innych, a jednocześnie każdy ma obowiązek opieki, wsparcia i pomocy tym, którzy jej potrzebują. Wskazał również na odpowiedzialność za to, by pomagać im wzrastać, rozwijać się i doświadczać życzliwej obecności drugiego człowieka.

Jubileusz był nie tylko podsumowaniem 30. lat działalności placówki, ale również wyrazem wdzięczności wobec wszystkich osób, które współtworzyły jej historię i rozwój.

2026-04-28 22:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigilia Caritas

Niedziela podlaska 2/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Bielsk Podlaski

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Na spotkanie przybyło blisko 300 osób

Na spotkanie przybyło blisko 300 osób

Sala hotelu Unibus była miejscem, gdzie 19 grudnia blisko 300 osób wzięło udział w wigilijnym spotkaniu zorganizowanym przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.

Gości powitał dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Łukasz Gołębiewski wraz z kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Moniką Piotrowską-Śliwińską. Swoją obecnością spotkanie zaszczycili biskupi: Piotr Sawczuk oraz Antoni Dydycz. Obecny był również dziekan bielski ks. prał. Tadeusz Syczewski oraz ks. kan. Zbigniew Domirski – proboszcz parafii Matki Bożej z Góry Karmel. Wśród przybyłych nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz samorządowych oraz różnych instytucji zaprzyjaźnionych z diecezjalną Cartitas, którzy w ciągu całego roku wspierają prowadzone dzieła. Spotkanie stało się okazją, by za wszelkie dobro podziękować. Uczestnikami były w głównej mierze osoby korzystające z pomocy niesionej przez Caritas: osoby starsze, samotne z różnymi niepełnosprawnościami, zrzeszone wokół bielskiego Warsztatu Terapii Zajęciowej.
CZYTAJ DALEJ

„W jakim świecie mamy głosić Ewangelię?”. Kardynał Ryś z medytacją na konsystorzu w Watykanie

2026-06-23 06:58

[ TEMATY ]

kard. Ryś

Piotr Drzewiecki

Rozważanie wprowadzające do tego tematu podczas planowanego w piątek 26 i sobotę 27 czerwca nadzwyczajnego konsystorza Kolegium Kardynalskiego wygłosi metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

26 czerwca o godz. 7.30 papież będzie przewodniczył Mszy świętej w Bazylice św. Piotra; a o godz. 9.30 w Auli Pawła VI rozpocznie obrady przemówieniem wprowadzającym, po powitaniu wygłoszonym przez kard. Giovanniego Battistę Re, dziekana Kolegium Kardynalskiego. Pierwsza sesja, poświęcona tematowi „W jakim świecie mamy głosić Ewangelię?” przewiduje medytację biblijną kard. Grzegorza Rysia oraz prace w grupach. Po południu druga sesja będzie poświęcona tematowi „Kultura władzy a cywilizacja miłości”, do której wprowadzi kard. Víctor Manuel Fernández, opierając się na rozdziale V encykliki „Magnifica humanitas”.
CZYTAJ DALEJ

Ekumenicznie i międzykulturowo

2026-06-23 12:34

[ TEMATY ]

UKSW

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję