Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin

Pod możną opieką

Parafia św. Andrzeja Boboli we współpracy z Wydziałem Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ogłosiła ogólnopolski konkurs dla młodzieży pod hasłem „Św. Andrzej Bobola – Patron Polski”.

Niedziela lubelska 7/2026, str. II

[ TEMATY ]

Lublin

Archiwum parafii

Ks. Mirosław Ładniak zachęca, by wierni naśladowali św. Andrzeja Bobolę w miłości Boga i człowieka

Ks. Mirosław Ładniak zachęca, by wierni naśladowali św. Andrzeja Bobolę w miłości Boga i człowieka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak informuje ks. Mirosław Ładniak, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli i pomysłodawca konkursu, jest on skierowany do uczniów ze szkół podstawowych (kl. VI-VIII) i ponadpodstawowych. – Celem jest upowszechnianie wiedzy o postaci św. Andrzeja Boboli, promowanie postaw opartych na wierze, odwadze, pojednaniu i służbie drugiemu człowiekowi. Konkurs ma też inspirować młodych do twórczego myślenia i rozwijania talentu literackiego – mówi duszpasterz.

Organizatorzy czekają na samodzielne prace, przygotowane bez pomocy sztucznej inteligencji. Młodzież ze szkół podstawowych ma do wyboru jedno z kilku zadań, m.in. napisanie listu, w którym św. Andrzej Bobola radzi młodym ludziom, jak żyć lub opowiadania o niezwykłej przygodzie, w której święty pomaga bohaterowi rozwiązać konflikt i pogodzić ludzi. Uczniowie szkół ponadpodstawowych mają trudniejsze zadanie: przygotować esej, w którym ukażą, jak wierność, odwaga, działalność misyjna i ekumeniczna mogą być odpowiedzią na współczesny kryzys wartości i tożsamości lub opowiedzą o młodym człowieku, który we współczesnych czasach naśladuje świętych. Termin nadsyłania prac mija 31 marca. Nadchodzące ferie zimowe mogą być dobrą okazją, żeby w czasie wolnym od nauki szkolnej przyjrzeć się życiu i działalności św. Andrzeja Boboli i zastanowić nad tym, jak wprowadzać w życie ideały patrona Polski. Prace zostaną ocenione przez jury m.in. pod kątem zgodności z tematem, ale też wartości moralnej i duchowej. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne. Wyniki zostaną ogłoszone do 15 maja, a uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się w kościele św. Andrzeja Boboli w Lublinie. Szczegółowe informacje są dostępne na www.bobola.pl .

Parafia św. Andrzeja Boboli w Lublinie jest miejscem szczególnego kultu patrona Polski. Każdego 16. dnia miesiąca wierni gromadzą się o godz. 17.30 na nabożeństwie ku czci świętego, a następnie na Mszy św. wotywnej. Wielu z nich za jego wstawiennictwem zanosi do Boga prośby; wielu otrzymuje szczególne łaski, w tym nawrócenia, pojednania w rodzinach i zdrowia, o czym świadczą odczytywane intencje. Częstym gościem w lubelskiej parafii jest ks. prał. Józef Niżnik, emerytowany kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie i świadek współczesnych objawień świętego. – Nasz święty patron wciąż prosi: zacznijcie mnie czcić, więc my wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom i pragniemy naszymi modlitwami, postami i ciągłym zawierzaniem wstawiennictwu św. Andrzeja Boboli i Matki Najświętszej oddawać Bogu nasze sprawy i troski naszej parafii oraz Ojczyzny – mówi ks. Mirosław Ładniak. Jak zapewnia, ten święty patron zawsze przychodzi z pomocą z nieba. /buk

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2026-02-10 14:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różaniec zamiast protestów

Niedziela lubelska 19/2023, str. II

[ TEMATY ]

Lublin

Legion Maryi

Paweł Wysoki

Wierni trwali na modlitwie różańcowej przez 7 dni i nocy

Wierni trwali na modlitwie różańcowej przez 7 dni i nocy

Regia Legionu Maryi zorganizowała Jerycho Różańcowe w intencji wynagrodzenia za znieważanie dobrego imienia św. Jana Pawła II oraz w duchu wdzięczności za osobę wielkiego i świętego papieża.

Modlitwa w kościele św. Jozafata przy ul. Zielonej trwała nieustannie przez 7 dni. Od niedzieli Miłosierdzia Bożego przed Najświętszym Sakramentem w dzień i w nocy odmawiany był Różaniec, a także prezentowane były homilie św. Jana Pawła II, wygłoszone podczas papieskich pielgrzymek do ojczyzny. – W naszej świątyni Jerycho Różańcowe nie jest nowością; już od wielu lat nawet dwa razy w roku organizujemy takie nabożeństwa w różnych intencjach. W modlitwę włączają się przede wszystkim członkowie Legionu Maryi i wspólnoty św. Józefa. Nigdy nie było takiej sytuacji, żeby Pan Jezus został sam – mówi rektor ks. Józef Sarzyński, kapelan Legionu Maryi. Także tym razem przed Najświętszym Sakramentem jednocześnie czuwało od kilku do kilkudziesięciu osób, w większości ze wspólnot lubelskich, ale byli też pielgrzymi z Lubartowa czy Kraśnika.
CZYTAJ DALEJ

Przyjaciele Leona - Peru przygotowuje się na przyjęcie Papieża

2026-08-25 08:44

[ TEMATY ]

przygotowanie

Peru

przyjaciele Leona

Vatican Media

Wolontariusze przygotowują się na wizytę Leona XIV w Peru

Wolontariusze przygotowują się na wizytę Leona XIV w Peru

130. zwyczajne Zgromadzenie Plenarne Episkopatu Peru zakończyło się powołaniem „Przyjaciół Leona” („Los Amigos de León”) – oficjalnego wolontariatu, który zaprosi młodych ludzi i świeckich z całego kraju do służby i towarzyszenia pielgrzymom podczas wizyty Ojca Świętego w Peru, zaplanowanej na 11–17 listopada, o czym informuje Vatican News.

Inicjatywa skierowana jest do młodych ludzi i świeckich, którzy będą pomagać w przyjmowaniu pielgrzymów. Prezentacja „Przyjaciół Leona” odbyła się na zakończenie Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Episkopatu Peru. Wzięli w niej udział przedstawiciele Kościoła oraz instytucji zaangażowanych w przygotowanie papieskiej wizyty. Podczas spotkania biskupi wyrazili radość z powodu zbliżającego się przyjazdu Leona XIV, przypominając szczególnie o jego więzi z Peru oraz o latach posługi w Chiclayo.
CZYTAJ DALEJ

Najwyższy Rycerz Kolumba członkiem Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia

2026-08-25 13:41

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Patrick E. Kelly

ks. Paweł Rytel-Andrianik / Vatican News

Szef Rycerzy Kolumba Patrick E. Kelly

Szef Rycerzy Kolumba Patrick E. Kelly

Leon XIV mianował Najwyższego Rycerza Rycerzy Kolumba Patricka E. Kelly’ego członkiem Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Jak podkreśla Vatican News, to ważne wyróżnienie dla zwierzchnika największej katolickiej organizacji świeckiej o charakterze charytatywnym, skupiającej ok. 2 mln mężczyzn, która wiele inicjatyw realizuje również w Polsce.

Spotkanie z Papieżem
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję