Reklama

"Lata wierności Bogu i Kościołowi"

Niedziela podlaska 31/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Własnego kapłaństwa się boję,
własnego kapłaństwa się lękam
i przed kapłaństwem w proch padam,
i przed kapłaństwem klękam...
(Ks. Jan Twardowski)

3 kwietnia br. ks. prał. Władysław Hładowski - wieloletni rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie obchodził jubileusz 65-lecia kapłaństwa i 90. urodzin. Wieczorem tego dnia o godz. 18.15 Jubilat przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej w kaplicy seminaryjnej, w której uczestniczyli alumni. Uroczystości uświetnił chór seminaryjny.

Z życia Jubilata

Ks. Władysław Hładowski urodził się 2 maja 1913 r. w Kuszelewie, położonym na terenie parafii nowogródzkiej, w ówczesnej diecezji mińskiej. Rodzice ks. Władysława, Antoni i Helena z domu Skrodzka, pochodzili również z Nowogródczyzny. Swoją naukę ks. Władysław rozpoczął w Kuszelewie i tam ukończył cztery klasy szkoły powszechnej. W 1925 r. rozpoczął naukę w szkole w Nowogródku. Tam też w wieku dwunastu lat przyjął I Komunię św. W 1927 r. mając 14 lat wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Nowogródku. W 1928 r. w kościele parafialnym św. Michała w Nowogródku został bierzmowany przez sługę Bożego bp. Zygmunta Łozińskiego. Latem 1928 r. Niższe Seminarium zostało przeniesione do Drohiczyna i tu je ukończył w 19 32 r. W tym samym roku po wakacjach wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pińsku. Wówczas rektorem Seminarium był ks. kan. Jan Wasilewski. Święcenia diakonatu przyjął Ksiądz Jubilat w 1937 r. (w tym to roku śp. bp Władysław Jędruszuk - pierwszy biskup drohiczyński wstąpił do Seminarium Duchownego w Pińsku). Święcenia kapłańskie ks. Władysława Hładowski przyjął w Pińsku 3 kwietnia 1938 r. w Niedzielę Męki Pańskiej z rąk bp. Kazimierza Bukraby. Tradycyjnie święceń diakonom udzielano w Wielką Sobotę, jednak tym razem odstąpiono od tego terminu, gdyż Biskup Ordynariusz udawał się do Rzymu na kanonizację bł. Andrzeja Boboli, która odbywała się w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Mszę św. prymicyjną ks. Władysław odprawił w drugi dzień świąt Wielkanocnych 18 kwietnia 1938. w kościele parafialnym w Nowogródku, na której kazanie wygłosił profesor Pisma Świętego - ks. Emil Weber. Trzy dni po prymicji ks. Władysław Hładowski na polecenie Kurii Biskupiej udał się do Drohiczyna, by zastąpić tam jednego z księży. Pracował jako wychowawca w Gimnazjum Biskupim. Zastępstwo przerodziło się w normalną pracę i od wakacji został ks. Władysław mianowany drugim prefektem. Tak było do wybuchu wojny (zob. J. Łoniewski, Ksiądz dr hab. Władysław Hładowski, w: Studia teologiczne, Białystok - Drohiczyn - Łomża 8 (1990) nr 8, s. 8-9). Podczas wojny Ksiądz Jubilat pracował w parafiach Dziadkowice i Hajnówka (zob. Rocznik Diecezji Drohiczyńskiej, Drohiczyn - Warszawa 1999, s. 404).
Od września 1946 r. rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1948 r. obronił magisterium z teologii dogmatycznej. Pracę magisterską pisał pod kierunkiem ks. prof. Antoniego Pawłowskiego. Następnie rozpoczął pracę nad doktoratem z apologetyki u ks. prof. Wincentego Kwiatkowskiego. W 1950 r. został wysłany przez ks. inf. Michała Krzywickiego, który od 1 lipca tegoż roku sprawował rządy w diecezji jako administrator apostolski, do pracy duszpasterskiej w Bielsku Podlaskim. Tę pracę musiał pogodzić z pracą naukową. Owocem tego wysiłku było uzyskanie tytułu doktora już w 1951 r., na podstawie rozprawy: Początki chrześcijaństwa według egzystencjalnej interpretacji Rudolfa Bultmanna. We wrześniu 1953 r. ks. Władysław został przeniesiony z wikariatu w Bielsku do Strabli na stanowisko proboszcza (zob. J. Łoniewski, Ksiądz dr hab. Władysław Hładowski, w: Studia teologiczne, Białystok - Drohiczyn - Łomża 8 (1990) nr 8, s. 10).
Ks. Łoniewski w artykule Ksiądz dr hab. Władysław Hładowski o powołaniu ks. Władysława na rektora Seminarium pisze w ten sposób: 10 IX 1957 r. Administrator Apostolski Diecezji w Drohiczynie n/B ks. infułat Michał Krzywicki powołuje ks. Władysława Hładowskiego na rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie n/B i 1 października rozpoczyna się pod jego kierownictwem pierwszy rok działalności tej uczelni, której zadaniem jest kształcenie księży dla potrzeb diecezji pińskiej. Seminarium Duchowne w Drohiczynie jest kontynuacją seminarium pińskiego, a ks. rektor Władysław Hładowski, jako jego absolwent, staje się żywym ogniwem tej pińskiej tradycji, przenosząc tego ducha, który tchnął w diecezję i seminarium jej pierwszy Pasterz, Sługa Boży Biskup Zygmunt Łoziński (tamże).
Ksiądz Rektor oddał się całym sercem pracy w Seminarium. Był profesorem dogmatyki, religioznawstwa, metodologii, zagadnień ekumenicznych. Bardzo wiele trudu włożył w to, by Seminarium miało jak najlepsze warunki egzystencji. Będąc rektorem nie zerwał kontaktu z warszawskim środowiskiem naukowym, z Akademią Teologii Katolickiej (ATK) i w ten sposób pogłębił swoją wiedzę i wzbogacił ją swoimi przemyśleniami. Są one tak doniosłe, że stawiają Księdza Rektora w rzędzie najwybitniejszych przedstawicieli szkoły apologetycznej, której twórcą był ks. prof. Wincenty Kwiatkowski. Jako ceniony specjalista z zakresu tematyki apologetycznej od 1966 do 1978 r. prowadził seminarium i wykłady zlecone na ATK. Dzięki tej pracy otrzymał stopień doktora habilitowanego w roku 1970 na podstawie rozprawy: Sprawdzalność empiryczna w apologetyce. Wraz z pracą w Seminarium i w ATK, Ksiądz Rektor pełnił funkcję referenta diecezjalnego ds. ekumenizmu, a od roku 1967 został członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu, uczestnicząc czynnie w pracach tejże Komisji. 20 marca 1988 r. Ksiądz Rektor złożył na ręce bp. Władysława Jędruszuka - ówczesnego ordynariusza diecezji - rezygnację z pełnionych obowiązków rektora i referenta diecezjalnego, pozostając nadal profesorem apologetyki w Seminarium.
W 1997 r. Ksiądz Jubilat wydał książkę pt. Wspomnienia; drugie wydanie ukazało się w Roku Jubileuszowym. W zakończeniu napisał:
Pisząc swe Wspomnienia, snułem refleksję nad własnym życiem w kontekście losów Narodu i pełnionej przez Kościół misji. Życie moje - tak jak wszystkich jednostkowych istnień na ziemi - szybko przemija. Słuszną więc chyba rzeczą będzie zatrzymać się w niniejszym krótkim zakończeniu nad tym, co pozostaje i trwa. A jest to duchowe dziedzictwo Narodu, które trwa dzięki wierze i misji Kościoła (W. Hładowski, Wspomnienia, Drohiczyn 2000, s. 261).

Przebieg jubileuszowych uroczystości

Główne uroczystości zostały przeniesione na 6 kwietnia. Tego dnia o godz. 18.00 wspólnota alumnów, Sióstr Sercanek pracujących w Kurii i w Seminarium, grono profesorów i przełożonych Seminarium, przedstawiciele laikatu oraz przyjaciele Księdza Jubilata uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył pasterz diecezji, bp Antoni Dydycz. Razem z Księdzem Biskupem, z Księdzem Jubilatem i wikariuszem generalnym, ks. inf. Eugeniuszem Borowskim Mszę św. odprawiali przełożeni i profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego.
Na wstępie uroczystej Liturgii przemówił rektor WSD, ks. Leszek Gardziński, który przywitał wszystkich zebranych: "Gromadzimy się w Wieczerniku Seminaryjnym, na Eucharystii - dziękczynieniu, za 90 lat życia i 65 lat kapłaństwa rektora-seniora, ks. prał. dr. hab. Władysława Hładowskiego. Dziękujemy Bogu za dar osoby Księdza Prałata. Dziękujemy za wszelkie dobro, które dokonało się przez osobę Księdza Rektora. 65 lat kapłaństwa to sporo, ileż się wydarzyło w tym okresie. W tym okresie także jest zawarta cała historia naszego Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Ks. Władysław Hładowski 31 lat przewodził tej wspólnocie jako rektor. Dziękujemy Bogu za to, że te lata kapłaństwa były latami wierności Bogu, Kościołowi, powołaniu kapłańskiemu".
W homilii bp Antoni Dydycz powiedział, że na 65 lat posługi kapłańskiej Księdza Jubilata złożyło się wiele wydarzeń: "To nie były lata, które po sobie następowały, jak wiosna przychodzi po zimie, ale to były ciągłe jakieś rewolucje, stałe przemiany, różnego rodzaju wstrząsy, jeżeli nie na polu bitewnym, to w dziedzinie ideologii, albo na wielu innych jeszcze płaszczyznach".
Przed błogosławieństwem końcowym głos zabrał Jubilat, który podziękował wszystkim za przybycie i wyraził Bogu wdzięczność za dar Chrystusowego Kapłaństwa. Uroczysty Jubileusz 65-lecia kapłaństwa ks. Władysława Hładowskiego zakończył się wspólną agapą w refektarzu seminaryjnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niebo – misja na co dzień!

2024-05-07 08:46

Niedziela Ogólnopolska 19/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Zmartwychwstały Pan dał swoim uczniom wystarczająco wiele dowodów na to, że żyje. A teraz, przed wstąpieniem do Ojca, przygotowuje ich do nowego etapu w dziejach zbawienia ludzkiej rodziny. Rozstający się z Apostołami Pan objawia im swoje (i Ojca) dalekosiężne plany. Oto dość zwyczajni ludzie – uczniowie Jezusa, chrześcijanie – mają maksymalnie zaangażować się w rozwój królestwa Bożego na ziemi. Wnet ruszą w świat z Dobrą Nowiną. Pamiętają też, że mają się modlić, wiedzą, jak to czynić i o co prosić Ojca: „Przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi”. Podczas licznych spotkań ze Zmartwychwstałym uczniowie zostali obdarowani tchnieniem Ducha Pocieszyciela. Ale będzie Go „więcej”. Jezus uroczyście obiecał, że wydarzy się cud zstąpienia Ducha Świętego, który obdarzy uczniów mocą i licznymi nadprzyrodzonymi darami. Tak wyposażeni będą zdolni nieść Ewangelię „aż po krańce ziemi”. Dobra Nowina o zbawieniu powinna być zaniesiona do wszystkich ludzi. A tymczasem Jezus – po wydaniu misyjnego polecenia i złożeniu obietnicy – „uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy jeszcze wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: «Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba»”. Osamotnieni uczniowie, a po nich kolejne pokolenia wierzących mają się przystosować do nowego rodzaju obecności Zbawiciela. Już się boleśnie przekonali, że nie potrafią zatrzymać Go przy sobie. Teraz mają codziennie pielęgnować i doskonalić sztukę słuchania słowa Bożego, by odradzała się i rosła ich ufna wiara w Jezusa obecnego pośród nich – obecnego i udzielającego się szczególniej w eucharystycznej Ofierze i Uczcie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Nowa książka kard. Rysia

2024-05-11 09:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Kard. Grzegorz Ryś

kardynał Ryś

ks. Paweł Kłys

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z kard. Grzegorzem Rysiem, które poświęcone będzie najnowszej książce Kardynała pt. „Duch Święty”. Rozmowę poprowadzi Łukasz Głowacki.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za Kościół i korzenie

2024-05-11 14:30

[ TEMATY ]

Ośno lubuskie

900‑lecie diecezji lubuskiej

Jubileusz diecezji lubuskiej

Karolina Krasowska

- Przeżywany przez was jubileusz jest okazją, aby dziękować Bogu za korzenie i jest też wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy – mówił abp Wojciech Polak w Ośnie Lubuskim

- Przeżywany przez was jubileusz jest okazją, aby dziękować Bogu za korzenie i jest też wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy – mówił abp Wojciech Polak w Ośnie Lubuskim

- Przeżywany przez was jubileusz jest okazją, aby dziękować Bogu za korzenie i jest też wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy – mówił abp Wojciech Polak w Ośnie Lubuskim, gdzie trwają główne obchody 900-lecia dawnej diecezji lubuskiej.

Za nami wykład, okolicznościowy koncert i uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję